Brit alváskutatók jutottak arra az eredményre, miszerint
a nőknek átlagosan 20 perccel több alvásra van szükségük a pihenéshez és agyuk regenerálódásához, mint a férfiaknak. Ennek egyik fő oka az agy kihasználtságának mértéke: mivel a hölgyek általában ’
multitasking’ módban vannak, vagyis egyszerre több feladatot végeznek, és több felé figyelnek, agyuknak is nagyobb részét használják a mindennapokban, mint az inkább egy-egy feladatra fókuszáló férfiak.
Jim Horne professzor, a kutatás vezetője így magyarázta a jelenséget:
„A női agy máshogy van kódolva, mint a férfiaké, komplexebben működik, emiatt egy kissé több pihenésre van szüksége. A párhuzamosan végzett feladatok és a férfiakénál nagyobb alkalmazkodóképesség és rugalmasság miatt általában ténylegesen nagyobb részét használják agyuknak, mint a másik nem. Azonban ugyanez a megnövekedett alvásigény figyelhető meg olyan férfiak esetében is, akiknek mindennapi munkájuk az átlagosnál nagyobb mértékben megköveteli a laterális, több szálon futó gondolkodást és a gyakori döntéshozatalt.”
A hosszabb alvásidő igényében közrejátszó másik tényező
a női agy biológiai felépítésében észrevehető különbség, amely szintén a párhuzamos feladatok elvégzése miatt alakult ki. Évezredek óta kell a nőknek egyszerre védelmezniük és nevelniük gyermekeiket, miközben számos más dolog is rájuk hárult a főzéstől kezdve a ház körüli legtöbb feladat elvégzéséig. Ez az idő múlásával sem változott, sőt,
a modern kor gyermeknevelés mellett munkát vállaló és karriert építő hölgyeinek még kiterjedtebb figyelme lett. Ezenkívül a nőknek, pontosan a multitaskingra beállítódott gondolkodás miatt, nehezebb is ’kikapcsolni’ agyukat, nehezebben merülnek álomba, és sokszor külön megerőltetést kíván tőlük az, hogy elengedjék napi feladataikat.