- Élénkvörös nyelv
Amennyiben élénkvörös a nyelvünk, akkor az utalhat vitaminhiányra. A legtöbb esetben ilyenkor kevés vas vagy B12-vitamin van a szervezetünkben. Erre a kettőre többek közt azért van szükségünk, hogy megmaradjanak a nyelvünkön található kis szemölcsök. Súlyos esetekben ez a vitaminhiány akár komoly fájdalmat is okozhat csípős ételek és forró levesek fogyasztásakor. A vegetáriánusok esetében gyakori a B12-hiány, hiszen leginkább a húsokkal visszük be a szervezetünkbe, így ha vegetáriánusok vagyunk és élénkvörös a nyelvünk, akkor keressük fel az orvosunkat. Élénkvörös nyelvet okozhatnak még bizonyos bakteriális és gombás fertőzések is.
- Barna vagy fekete lepedék
Amennyiben a nyelvünkön barna vagy fekete lepedék jelenik meg, jelentheti azt, hogy rossz a szájhigiéniánk, illetve nem egészséges a nyelvünk. Tény, hogy ez elég ronda látvány, azonban nem kell azonnal pánikba esnünk. A legtöbb esetben ezt az elszíneződést a dohányzás, a kávézás, a sötét teák fogyasztása, illetve a rossz szájhigiénia okozza, így ezek elhagyásával feltehetőleg a nyelvünk színe is normalizálódik. Ha nem tűnik el rövid időn belül az elszíneződés, komolyabb dologra, például bakteriális fertőzésre kell gondolnunk, ami már orvosi probléma.
- Fehér lepedék
A foltos fehér lepedék gombás fertőzésre utalhat, amit a legtöbb esetben a candida gomba okoz. Ennek az állapotnak a kialakulását sokszor antibiotikumok vagy szteroidos asztma elleni inhalálószerek segítik elő, mivel megváltoztatják a száj normális baktériumflóráját, így a gombák könnyedén túlszaporodhatnak. Ez akkor is megtörténhet, ha le van gyengülve az immunrendszerünk, így ez a fehér lepedék gyakrabban figyelhető meg olyan személyeknél, akik valamilyen autoimmun betegségben szenvednek, továbbá cukorbetegeknél, akik nem kapnak rendes kezelést, kemoterápiás betegeknél és időseknél.
- Ráncok
A nyelvünkön található ráncok ugyanúgy az öregedést jelzik, mint a ráncok az arcunkon. Ezek teljesen ártalmatlanok, mindössze akkor lehet belőlük probléma, ha nem figyelünk oda a megfelelő szájhigiéniára, hiszen ezekben a ráncokban könnyedén megbújhatnak és elszaporodhatnak a különféle bacilusok. Ebben az esetben fájdalmat, rossz leheletet és égő érzést tapasztalhatunk.
- Fehér foltocskák
Ezek a fehér kis foltok a legtöbb esetben akkor jelennek meg, ha valami irritálja a nyelvünket. A dohányosoknál gyakran figyelhető meg ez a jelenség. A dohányosok esetében ezek az elváltozások az esetek bizonyos százalékban rákos megbetegedéssé alakulhatnak. Tehát a legjobb, ha felhagyunk a cigizéssel, így nagy eséllyel megússzuk a daganatos megbetegedés kialakulását.
Amennyiben nem dohányzunk, mégis fehér foltok jelennek meg a nyelvünkön, akkor az a nyelvhez dörzsölődő fogak kopása miatt is lehet. Ha egy-két hét alatt nem tűnnek el (akár dohányosok vagyunk, akár nem), keressük fel a fogorvosunkat, mert az elváltozás lehet rákmegelőző állapot.
- Tartós vörös elváltozások
Ha két héten belül nem tűnnek el maguktól ezek az elváltozások, akkor menjünk el orvoshoz, ugyanis akár valamilyen súlyos betegség is állhat a háttérben. A nyelvrákot a legtöbben az idős, beteg emberekkel hozzák összefüggésbe, azonban egy fiatal, egészségesnek tűnő személynél is kialakulhat, így nagyon fontos, hogy azonnal kérjük ki egy orvos véleményét. A szájrákot okozhatja a HPV, de akár a dohányzás is.
- Égő érzés
Lehet, hogy rossz fogkrémet használunk? Esetleg allergiások vagyunk a fogkrém egyik összetevőjére? Ha ég és szúr a nyelvünk, de a kinézete teljesen normális, akkor lehet, hogy mindössze valamilyen sérülés érte, vagy a menopauza során bekövetkező hormonális változások okozzák a kellemetlenséget. Nőknél gyakrabban fordul elő, mint férfiaknál, és míg egyeseknél gyorsan elmúlik, addig másoknál tovább megmaradhat ez a kellemetlen érzés. Amennyiben rövid időn belül nem tűnik el, forduljunk orvoshoz, hogy kideríthessük az okot.
- Göröngyös felszín
Amennyiben dombok és mélyedések vannak a nyelvünkön, akkor szerencsére nincs okunk az aggodalomra. Annak ellenére, hogy nem ez a megszokott – a népesség mindössze 1-2,5 százalékánál figyelhető meg –, még nem jelent semmi rosszat, hogy göröngyös a nyelvünk felszíne.
- Fájdalmas sebek
Nagyon sok embernek volt már aftája, ami az első négy–öt napban rendkívül fájdalmas, aztán enyhül, és általában egy héten belül teljesen elmúlik. Ez vírusfertőzés, többféle vírus is okozhatja. A stresszes embereknél gyakrabban megfigyelhető az afták kialakulása, mivel a stressz gyengíti az immunrendszert, így a helyi védekezést is, segítve ezzel az afták kialakulását.