A penész sajnos rengeteg helyen megjelenhet az otthonunkban, leginkább azonban a nedves zugok – legyen az hideg vagy meleg –, illetve a virágföld környezete van veszélyben, így lakásunk ezen szegleteire jobban oda kell figyelnünk.
Penésszel leggyakrabban romlott ételeken találkozunk. Azonban a spórák olyan tárgyakon is megragadhatnak, mint a szemetes, a matrac, a klímaberendezés és a porszívó, továbbá a levegővel is könnyedén elterjednek, majd olyan helyeken telepednek meg, ahol könnyedén el tudnak burjánzani. A penész legtöbb fajtája 20 Celsius fok feletti hőmérsékletnél sokkal aktívabb, és 80 százalékos páratartalomnál gyorsan teret hódítanak magának. A lakásban leggyakrabban a fürdőszobában, a szekrények mögött, az ablakok közelében találkozhatunk láthatóan nagyobb kiterjedésű penésszel.
Mit okozhat a penész?
A penészspórák a szennyezett levegő belélegzésével bejutnak a tüdőnkbe, romlott élelmiszerek fogyasztásával pedig a bélrendszerünkbe. A spórák ebből kifolyólag leginkább a belső szerveinkben okozhatnak kárt, ugyanis májkárosító és rákkeltő méreganyagokat termelnek, továbbá allergiát is kiválthatnak.
A tünetek az alábbiak lehetnek:
- köhögés
- megfázásszerű tünetek
- kötőhártyagyulladás
- asztma
- bőrelváltozások
- fejfájás
- gyomor- és bélpanaszok
- ízületi panaszok
Tippek, hogyan kerüljük el a penész kialakulását a lakásunkban
- gyakori szellőztetés
- a páratartalom legyen 40 és 50 százalék közötti
- gyakran cseréljük a porszívó porzsákját
- ne legyenek növények a hálószobában
- hűtőben tároljuk a gyümölcsöt és zöldséget
- a penészes élelmiszereket ne fogyasszuk el, és minél hamarabb dobjuk ki azokat
- gyakran ürítsük a szemetest, továbbá takarítsuk ki
- rendszeresen tisztítsuk a klímát
- ne hagyjunk a lakásban nedves felületeket (pl. zuhanyozó, kád széle, hőhíd a sarkokban)