Térdfájdalom

Térdfájdalom

Kapcsolódó tünetek:

Nincs olyan ember, akinek ne lett volna valamilyen ízületi panasza már életes során. Sokak szerint egyenesen az emberi faj fejlődéstörténete során bekövetkezett felegyenesedés állhat ennek hátterében. Való igaz: ez a történelmi pont egyben biológiai forradalom is volt a szervezet tartóoszlopának is nevezett gerincoszlop, szélesebb körben pedig a csont- és ízületi rendszer evolúciója szempontjából. A megváltozott testtartás következtében bizony előbukkannak olyan problémák, melyekkel négy lábon mászkáló őseinknek nem kellett számolniuk.

A térdfájdalom kiváltó okai

Az emberi test vázát alkotó csontoknak és ízületeknek igen nagy erőbehatásoknak kell a nap szinte 24 órájában megfelelni, és ez persze, egy idő után nyomot hagyhat. Ezen ízületek közül is az egyik leginkább terhelt terület a térd. Így nem csodálkozhatunk, ha egy szép napon térdünk fájdalmával ébredünk. De milyen elváltozások okozhatnak a térdben fájdalmat? A fiataloknál a hirtelen növekedés, a sportsérülések, a túlzott igénybevétel edzés által okozhatja a fájdalmakat, míg idősebbeknél a kopásos és gyulladásos folyamatok a leggyakoribbak. Az elhízás és a plusz súly cipelése pedig mindenkit egyaránt érintő ok.

Porckopás

Az egyik leggyakoribb jelenség a térdízületet alkotó porcok elsődleges vagy másodlagos (korábbi károsító hatás – pl. sérülés, gyulladás) kopása, mely kezelés nélkül fokozódó, szinte állandó erőteljes fájdalomhoz és akár jelentős mozgáskorlátozottsághoz is vezethet.

Gyulladások és ciszták

Térdfájdalmat okozhat azonban a terület akutan zajló, gyulladásos folyamata, legyen az ízületi, vagy csont eredetű. Ezeket vírusok, baktériumok (pl. a Lyme kór okozója, a Borrelia Burgdorferi, vagy a szifiliszért felelős Treponema pallidum) okozzák, legyengült immunrendszerű betegeknél (pl. kemoterápia után, vagy AIDS betegségben szenvedőknél) akár gombák is felelőssé tehetők. A térd belső hajlatában, az ízület környékén kialakuló, folyadékkal teli tömlők, az ún. ciszták is kellemetlen panaszokhoz vezetnek – ezek közül az egyik leggyakoribb a Baker-ciszta. Ennek megoldása rendszerint a ciszta eltávolítása. Az ízületi tokot alkotó tömlő falának gyulladása, illetve az ínszalagok túlerőltetése, húzódása szintén a térd fájdalmát okozhatják. Ilyenkor sok esetben a pihentetés, a fizikai kímélet, esetenként gyulladáscsökkentők általános, vagy helyi használata segíthet.

Szalagszakadás

Bizonyos sporttevékenységek során, ritkábban egy-egy szerencsétlenebb esést elszenvedők körében, vagy rándulás, ficam nyomán előfordulhat az ízületet alkotó térdszalagok részleges vagy teljes szakadása, mely akut panaszokkal jár. Ezek kezelése traumatológus vagy ortopédsebész feladata, általában arthroscopos módszerrel történik.

Egyéb betegségek

Bizonyos anyagcsere-betegségek, autoimmunbetegségek (rheumatoid arthritis) is állhatnak egy-egy elhúzódó ízületi panasz hátterében, így a sok egyéb lehetséges ok kizárása mellett érdemes belgyógyászati vizsgálatot is kérni. Fentiekből látható tehát, hogy számos oka lehet kezdődő térdfájdalmunknak. Mivel azonban ezek között akad néhány komolyabb, beavatkozást igénylő kórkép, elhúzódó, vagy intenzív panaszok esetén mihamarabb javasolt szakorvos segítségét kérni, a pontos diagnózis, és az adekvát kezelés elérése céljából.

A térdfájdalom kezelése

Amikor valamilyen sérülést szenvedünk el, vagy először jelentkezik a fájdalom, és még nem jártunk vele orvosnál, jól jönnek a fájdalomcsillapítók, kenőcsök, sportgélek, a fáslizás és a jegelés. Ezt követően, ha nem javul a helyzet, mindenképpen el kell menni szakemberhez. Az orvosok és terapeuták manapság számos módszerrel tudják kezelni és gyógyítani a térdfájdalmat, attól függően, mi váltja ki. Általánosan elmondható, hogy hosszú regenerálódási folyamatra kell számítanunk, mint minden ízületi probléma esetén. Készüljünk fel a kíméletes életmódra, és az aktívabb mozgásformák időszakos kerülésére.

  • Ha nincs szükség műtétre, akkor számoljunk azzal, hogy gyógytorna és fizikoterápia lesz a javaslat, hogy egy sérülésből adódó problémát megoldjunk, és visszaadjuk a térd mozgékonyságát.
  • Szintén sportsérülésekből adódó problémákra lehet jó megoldás a kineziotape felhelyezése, mely rögzít, serkenti a szöveti keringést és segíti a regenerációt.
  • A szervezet öngyógyító és fájdalomcsillapító képességét hívja életre az akkupunktúra, ami számos más esetben is gyors segítség lehet a bajra. Hosszútávon remek eredmények és gyógyulás érhető el vele mozgásszervi problémák esetén is.
  • Az orvosok adhatnak injekciót is, melyek általában szteroidosak és a gyulladást csökkentik, illetve a fájdalmat mulasztják el. Gyors segítséget jelenthetnek, de nem minden esetben jók az alapprobléma megszüntetésére.
  • Gyógyszeres injekciók helyett létezik már a hialuronsavas befecskendezés, amely az ízületeket mintegy “megolajozza”.
  • A vérszérum és vérplazma beinjektálása szintén bevett eljárás már, és a porc újjáépítését stimulálja.
  • Térdkalács elmozdulás esetén szükség lehet artroszkópos beavatkozásra, míg súlyosabb esetekben sajnos akár térdízületi protézis beültetésére. Ezért jobb megelőzni a bajt, és odafigyelni az ízületek, a térd egészségére!

A térdfájdalom megelőzése

Ha volt már ízületi problémánk, tudjuk, hogy sérülékenyek a szalagjaink, vagy a családunkban jellemző gond, akkor jó, ha odafigyelünk néhány dologra, ezzel csökkenthetjük a térdfájdalom valószínűségét.

  • Ne legyen túlsúlyunk! Mindenféle egészségügyi szempontból problémás az elhízás, és a plusz kilók cipelése, de különösen igaz ez az ízületeinkre. Egyrészt túlzott terhelést ró rájuk, másrészt túlsúllyal könnyebben esünk el, vagy ficamítjuk ki a bokánkat is.
  • Fejlesszük a térdízületet! Bizonyos sportok és mozgások jót tesznek a térdízületnek, megerősítik a környéki izomzatot, így nehezebben sérül meg. Sétáljunk, ússzunk, használjunk elliptikus trénert, a futópadon gyalogoljunk felfelé, és a spinning is jó, amennyiben megfelelő edző készít fel a tevékenységre.
  • Megfelelő krémek, gélek. Sportolás előtt és után nem árt, ha bekenjük sportkrémmel, ami vagy bemelegíti, vagy a regenerációt segíti. “Térdesek” jó, ha tartanak a táskájukban ilyesmit.
  • Belső védelem. Akik mozgásszervi gondokkal küzdenek, jó, ha időben elkezdenek szedni porc- és ízületerősítő készítményeket, amelyek kapszula vagy italpor formájában is kaphatóak. Ízületvédő természetes alapanyag pl.a zöldkagyló kivonata is.
  • Nem mindegy a lábbeli! Egy jó cipő nem csak divat és esztétikai kérdés. A lábunk védelme érdekében válasszunk jó minőségű és kialakítású cipőt illetve talpbetétet!
  • Ha sérült, ne pihentessük túl! Érdekes, de ha létrejött a sérülés, az első órákban fontos a pihentetés, felpóckolás és jegelés, később azonban mozgatni kell. Természetesen nem futni rajta, hanem gyógytornát, fizikoterápiát alkalmazni, mert úgy gyorsabb a regeneráció és nem fagy be az ízület.
 
2014. szeptember 2.

Kiemelt ajánlatunk

Akciós ajánlataink

Kapcsolódó cikkek