A műanyag palackokat a kétezres évek elején titulálták rákkeltőnek egy DEHA elnevezésű anyag karcinogén hatása miatt. Későbbi kutatások elvetették ezt – bár jelenleg is vizsgálják, hogy milyen anyagokkal keveredik a víz palackjainkban.
Műanyag tálak és edények melegítése mikrohullámú sütővel éveken keresztül ellenjavallott volt, mert feltételezések szerint rákkeltő anyagok váltak ki ilyenkor az edényekből. Későbbi kutatások igazolták, hogy minden olyan edény, ami a használati utasítás szerint melegíthető, nem okoz megbetegedést.
Egy korábban elvégzett kutatás laboratóriumi körélmények között igazolni látta a vesesejtek rákosodását a mesterséges ízesítők hatására, ám ezt később további kutatások cáfolták. Ennek ellenére érdemes mértékkel fogyasztani ezeket az édesítőszereket, hiszen nagyobb mennyiségben cukorbetegséghez és keringési panaszokhoz vezethetnek.
- Mesterséges viasz a gyümölcsökön
A legtöbb boltban kapható almát gyakran viasszal fedik be, hogy sokkal kívánatosabbak legyenek. Ez a réteg ugyan nem okoz rákot, azonban a gyümölcsök felületén maradt permet igen, ezért érdemes megmosnunk az almákat, mielőtt beléjük harapunk.
Különösen hangozhat, de sokak szerint a hirtelen megivott hideg víz káros reakciókat indít el a szervezetben, és rákot okozhat. Ezt minden kutatás cáfolja, természetesen nyugodtan ihatunk hideg vizet.
A hideg víz mellett a túlforralt vízről is keringenek rémhírek. Állítólag a folyamatos forralás miatt új vegyületek keletkeznek az edényben, melyek veszélyesek az egészségünkre. A valóságban azonban az, hogy az egyetlen dolog, ami a vízzel történik forralás közben, hogy elpárolog.
A fogba épített amalgám töméseket sokan rákkeltőnek hiszik, pedig nem azok. Az amalgámban lévő higany nagyobb mennyiségben mérgezést okozhat, azonban a fogtömésekben messze nincs meg az ehhez szükséges mennyiség. Érdekességképp: ha rendszeres jelleggel fogyasztunk tengeri halat, nagyobb mennyiségű higanyt viszünk be a szervezetünkbe, mint amennyi valaha felszívódhat a fogainkból.
Visszatérő rémhír, hogy az izzadásgátlók rákot okoznak, azonban erre semmilyen tudományos bizonyíték sincs.
Bár globálisan milliárdok használnak mobiltelefont, rendszeresen visszatérő vád, hogy a mobiltelefonok a kibocsátott sugárzásuk miatt rákos elváltozást okozhatnak. Az állítólagos jelenségre nincs bizonyíték, kutatások szerint pedig a minimális sugárzás nem elég ahhoz, hogy a DNS-ünket károsítsa.
Sokan tartanak a röntgenfelvételek káros hatásától. Nem segít a kételyek elhalványításában, hogy az orvos a vizsgálat alatt kivonul a teremből. Azonban utóbbi oka, hogy a röntgenorvos – ha nem kerülné a sugarakat – élete során több tízezer ilyen hatásnak tenné ki magát, ami ekkora dózisban már veszélyes lenne. Egy-egy felvétel azonban nem jár kockázatosnak minősíthető sugárzással.