Alig látható, halvány csík a terhességi teszten?

Alig látható, halvány csík a terhességi teszten?

Kapcsolódó tünetek:

Az első fontos kérdés, amit ennek kapcsán tisztázni érdemes, hogy mikortól mutathatja ki a terhességet a teszt. A megtermékenyítést követően legalább 7 napnak, de inkább 10-12 napnak kell eltelnie, hogy a terhesség kimutatható legyen, hiszen a terhességi tesztek a hCG hormon jelenlétét vizsgálják a szervezetben. Terhesség esetén pozitív eredményt mutatnak, aminél általában két csík jelenik meg egymás mellett vagy egy „+” jelet kirajzolva. A negatív eredményről többnyire egy kontrollcsík megjelenése tanúskodik: ilyenkor nagy valószínűséggel nem áll fenn terhesség.

 

Igen ám, de mit jelent egy alig látható csík terhességi teszten, történetesen akkor, ha a második csíkról van szó? És mi okozhat álpozitív eredményt? Cikkünkben kifejtjük, mit jelezhet az oly sok bizonytalanságot okozó halvány csík, mik lehetnek az ilyen eredmény okai, illetve mikor ajánlott orvoshoz fordulni.

 

Mit jelez a terhességi teszt halvány csíkja?

 

Ahhoz, hogy megértsük, mire utal elsődlegesen, ha halvány csík látható a terhességi teszten, először is ismerni kell a hCG-szint fogalmát és jelentőségét, valamint a tesztek érzékenységét és megbízhatóságát is.

A halvány csík korai terhességre utalhat

 

A hCG (humán choriogonadotropin) nevű hormon általában csak várandósság esetén termelődik, ezért hívják „terhességi hormonnak” is. A hCG szintje fokozatosan emelkedik a fogamzást követően, így az idő előrehaladtával egyre egyértelműbb az eredmény.

 

A halvány pozitív teszt tehát azt jelentheti, hogy van terhességi hormon a szervezetben, így nagy valószínűséggel megtörtént a fogamzás, ám a hCG-szint valamilyen oknál fogva alacsony. Például azért, mert túl korán került sor a tesztelésre – így érdemes néhány nap múlva megismételni. Téves értékeléshez vezethet az is, ha a teszt nem a reggeli első vizeletből történt, hiszen abban a legmagasabb a hCG koncentráció, vagyis ilyenkor a teszt eredménye megbízhatóbb. Nem minden teszt követeli meg ugyan a reggeli első vizeletet a mintavételhez, emiatt mégis ajánlott abból elvégezni.

Alig látható, halvány csík a teszten

Mitől függ a pozitív csík erőssége?

 

A pozitív eredményt jelző csík erőssége tehát hCG-szinttől függ, amely a várandósság korai szakaszában alacsony, idővel viszont emelkedik. Minél később végzi el valaki tesztet a teherbeesést követően, annál erősebb vonalat fog jelezni a teszt, hiszen a kismama hCG-szintje már sokkal magasabb.

 

Mennyire megbízhatók a terhességi tesztek?

 

A mai tesztek többsége megbízható, és akár 99% feletti pontossággal rendelkezik. Természetesen ennek ellenére előfordulhat, hogy fals eredményt kapunk, aminek különböző külső és belső okai lehetnek. A külső okok közé tartozik például az adott teszt szavatossága, érzékenysége és megbízhatósága, a belső okok közé pedig mindazok a tényezők, amik befolyásolhatják a teszt által kimutatható hormonszintet.

Milyen okai lehetnek a halvány pozitív tesztnek a terhességen kívül?

Milyen okai lehetnek a halvány pozitív tesztnek a terhességen kívül?

 

Álpozitív terhességi tesztről beszélünk akkor, ha a teszt pozitív eredményt mutat – akár halvány formában –, ám ennek oka valójában nem terhesség, hanem valami más. Lássuk, milyen tényezők „téveszthetik meg” a tesztet!

 

Közelmúltbeli vetélés, abortusz vagy szülés

 

Megszakadt vagy kihordott terhességet követően a hCG-szint még mindig magas lehet a szervezetben, és általában több hétnyi idő kell, amíg a hormonszint helyreáll. A halvány terhességi teszteredmény tehát akár a korábbi várandósság nyomát is mutathatja anélkül, hogy újabb megtermékenyülés történt volna. Megszakadt terhesség után érdemes megvárni a szakorvosi jóváhagyást a következő teherbeeséshez, hogy a szervezet garantáltan a baba kihordásához alkalmas állapotban legyen.

 

Termékenységet elősegítő készítmények szedése

 

Ezek a készítmények szintén hCG hormont tartalmazhatnak, ezért a teszt úgy érzékelheti, mintha várandósság állna fenn. A peteérés serkentésére, a tüszőrepedés kiváltására alkalmazott gyógyhatású készítmények „összezavarhatják” a terhességi tesztet, ami így is kimutatja ugyan a hCG jelenlétét, de az nem fennálló terhesség nyomán termelődött.

 

Menopauza

 

A változókor erőteljes hormonális változásokat indít el a szervezetben, amelyek szintén zavart idézhetnek elő a terhességi teszt eredményében. Érdemes tudni, hogy a közvetlenül a menstruáció elmaradása utáni időszakban igen csekély eséllyel, de még kialakulhat terhesség. (Később, amikor már egy év elteltével sem jelentkezik havi vérzés, már biztos, hogy nincs peteérés, így megtermékenyülés sem történhet.)

 

Egészségügyi problémák

 

Bizonyos petefészekkel vagy veseműködéssel kapcsolatos problémák, a hormonális rendszert érintő megbetegedések, ciszták vagy tumorok ugyancsak álpozitív terhességi teszteredményhez vezethetnek.

 

Biokémiai terhesség

 

A köznyelvben ritkán használt fogalom azt jelenti, hogy valóban történt megtermékenyülés, ami megnöveli a hCG hormon szintjét, ám a terhesség mégsem alakul ki, mert a folyamat spontán megszakad.

 

Rendellenes terhesség

 

A halvány pozitív eredmény oka rendellenes terhesség is lehet. Ha a megtermékenyített petesejt nem a méhüregben ágyazódik be, hanem azon kívül, akkor méhen kívüli terhességről beszélünk. Gyakran az egyik petevezeték falába ágyazódva (kürtterhesség) kezd fejlődni az embrió, de akár a petefészekben, a méhnyakban vagy ritka esetben akár a hasüregben is megtapadhat. Minden esetben igaz, hogy a szűkös hely miatt akár hasüregi vérzést, életveszélyes állapotot vagy maradandó károsodást is okozhat.

 

Lejárt terhességi teszt

 

Ha a teszt szavatossági ideje lejárt, az szintén hamis eredményhez vezethet, mert az érzékenysége már nem megfelelő, így az eredmény sem megbízható. Használat előtt mindig érdemes ellenőrizni a termék szavatossági idejét a kellemetlenségek elkerülése érdekében.

 

Nem megfelelő minőségű teszt

 

Sajnos a terhességi tesztekre is igaz, hogy „olcsó húsnak híg a leve”. Ezeknél ez abban nyilvánul meg, hogy érzékenyek lehetnek más hormonok szintjének megemelkedésére is, például az LH-éra (luteinizáló hormon). A megemelkedett LH-szintnek pedig a várandósságon kívül más oka is lehet, akár pajzsmirigyprobléma vagy a menopauza. Érdemes tehát minőségi, megbízhatóbb tesztet vásárolni, még akkor is, ha sokkal kedvezőbb áron is találhatunk a kínálatban, mert ez megóvhat a stressztől és a csalódástól.

 

Mikor beszélhetünk álnegatív eredményről?

 

Álnegatív az eredmény akkor, ha a teszt nem mutatja ki a meglévő terhességet. Előfordulhat, hogy a halvány pozitív eredmény után rövid idővel megismételt teszt már negatív, holott történt megtermékenyülés, csak még nem telt el annyi idő, hogy a hCG-szintet megbízhatóan ki lehessen mutatni. Szerencsére ilyenkor az idő segít abban, hogy pontos választ kapjunk, és a később megismételt teszt eredménye már megbízhatóbb lesz.

 

Mikor ajánlott orvoshoz fordulni?

 

A fentiek fényében jogosan merül fel a kérdés, hogy mikor érdemes orvoshoz, nőgyógyászhoz fordulni a terhességi teszt elvégzése után.

 

Ha a terhességi teszt pozitív, akkor azonnal, hiszen a kismama és a magzat egészsége érdekében is célszerű minél hamarabb elvégezni a szükséges vizsgálatokat. Amennyiben nem biztos a terhesség – a már említett halvány csík miatt –, akkor is tanácsos minél hamarabb felkeresni az orvost.

 

Az alábbi tünetek jelentkezésekor sem szabad késlekedni, mert terhesség tünetei lehetnek:

 

  • vérzéskimaradás
  • duzzadt emlők
  • aluszékonyság, fáradékonyság
  • gyakoribb vizelési inger
  • émelygés
  • hányás
  • hüvelyi váladékozás.

 

Olyan panaszok is vannak, amik felvetik a méhen kívüli terhesség gyanúját, ezért sürgős orvosi figyelmet igényelnek:

 

  • hüvelyi vérzés
  • éles alhasi fájdalom vagy görcs
  • szédülés
  • ájulás
  • alacsony vérnyomás
  • végbéli nyomás.

 

Összegzés

 

A terhességi tesztek a hCG (humán choriogonadotropin) nevű hormon szintjét mutatják ki a vizeletből. A hCG általában csak várandósság esetén termelődik, ezért hívják „terhességi hormonnak” is. A megtermékenyítést követően legalább 7 napnak, de inkább 10-12 napnak kell eltelnie, hogy a terhesség bizonyossággal kimutatható legyen.

 

Pozitív terhességi tesztnél általában két csík jelenik meg egymás mellett vagy egy „+” jelet kirajzolva. A negatív eredményről többnyire egy kontrollcsík megjelenése tanúskodik: ilyenkor nagy valószínűséggel nem áll fenn terhesség. Előfordulhat azonban, hogy a második csík csak halványan rajzolódik ki, így bizonytalanságot kelt a teszteredmény. Ennek oka lehet a túl korai tesztelés, egy közelmúltbeli vetélés, abortusz vagy szülés; a termékenységet elősegítő készítmények szedése; a menopauza; egészségügyi problémák (petefészekkel vagy veseműködéssel kapcsolatos problémák, a hormonális rendszert érintő megbetegedések, ciszták vagy tumorok); rendellenes (méhen kívüli) terhesség vagy lejárt szavatosságú teszt.

 

Pozitív vagy akár „halvány” pozitív eredmény esetén is érdemes mielőbb orvoshoz fordulni, különösen, ha egyéb terhességre utaló tünetek is fennállnak, például vérzéskimaradás, duzzadt emlők, aluszékonyság, fáradékonyság, gyakoribb vizelési inger, émelygés, hányás vagy hüvelyi váladékozás.

2023. november 23.

Kiemelt ajánlatunk

Akciós ajánlataink

Kapcsolódó cikkek