A fogíny gyulladása nem ritka jelenség, hiszen a felnőtt lakosság jelentős része időnként találkozik ezzel a kellemetlen tünetegyüttessel. Ha a gyulladást kezeletlenül hagyjuk, akár komoly fogágybetegség is kialakulhat: ha az íny visszahúzódik, idővel még a fogainkat is elveszíthetjük, a fogorvosi kezelés tehát nem maradhat el. De pontosan mit is jelent a fogínygyulladás, mit tehetünk annak megelőzése érdekében, és hogyan enyhíthetjük a tüneteket? Az alábbiakban kiderül.
A fogínygyulladás okai és tünetei
Bár az ínygyulladást egyes esetekben valamilyen hormonális betegség idézi elő, és a genetika – örökletes immungyengeség, családban előforduló fogágybetegség – is szerepet játszik, elsődleges oka szinte minden esetben a nem megfelelő szájhigiénia. Az étkezések után fogaink felületén megtapadnak a baktériumok, melyekből egy vékony réteg, plakk keletkezik. Ezt egy alapos fogmosással eltávolíthatjuk, ha azonban ez elmarad, a plakk megvastagszik, a baktériumok tovább szaporodnak és megtámadják, roncsolják a fogakat és az ínyt is.
Ha a hatékony fogápolás továbbra is elmarad, a plakk fogkővé szilárdul, amit már csak egy fogorvos tud megfelelően eltávolítani: ha erre nem kerül sor, a fogkő tovább irritálja az ínyt, melynek következtében a fogszuvasodás megjelenése mellett az ínygyulladás is komolyabbra fordulhat.
Számos olyan tényező létezik, mely a helyzetet tovább rontja: ide sorolhatjuk a dohányzást, az egyoldalú, különösen a C-vitaminban szegény táplálkozást vagy éppen a stresszt. A túlságosan sűrű, rendezetlen fogsor is hajlamosító tényező lehet, hiszen előfordulhat, hogy ilyenkor a fogmosás során nem férünk hozzá minden apró felülethez, de a szervezetben bekövetkező hormonális változások is hatással lehetnek a szájüregben lévő baktériumok mennyiségére és összetételére.
Jellemző tünetek
Az ínygyulladás tüneteit meglehetősen egyszerű azonosítani: a fogíny sötétebbé, idővel vörössé válik, megduzzad és érzékenyebb lesz, amit nem csupán fogmosás, de akár a beszéd során is tapasztalhatunk. Gyakori tünet a kellemetlen szájszag, valamint a fogínyvérzés, különösen akkor, amikor a fogkefe hozzáér az ínyünkhöz: ezt akkor sem szabad figyelmen kívül hagyni, ha nem jelentkezik minden egyes fogmosás során.
Ha a tükörbe nézve azt tapasztaljuk, hogy egyes helyeken az íny kezd elválni a fogfelszíntől, esetleg a fogak nagyobbnak, hosszabbnak tűnnek mint korábban vagy érintésre is érzékenyek, már felmerülhet a fogínysorvadás gyanúja is.
A fogínygyulladás kezelése
Ha az ínygyulladás jeleit tapasztaljuk, érdemes minél előbb fogorvoshoz vagy parodontológus szakemberhez fordulni, a helyzetet azonban célszerű nekünk is megfelelően kezelni és a fájdalmat enyhíteni addig, amíg nem tudunk felkeresni egy orvost.
A legfontosabb feladatunk a megfelelő szájhigiénia elsajátítása, hiszen ezzel megállíthatjuk, vagy legalábbis lassíthatjuk a helyzet előrehaladását. Ne maradjon el a rendszeres fogmosás minden étkezés után kb. fél órával: ennek során legyünk alaposak és minden egyes fogra fordítsunk külön figyelmet. Ha az ínyünk vérezni kezd, a fogmosást akkor se hagyjuk abba, hiszen most az a legfontosabb, hogy minél több baktériumot távolítsunk el a szánkból.
A fogmosás után használjunk fogselymet és fogköztisztító kefét is, a fogkrémek közül pedig érdemes azokat választani, melyet kimondottan az érzékeny fogínyre fejlesztettek ki. A száj- és fogínyápolás hatékony kiegészítője lehet még egy öblögető vagy egyínyerősítő vitamin, de léteznek olyan, a szájnyálkahártyán alkalmazott gélek is, melyek hatékonyak lehetnek a fájdalom enyhítésében.
Emellett számos olyan praktika létezik, mely segíthet a tünetek enyhítésében: ismerjük meg ezeket.
Kamilla
A kamillának köztudottan fertőtlenítő és nyugtató hatása van, fogínygyulladás esetén pedig pont erre van szükségünk. Annak érdekében, hogy minél előbb élvezhessük a kamilla jótékony hatásait, naponta többször öblögessünk kamillateával, de jó alternatíva lehet a zsályatea is.
Sós víz
Amilyen egyszerű, annyira hatékony ez a tipp: a gyulladt fogínyre próbáljuk ki a sós vizet. Elkészítéséhez tegyünk egy teáskanál sót egy pohár vízbe, és várjuk meg, míg teljesen feloldódik. Ezt a keveréket használhatjuk öblögetőként, de akár egy fogkefét belemártva óvatosan meg is masszírozhatjuk az érintett részeket. A só ugyanis segít a vérzés elállításában, elpusztítja a baktériumokat és a szájszag ellen is hatékony lehet, ínygyulladás esetén tehát tökéletes választás.
Almaecet
Az almaecet szintén egy szuper házi szer a fogínygyulladásra, ugyanis serkenti a nyáltermelést, enyhíti a gyulladást, és antibakteriális hatása is van. Amennyiben ezt választjuk, fogmosás előtt 30 perccel gargalizáljunk és öblögessünk az almaecetes keverékkel. Ennek elkészítéséhez egyszerűen keverjünk két teáskanál almaecetet egy pohár vízhez.
Teafilter
A teával történő öblögetés helyett a teafiltert is segítségül hívhatjuk. Utóbbit tegyük az érintett, gyulladt részre, majd öt percig hagyjuk hatni. Erre a célra a fekete tea bizonyul a legjobb választásnak, ugyanis a benne található tannin enyhíti a gyulladást.
Gyömbér
A gyömbérnek rengeteg jótékony hatása van, de leginkább az antibakteriális és gyulladáscsökkentő tulajdonságai miatt szeretik annyian. Készítsünk gyömbérteát, amit kortyonként fogyasszunk el, vagy öblögessünk és gargalizáljunk vele.
Kókuszolaj
Miután kiderült, hogy a kókuszolaj nem is annyira egészséges, mint ahogy azt sokan állítják, már inkább azt javasolják a hozzáértők, hogy mindössze kis mennyiségekben fogyasszuk. Ettől függetlenül hatékony ellenszere a fogínygyulladás okozta kellemetlen panaszoknak: ehhez mindössze egy kevés olajjal kell megmasszíroznunk az érintett területet.
Fokhagyma
A fokhagyma biztosan senkinél sem az első választás, pedig sokat segíthet, ugyanis képes leküzdeni a fertőzést. Aki gyakran küzd fogínygyulladással, az megelőzésképpen több fokhagymával készítse el az ételeket.
Levendula
A levendulának sokkal jobb illata van a fokhagymánál, de ugyanolyan hatékonyan enyhíti a fájdalmat. Készítsünk levendulateát, amit igyunk meg vagy öblögessünk vele. Egy másik szuper tipp, ha szájvizet készítünk belőle: ehhez adjunk 3 csepp levendulaolajat egy pohár vízhez.
Illóolajok
Szegfűszeg-, borsmenta- és teafaolaj – ezek mind enyhítik a fogínygyulladás okozta fájdalmat. Mivel azonban ezek nagyon intenzívek, az alkalmazásuk során fokozottan kell figyelnünk. A legjobb, ha szájvizet készítünk belőlük, méghozzá úgy, hogy 2-3 cseppet adunk egy pohár vízhez. Ezzel a keverékkel naponta többször gargalizáljunk, majd alaposan öblítsük ki a szánkat tiszta vízzel.
Alkohol
Elsőre furcsának tűnhet, de a vodka, a whiskey és más magas alkoholtartalmú italok képesek enyhíteni a panaszokat, amitfertőtlenítő hatásuknak köszönhetünk. Naponta többször öblítsük át a szánkat, vagy célirányosan tegyünk pár cseppet az érintett területre. Arra azonban készüljünk fel, hogy eleinte égő érzés jelentkezhet, ha pedig még három nap elteltével sem tapasztalunk javulást, akkor hagyjuk abba!
A fogínygyulladás megelőzése
Bár a fájdalmat, a vérzést és az egyéb tüneteket hatékonyan enyhíthetjük, a fogorvosunk pedig jó eséllyel abban is a segítségünkre lehet, hogy a súlyosabb következményeket elhárítjuk, a legjobb mégis az, ha odafigyelünk az ínygyulladás megelőzésére.
A genetika ellen persze nem harcolhatunk, de néhány életmódbeli változtatással sokat tehetünk az ügy érdekében. A dohányzással már csak az általános egészségünk megőrzése érdekében is célszerű felhagyni, emellett azonban az is fontos, hogy egy kicsittudatosabban étkezzünk: válasszunk vitaminokban, főleg C-vitaminban gazdag ételeket, így zöldségeket, bogyós gyümölcsöket, és kerüljük el a magas cukortartalmú édességeket, valamint a feldolgozott élelmiszereket.
A fog- és ínyápolás jelentőségéről már szót ejtettünk: ne maradjon el a rendszeres fogmosás az étkezések után, naponta legalább egyszer pedig egy fogselymet és fogköztisztító kefét is használjunk, de a baktériumok továbbterjedésének megakadályozásában segíthet egy jól megválasztott szájvíz is.
Félévente keressük fel a fogorvosunkat, aki eltávolíthatja a lerakódott fogkövet: ha ezeket az óvintézkedéseket megtesszük, jó eséllyel elkerülhetjük a fogínygyulladás kellemetlen tüneteit.