A szédülés lehet szervi eredetű, többnyire neurológia, kardiovaszkuláris vagy anyagcserei betegség tünete, de sokszor stressz következtében is jelentkezhet. A gyakori szédülés valójában tájékoztatást ad az egészségi állapotunkról. Épp ezért olyan fontos, hogy ne bagatellizáljuk el ha gyakran szédülünk, hiszen ennek számos oka lehet.
Szédülés – A leggyakoribb kiváltó okok
Sokkal gyakrabban szédülünk, mint gondolnánk. Ezek súlyossága, hossza és intenzitása segíthet egy diagnózis felállításában. Mivel a szédülés csak egy érzés, nehezen mérhető, ennek ellenére több fajtáját különböztetik meg a szakemberek. A diagnózis felállítása során az életkornak is nagy szerepe van, minél idősebb valaki, annál gyakrabban léphet fel szédülés.
Akut szédülés okai
- Szívritmuszavarok
- Alacsony vérnyomás
- Alacsony vércukorszint
- Agyi keringési zavarok
- Mentális betegségek, például depresszió, szorongás
- Tériszony
- Túl gyors felkelés az ágyból
- Rövid ideig tartó látászavar
- A látóideg megbetegedése
- Stressz
- Izomfeszülés
- Az egyensúlyszervnek vagy az idegnek a károsodása
- A perifériás idegrendszer megbetegedése
- Alkoholizmus
- Vestibularis migrén
A legtöbb esetben nem lehet azonnal megállapítani, hogy mi váltotta ki az akut szédülést, hiszen viszonylag gyorsan el is múlik magától. Idősek esetében mindössze a bizonytalan állás és járás marad meg.
Mi tehetünk szédülés esetén?
Feküdjünk le!
Ha hirtelen ránk tőr a szédülés, akkor minél előbb feküdjünk le, a lábainkat pedig polcoljuk vagy emeljük fel. Ennek köszönhetően a vér ismét a szívünk felé kezd el áramolni, és a vérnyomásunk is növekszik. Ilyenkor nyugodtan csukjuk be a szemünket, és tegyünk egy hideg, nedves borogatást a homlokunkra.
Fókuszáljunk!
Keressünk egy pontot a falon és fókuszáljunk rá. Ez ugyan nem segít a szédülés ellen, de legalább a látásunk stabilizálódik, amitől megnyugszunk.
Mély be- és kilégzés
Ha mély levegőt veszünk, jelentősen javítjuk az agyunk oxigénellátását, aminek hatására ellazul az idegrendszerünk, ettől pedig enyhül a szédülés. Figyeljünk arra, hogy lassan és nyugodtan lélegezzünk be és ki.
Egy pohár víz
Egy viszonylag enyhe szédülés esetén már sokszor az is javít a helyzeten, ha iszunk egy pohár vizet, ugyanis a folyadék felgyorsítja a keringésünket.
Jegyezzük fel
A gyakori szédülés kiváltó okainak a megállapításához sokban segít, ha minden apró részletet feljegyzünk, így pontosan fogjuk tudni, hogy mikor, milyen intenzitású és tartamú volt a szédülés. Egy ilyen naplónak köszönhetően a szakorvos munkáját is nagyon megkönnyíthetjük.
Keressünk fel egy szakorvost
Amennyiben jelentősen megváltozik a szédülések gyakorisága és intenzitása, akkor mindenféleképpen keressük fel háziorvosunkat, aki vagy rögtön tisztázza a szédülés eredetét, vagy tovább küld minket neurológushoz, fül-, orr- gégészhez vagy kardiológushoz. Amennyiben a szédülés hátterében pszichés tényezők fennállása igazolható, akkor indokolt pszichoterapeuta felkeresése.