Okok és lehetséges betegségek
Orrunk nyálkahártyája rendkívül gazdag vérellátású, aprócska erekből áll. Amikor vérezni kezd, akkor épp ezeket az ereket éri sérülés. Leggyakrabban ez a vénás erekre jellemző, melyekből sötétpiros vér folyik. Ha egy artéria károsodik, akkor a vér világos piros és lüktetve távozik. Orrunk elülső részében számos ér található, így a legtöbb esetben ott keletkezik a vérzés, mely zömében teljesen ártalmatlan. A veszélyesnek mondható orrvérzés az orr hátsó felében keletkezik, ugyanis ott találhatók az orrüreget ellátó főbb erek, így a vérzés is sokkal erősebb. Utóbbi esetében gyakran orvosi segítségre is szükség van.
Egy szimpla tüsszentés, erőteljesebb orrfújás is vezethet vérzéshez, de az irritált orrnyálkahártya vagy egy ütés az orra is kiválthatja. Nagyon ritka esetben egy daganat is állhat a háttérben, de más betegségek is eredményezhetik. Ilyenek a:
- kiszáradás (a nyálkahártya a bevitt folyadék hiánya vagy a környezet extrém szárazsága, esetleg bizonyos orrsprayk használata miatt erősen kiszárad, így nagyon sérülékennyé válik)
- lázas megbetegedések, például influenza, kanyaró (az orrnyálkahártya erőteljesebb vérellátása következtében könnyebben alakulhat ki vérzés)
- megfázás (a begyulladt orrnyálkahártya könnyen elkezdhet vérezni, főleg a sok orrfújás következtében)
- vesebetegség
- érrendszeri vagy keringési zavarok, például érelmeszesedés, magas vérnyomás
- vele született zavar a vérlemezkék funkciójában, például vérzékenység, véralvadási problémák
- különböző autoimmun betegségek
- leukémia
Egyes esetekben gyógyszerek is okozhatják az orrvérzést, például trombocita aggregáció gátló szerek. Ezekben olyan összetevők találhatók, melyek a véralvadásnál korlátozzák a vérlemezkék egymáshoz kötődését. Ezáltal megnövekszik az orr- és ínyvérzésre való hajlamosság.
A kumarin származékok is okozhatnak orrvérzést, ugyanis azok a véralvadási faktorok aktiválásához szükséges K-vitamin hatását gátolják. Ezeket a típusú gyógyszereket olyan betegek szokták szedni, akik olyan betegségben szenvednek, ahol számítani lehet a vérrögök képződésére.
Orrvérzés okai gyerekeknél
Gyerekek esetében is a fent felsorolt okok állhatnak az orrvérzés hátterében, de gyakori ok például, ha feldugnak valami tárgyat a nózijukba vagy túrják azt, amitől kisebesedik. Nagyobb gyerkőcök esetében okozhatja az is, ha hirtelen sokat nőnek, ugyanis ebben az esetben az orrnyálkahártyában található apró erek érzékenyebbek és könnyebben sérülnek. Ezt a fajta vérzést viszonylag egyszerű elállítani.
Orrvérzés okai várandósoknál
A bedugult orr és az abból eredő orrvérzés a várandós nők esetében is megeshet, ennek oka a megváltozott hormonháztartás. A szervezet több ösztrogént termel, ami fellazítja a kötőszöveteket, ettől megnagyobbodnak az erek, és többek közt az orrnyálkahártya vérellátása is megnövekszik. Ez a fajta orrvérzés szerencsére nem jelent veszélyt, és gyorsan elmúlik.
Mit tegyünk, ha vérzik az orrunk?
Az első és legfontosabb, hogy ne essünk pánikba, a második, hogy ne hajtsuk hátra a fejünket! Ha mégis így teszünk, akkor a vér a torkunkba folyik, majd a gyomrunkba, amitől akár rosszul is lehetünk, továbbá nem állapítható meg, hogy milyen erősen vérzik az orrunk.
Amennyiben elered az orrunk vére, üljünk egyenesen és hajtsuk előre a fejünket, hogy ki tudjon folyni a vér. Ezen kívül pár percig a hüvelyk- és mutatóujjunk segítségével szorítsuk az orrunkat a porc és a csont határán, majd ellenőrizzük, hogy elmúlt-e a vérzés. Amennyiben nem, akkor fogjuk be ismét, esetleg tegyünk a vérző orrlyukba tampont. Segít az orrnyereg jegelése is.
Mikor kell orvoshoz fordulni?
Ha csak néha vérzik az orrunk, akkor feltehetőleg semmi ok az aggodalomra, hiszen a vérzést mi magunk is tudjuk kezelni. Azonban ha heti többször is előfordul ez, akkor tanácsos orvoshoz fordulnunk, és tisztázni az okokat. Abban az esetben is érdemes kikérni egy orvos segítségét, amennyiben még 20 perc után sem múlik el a vérzés (gyerekek esetében 10 perc), vagy ha nagyon erősen vérzik. Utóbbi esetében még a mentő értesítése is opció lehet, hiszen rengeteg vért veszíthet a beteg.