A mindennapok során számos tényező veszélyeztetheti szemeink egészségét, így a száraz, meleg levegő, a dohányfüst, a huzat és a képernyő előtti munkavégzés, sőt a stressz is. Az ártalmas külső hatásokkal szemben sokat tehetünk, ha odafigyelünk a kiegyensúlyozott táplálkozásra. Melyek azok a vitaminok, nyomelemek, amelyek szemünk egészsége szempontjából nélkülözhetetlenek?
Szemünk gondos törődést igényel minden életkorban, kisgyermekek, felnőttek és idősek esetében egyaránt! Fontos hangsúlyozni a szemészeti kontrollvizsgálatok szerepét a különféle szemet érintő betegségek (pl. daganatok, időskori zöld hályog) időben való felismerése és kezelése érdekében!
Táplálkozzon egészségtudatosan!
Látószervünk optimális működése érdekében következetesen kell táplálkoznunk. Étrendünk részét kell, hogy képezzék az A-, C- és E-vitaminokban gazdag ételek.
Az A-vitamin, illetve előanyaga, a béta-karotin az ideghártyán (retina) lévő fényérzékelő sejtek (pálcikák) működéséhez szükséges. A béta-karotin hiánya a szaruhártya károsodásához, a kötőhártya kiszáradásához, és súlyos esetben akár vaksághoz vagy farkasvaksághoz is vezethet. A C- és E-vitamin a szabadgyökökkel szemben védi a sejteket. A szabadgyökök UV-sugárzás hatására képződnek, és nem csak a bőrön, de a szemben is melanoma kialakulását okozhatják.
A-vitaminban gazdag élelmiszerek: sárgarépa, paprika, paradicsom, sárgabarack, cékla, papaya, brokkoli. C-vitaminforrások: ribizli, petrezselyem, paprika, brokkoli, fehérkáposzta, citrusfélék. E-vitamint tartalmazó élelmiszerek: növényi olajok, diófélék, szója, spárga, leveles káposzta, borsó. A cink, a C- és az E-vitamin elősegítik, hogy a béta-karotin kifejthesse pozitív hatását. A béta-karotin túlzott mértékű bevitele ártalmas lehet, májkárosodáshoz és bőrelváltozásokhoz vezethet!
A lutein egy természetes növényi színanyag, mely nagyon fontos az éleslátáshoz, jó hatással van továbbá az immunrendszerre, a szívre és az érrendszerre is. Különösen fontos nagy mennyiségben fogyasztani azoknak, akik családjában előfordult makuladegeneráció vagy egyéb szemprobléma. Tudományos vizsgálatok szerint annak ellenére, hogy a makula degeneráció öröklött betegség, kialakulásának esélye jelentősen csökkenthető, illetve a degeneratív folyamat megállítható magas luteinbevitellel. Lutein megtalálható a leveles káposztában, a spenótban, a ruccolában, a fehér káposztában és a zsázsában. Szükség esetén gyógyszertárakban kapható kapszulaformában is szedhető. Felszívódásához A-, C- és E-vitaminra van szükség.
Komplex készítmény a hiánytünetek elkerüléséért
A zeaxantin szintén növényi színanyag, amely a luteinnel együtt az UV-sugarakkal szembeni védelemben és a szabadgyökök képzőségésének megakadályozásában játszik szerepet.
A cink az A-vitamin megfelelő működéséhez nélkülözhetetlen, megtalálható a tejben, a hüvelyesekben, a tojásban és a halhúsban. További fontos nyomelem a réz és a szelén.
A napi főétkezések közt kiegészítő vitaminforrásként ajánlott gyümölcsöt, zöldséget, hozzáadott cukrot nem tartalmazó gyümölcs- vagy zöldségleveket fogyasztani. A megfelelő mennyiségű folyadékpótlásra is fontos odafigyelni! Hiánytünetek, hiányos táplálkozás, felszívódási zavarok, szembetegségek esetén, illetve orvosi rendelvényre egykomponensű vagy komplex multivitamin-készítményeket is szedhet.
Mit tehet még szemei egészségéért?
- Sportoljon rendszeresen!
- Szokjon le a dohányzásról!
- Viseljen napszemüveget!
- Kerülje a káros vegyi anyagokat!
- Csökkentse a stresszt!
- Végezzen szemtornát!