Mi válik be hasmenés ellen?

Mi válik be hasmenés ellen?

Kapcsolódó tünetek:

A hasmenés egy hétköznapi probléma, ám ettől még nem lesz kevésbé kellemetlen. Nemcsak hogy fájdalmas és kényelmetlen, de rányomja a bélyegét a napjainkra is, hiszen korlátoz minket a megszokott napirendünkben. Sőt: komolyabb problémákat is okozhat, ha nem lépünk közbe. Akár valamilyen vírus, akár baktériumok, ételérzékenység vagy stressz okozza a jelenséget, érdemes mihamarabb lépni.

 

Az alábbiakban bemutatjuk, hogy miért fontos mindez és hogy pontosan milyen házi praktikák és egyéb megoldások léteznek a hasmenés kezelésére.

Miért fontos a megfelelő kezelés?

Egy hasmenés során a szervezet emésztőrendszere felgyorsul, és a bél nem tudja megfelelően felszívni a vizet, a tápanyagokat és az elektrolitokat. A normál emésztési folyamat során a belekben a víz és az emésztett élelmiszer lassan felszívódik, de egy hasmenés esetén ez a folyamat felborul. A belek túl gyorsan mozognak, így a széklet híg és vizes marad.

A túlzott folyadékvesztés kiszáradást okozhat, ami különösen veszélyes lehet, ha huzamosabb ideig vannak jelen a tünetek, továbbá az idősek és a gyerekek számára különösen kockázatos. Ezen kívül a hosszan tartó hasmenés alultápláltsághoz, gyengeséghez és az immunrendszer gyengüléséhez vezethet.

A hasmenés megfelelő kezelése tehát több okból is kulcsfontosságú, elsősorban a szervezet hidratáltságának fenntartása és a súlyosabb szövődmények elkerülése végett. Ha a hasmenés hátterében fertőzés vagy más komolyabb probléma áll, megfelelő kezelés nélkül tovább súlyosbodhat a helyzet, ezért fontos a gyors és hatékony beavatkozás.

Mit tegyünk hasmenés ellen?

A hasmenés kezelése többféle módszerrel is lehetséges. Biztosan mindenki sokféle házi praktikáról hallott már – például arról, hogy a szódabikarbóna hasmenés ellen igazi csodaszer –, és bár ezekre is kitérünk, ennél több lehetséges utat is bemutatunk.

Gyógykészítmények

Ha a hasmenés tartós vagy súlyos, akkor érdemes gyógyszertárban kapható szerekhez fordulni. Az olyan vény nélkül kapható gyógyszerek, mint a loperamid, gyorsan enyhíthetik a tüneteket, mivel lassítják a bélmozgást. A probiotikumok is segíthetnek helyreállítani a bélflóra egyensúlyát, ami különösen hasznos, ha a hasmenést fertőzés okozza.

Amennyiben hirtelen megoldásra van szükségünk – mert például el kell mennünk otthonról a hasmenés ellenére –, akkor érdemes a hasfogó készítmények között is körülnézni.

A hidroklorid-tartalmú oldatok elsősorban akut hasmenés tüneteinek enyhítésére szolgálnak. Ezek az oldatok úgy működnek, hogy lassítják a bélmozgást, lehetővé téve, hogy a belek több vizet és elektrolitot szívjanak fel, így a széklet állaga szilárdabbá válik. Ezeket akkor érdemes alkalmazni, ha a hasmenés gyakori, hirtelen jelentkezik, vagy ha fontos a gyors tüneti enyhítés, például utazás során. Azonban ezeket nem ajánlott hosszú távon vagy súlyos fertőzés esetén használni, mert a tünetek elnyomása késleltetheti a fertőzés megszűnését.

Amennyiben bakteriális fertőzésről van szó, orvosi konzultáció javasolt, mert előfordulhat, hogy antibiotikumos kezelésre lesz szükség.

Hidratálás

Hasmenés során tehát a szervezet jelentős mennyiségű folyadékot veszít, emiatt a dehidratáció az egyik legnagyobb kockázat. Az elvesztett víz pótlása kulcsfontosságú, de nem elég csak vizet inni – az elektrolitok, mint a nátrium, kálium és klorid szintje is gyorsan csökken, ami tovább rontja a szervezet egyensúlyát.

A sima víz mellett elektrolit oldatok alkalmazása ajánlott, amelyek kiegyensúlyozott arányban tartalmazzák ezeket a fontos ásványi anyagokat. Ezek az oldatok gyorsan visszaállítják az elektrolit-egyensúlyt és segítenek megelőzni az olyan szövődményeket, mint a fáradtság, izomgörcsök és a vérnyomás csökkenése.

Az izotóniás italok vagy speciális sportitalok szintén segíthetnek hasmenés esetén, mivel gyorsan pótolják az elvesztett elektrolitokat.

A legjobb választás pedig a tea, pontosabban a kamilla, a menta, az ánizs, vagy a fekete tea. Amennyiben édesítés nélkül nem tudjuk meginni, akkor nyugodtan ízesítsük. Egy bögre teához adhatunk egy teáskanál mézet és egy csipet sót, így az elektrolit raktárainkat is ismét feltöltjük.

Diéta

A hasmenés ellen házilag legegyszerűbben diétázással tehetünk: ilyenkor az emésztőrendszer érzékenyebbé válik, ezért különösen fontos, hogy olyan ételeket válasszunk, amelyek megnyugtatják a gyomrot, és segítenek visszaállítani az egyensúlyt. A megfelelő diéta nemcsak a gyorsabb gyógyulást támogatja, de megelőzi az emésztőrendszer további irritációját is.

Éppen emiatt a zsírszegény és fűszermentes ételek ajánlottak, mint például a főtt burgonya, a csirkehús (só nélkül) és a párolt zöldségek, például sárgarépa. Ezek nemcsak könnyen emészthetőek, de segítenek feltölteni a szervezetet energiával, anélkül, hogy megterhelnék az érzékeny gyomrot.

Külföldön népszerű a BRAT (Banana, Rice, Applesauce, Toast, azaz banán, rizs, almaszósz és pirítós) diéta. Ezek az ételek könnyen emészthetőek, alacsony rosttartalmúak, és nem terhelik meg a bélrendszert. A banán különösen hasznos a kálium pótlása miatt, ami az elektrolitveszteség egyik legfontosabb eleme. A rizs és a pirítós segítik a széklet szilárdabbá válását, míg az almaszósz pektint tartalmaz, amely enyhe nyugtató hatással van a bélfalra.

A banán mellett érdemes almát is fogyasztani: a héja pektint tartalmaz, ami egy természetes növényi zselésítő anyag, ami megköti a bélben található felesleges vizet, aminek következtében rendkívül hatásos hasmenés ellen. Reszeljünk le egy almát, természetesen a héjával együtt, hagyjuk állni 15 percig, majd együk meg. Hasmenés során naponta három darab almát ajánlott ilyen formában megenni.

A kétszersült is a legtöbbször akkor kerül a tányérunkra, ha hasmenés gyötör minket. A benne található könnyen emészthető keményítőnek köszönhetően hasonlóan jó hasmenés ellen, mint az alma. Ezen kívül alig van benne zsír, ami szintén pozitívum.

A zabnyákleves nem épp egy kulináris fogás, azonban hasmenés esetén nagyon jó szolgálatot tesz, hiszen nagyon könnyen emészthető. A zabban található bétaglükánok pedig pozitív hatással vannak a bélflórára. Két evőkanál zabpehelyhet adjunk 250 milliliter hideg vízhez, majd kevergetés mellett forraljuk fel. Ha felforrt, akkor várjuk meg míg picit kihűl, majd langyosan fogyasszuk el!

Már említettük, hogy ilyen betegség során sok folyadékot és elektrolitot veszítünk, ezek pótlása az egyik legfontosabb feladatunk. Ehhez tökéletes választás egy könnyű zöldségleves, amennyiben még nem szeretnénk semmi szilárdat enni.

A már említett probiotikumok szintén fontos szerepet játszanak a felépülésben. A joghurt és a kefir természetes forrásai ezeknek a jótékony baktériumoknak, amelyek segítenek helyreállítani a bélflóra egyensúlyát, különösen, ha a hasmenést fertőzés okozta. Az antibiotikumokkal kezelt esetekben a probiotikumok szedése különösen hasznos lehet, mivel ezek segítenek újra benépesíteni a bélrendszert hasznos baktériumokkal.

Fontos megjegyezni, hogy bizonyos ételeket kerülni kell hasmenés idején, mivel ezek tovább irritálhatják az emésztőrendszert. Ilyenek a tejtermékek – kivéve persze a probiotikus joghurtok –, a zsíros, fűszeres, olajban sült ételek, valamint a cukros italok és édességek, amelyek felgyorsíthatják a bélmozgást és súlyosbíthatják a tüneteket. A koffein és az alkohol szintén kerülendő, mivel ezek tovább dehidratálják a szervezetet és irritálhatják a gyomrot.

Az étkezések gyakorisága és mennyisége szintén lényeges. Eleinte érdemes kisebb adagokban, gyakrabban enni, hogy ne terheljük meg egyszerre a bélrendszert. Ahogy a tünetek enyhülnek, fokozatosan vissza lehet térni a normál étrendhez, de az irritáló ételeket érdemes még egy ideig elkerülni.

Gyógyföld

A gyógyföld számos gyomor- és bélrendszeri panasz ellen hatásos, így remek házi praktika hasmenés ellen. Keverjünk két teáskanál gyógyföldet egy pohár vízhez vagy egy bögre teához. Ezt a koktélt fogyasszuk naponta kétszer, szépen lassan, kortyolva. Amennyiben ilyen formában nem tudjuk meginni, akkor nyugodtan szedhetünk gyógyföld kapszulákat.

A megelőzés fontossága

A legjobb természetesen az, ha teljes mértékben elkerüljük az ilyen problémákat. Ennek alapja a személyes higiénia, ezen belül is a rendszeres kézmosás, ami különösen fontos az étkezések előtt és után. Szintén érdemes odafigyelni arra, hogy hol, milyen helyeken eszünk – pláne, amikor külföldre utazunk. Az egzotikus úti célokon a csapvízzel sem jó ötlet kísérletezni, inkább vegyünk palackozottat!

 

Emellett célszerű az immunrendszerünket is támogatni különböző vitaminokkal és ásványi anyagokkal: a C-vitamin, a D-vitamin és a cink is hozzájárulhat ahhoz, hogy a szervezetünk ellenállóbb legyen.

Immunrendszer támogatása: Vitaminok és ásványi anyagok (pl. C-vitamin, D-vitamin, cink), amelyek erősítik a szervezet védekezőképességét.

Mikor kell orvoshoz fordulni?

Amennyiben a hasmenés már hosszabb ideig tart és a tünetek sem enyhülnek, akkor érdemes elgondolkodni azon, hogy felkeressünk egy szakembert. Ugyanez igaz azokra az esetekre, amikor a tünetek elmúlnak, de rövid időn belül hamar újra visszatérnek. Ez ugyanis akár olyan betegségekre is utalhat, mint az IBS, az ételérzékenység vagy a Crohn-betegség. Amennyiben pedig a hasmenéses tünetekhez láz is társul, esetleg véres széklet, vagy a súlyos kiszáradás jeleit tapasztaljuk, szintén forduljunk orvoshoz!

 

Amíg viszont ez nem jellemző ránk, elég lehet az is, ha a házi praktikákat alkalmazzuk, de a kellemetlenségek enyhítésére a BENU kínálatában is számtalan terméket találunk.

2024. november 11.

Kiemelt ajánlatunk

Akciós ajánlataink

Kapcsolódó cikkek