A bursitisen a bursák, azaz a csontok, ízületek és az izmok között lévő folyadékkal telt tömlők gyulladását értjük. Az emberi szervezetben hozzávetőlegesen 160 nyáktömlő van, melyekben az ízületi sejtek súrlódáscsökkentő folyadékot termelnek, így mikor a tömlők begyulladnak, a mozgás nehezítetté, fájdalmassá válik.
A tünetek
Mozgásra vagy terhelésre fokozódó fájdalom, érzékenység, duzzanat a legjellemzőbbek. Ha a gyulladás a tömlő befertőződése miatt lép fel, (szeptikus nyáktömlő-gyulladás), láz és bőrpír jelentkezik.
A kiváltó okok
- Sérülés: különféle ismétlődő mozdulatsorok közben a nyáktömlők fokozott igénybevétele miatt irritáció léphet fel, a tömlő szöveteiben pedig gyulladás jelentkezhet. Ezt kiválthatja tenisz vagy golf közbeni csuklóhasználat, a vállak túlzott terhelése is, valamint a kemény felületen való hosszan tartó tevékenység.
- Fertőzés: leggyakrabban a bőr felszínéhez közeli tömlőket érinti, mikor egy vágás miatt a kórokozók gyorsan a szervezetbe juthatnak. A gyulladásnak ez a formája a legyengült immunrendszerűeket érinti, (cukorbetegek, HIV-fertőzöttek, stb.
- Egyéb körülmények: Köszvény és reumás ízületi gyulladás is okozhat gyulladást.
Kezelés – otthon
A bursitis az esetek többségében orvosi kezelés nélkül is megszüntethető: általában elegendőek bizonyos patikákban kapható készítmények alkalmazása és egy kis otthoni ápolás. Az érintett terület védelme pihentetéssel megoldható, de jó a jeges borogatás alkalmazása is. A gyógyszerek közül a fájdalomcsillapítók (ibuprofén) ajánlottak. Bizonyos esetekben az orvos szteroidot vagy antibiotikumot is javasolhat. Ritkán műtétre is sor kerülhet.
Megelőzés
- Védjük a legsebezhetőbb testrészeket! A sokat térdeplők szerezzenek térdvédőt, a futáshoz viseljünk megfelelő sportcipőt!
- Ismétlődő mozgássorozatok között tartsunk szüneteket! A mozgást is érdemes variálni, hogy változzon a terhelés.
- Ne hanyagoljuk el a bemelegítést! Minden testmozgás előtt 5-10 perc javasolt.