2019. április 4.
Székrekedés idegen helyen – Mit tehetünk ellene?
Kapcsolódó tünetek:
Emésztésünk működését és annak gyorsaságát számos tényező befolyásolja, és a folyamatot igen könnyű kizökkenteni a normális kerékvágásból. A megszokott napi rutinunktól való eltérés, az étkezéseink idejének, tartalmának és mennyiségének változásai, folyadékfogyasztásunk csökkenése, egy utazással járó stressz, a változó időzónák, de még a sok üléssel töltött óra is hatással lehet bélmozgásainkra. Nézzük, mit tehetünk azért, hogy legközelebbi kiruccanásunkon minél inkább a megszokott mederben tartsuk emésztési folyamatainkat.
Igyunk minél több vizet!
A székrekedéshez az egyik leginkább hozzájáruló tényező a folyadékfogyasztás megcsappanása. Amikor keveset iszunk, pótlásként a szervezetünk a bevitt, emésztendő élelmiszerből próbál egy kis extra nedvességtartalmat elvonni. Az így egyre keményebbé váló széklet pedig a bélműködés lassulását eredményezi. Ha a legközelebb idegen helyre készülünk, menjünk biztosra, és igyunk minél többet. Persze az sem mindegy, miből nyeri testünk a szükséges folyadékot. Kerüljük az alkoholt, a tejet és a koffeines italokat, és maradjunk inkább a tiszta víznél, a gyümölcs- vagy zöldséglénél és a híg leveseknél.
Próbáljunk a beosztásnál maradni!
A stabil napi időbeosztás az egyik legfontosabb eleme beleink egészséges és kiszámítható működésének. Belső biológiai óránk nagyban hozzájárul a székrekedés elkerüléséhez, ezért, ha csak tehetjük, próbáljuk meg utazásainkat is úgy időzíteni, hogy lehetőségünk legyen akkor enni, aludni vagy mozogni, amikor ezt otthoni mindennapjaink során is tennénk.
Nyugodtan együnk!
Amikor utazunk, az egyik legnagyobb változást étkezési szokásaink módosulása jelenti szervezetünk számára. Azon kívül, hogy másfajta élelmiszereket fogyasztunk, például egy külföldi pihenés alkalmával, legtöbben hajlamosak vagyunk rá, hogy a városnézések, kirándulások és programok közepette az otthon megszokottnál sokkal gyorsabban, rohanva együnk, vagy épp csak bekapjunk valami nasit napközben, hogy több időnk maradjon minden másra. Azonban emésztőrendszerünk nem mindig ismeri fel a sebtében bekapott falatokat úgy, mint egy zavartalan ebédet vagy egy nyugodt reggelit, így könnyen megtörténhet, hogy nem indítja be azokat a folyamatokat, amelyek otthon óramű pontossággal működnek. Figyeljünk oda útjaink alkalmával, hogy nyugodtan, ülve fogyaszthassuk el ételeinket, és tartsuk észben azt is, hogy a nagyobb, gazdagabb fogások gördülékenyebbé teszik beleink működését, mint a kis rágcsálnivalók.
Rostok, rostok és rostok
Emésztésünk megfelelő működésének egyik alappillérét az elfogyasztott élelmiszerek által szervezetünkbe juttatott rostok jelentik. Ezért utazásaink alatt is törekedjünk rá, hogy rostokban gazdag fogásokat válasszunk, együnk minél több gyümölcsöt, zöldséget és teljes kiőrlésű gabonafélét. Ha messze utazunk, ne felejtsük el, hogy a nyers zöldségek és gyümölcsök szervezetünk számára ismeretlen baktériumokat tartalmazhatnak, melyek könnyen hasmenést vagy rosszullétet okozhatnak. Zöldségeket emiatt inkább csak hőkezelt formában fogyasszunk, gyümölcsökből pedig válasszunk vastag héjú, hámozható fajtákat.
Mozduljunk meg, amikor csak tudunk!
Bár csábító, hogy egy 5-6 órás autóutat a minél korábbi érkezés reményében megállás nélkül tegyünk meg, a hosszú, üléssel, szinte mozdulatlanul töltött órák nyomást gyakorolnak emésztőrendszerünkre is, ez pedig lassíthatja annak működését. Tartsunk pár perces pihenőt legalább 2 óránként, nyújtsuk ki lábainkat, sétáljunk pár percet, igyunk vizet, és adjuk meg magunknak a mosdó elérésének lehetőségét, ha szükségünk lenne rá.
BENU Online Gyógyszertár ajánlata:
Kiemelt ajánlatunk
Akciós ajánlataink
20%
BioCo C+D duo Retard C-vitamin 1000 mg + D3-vitamin 2000 NE filmtabletta 100x
4599 Ft helyett
Akciós ár
3679 Ft
Online rendelhető
20%
Rubophen Thermo cukormentes 500mg/10mg citromízű granulátum 12x
4449 Ft helyett
Akciós ár
3549 Ft
Online rendelhető
20%
Strepfen cukormentes 8,75mg szopogató tabletta 24x
4099 Ft helyett
Akciós ár
3279 Ft
Online rendelhető
Kapcsolódó cikkek