Mi a teendő köszvény esetén?

Mi a teendő köszvény esetén?

Kapcsolódó tünetek:

Mi a köszvény?

A köszvény egy olyan anyagcserezavar, melyben az ízületekben lerakódó tű alakú urátkristályok okoznak gyulladást. Ennek az  anyagcserezavarnak a hátterében a vér magas húgysavtartalma áll, melyet a túltermelődés vagy a vesén át történő kiválasztás csökkenése okoz. Ez lehet elsődleges, genetikailag meghatározott, de okozhatják különböző betegségek is, mint például daganatok, vese- vagy hematológiai betegségek. Utóbbiak esetében másodlagos köszvényről beszélünk. A húgysav normál értéke a vérben nőknél 120-360 micromol/l,  férfiaknál 180-420 micromol/l.

A köszvény tünetei

Sok esetben csak évek vagy évtizedek magas szérum húgysav értékei  után jelennek meg az első tünetek, melyek jellegét és súlyosságát a betegség előrehaladottsága nagyban befolyásol.
  1. stádium
A köszvény kezdeti stádiumában még nem lépnek fel panaszok, csupán a vér húgysavtartalma magasabb a normálisnál. Ekkor hiperurikémiáról beszélünk. Ez az állapot akár éveken keresztül fennállhat anélkül, hogy bármilyen panaszt okozna, viszont az emelkedett húgysav-szint már megkezdi romboló munkáját nemcsak az izületekben, hanem az erekben is. Az  erekben történő változások visszafordíthatatlanok, gyakran alakulnak ki a kezeletlen esetekben kardiovaszkuláris szövődmények (stroke, infarktus). Az első tünetek közé tartozhat a vesehomok vagy vesekő megjelenése, de akár egy akut köszvényes roham is felléphet. Utóbbira annál nagyobb az esély, minél magasabb a húgysav szintje a vérben.
  1. stádium
Amikor a vér húgysavtartalma meghalad egy bizonyos értéket, az érintetteknél bármikor felléphet köszvényes roham, mely erős ízületi fájdalmakkal jár. A legtöbb esetben a nagylábujj alapízülete érintett, de elméletileg bármely más izületnél is jelentkezhet. Ha nem kezelik ezeket a rohamokat, akkor hosszú  napokig is megnehezíthetik a betegek életét, mivel igen erős fájdalom, gyulladás és duzzanat jellemzi. A gyulladt ízületek a kivörösödés és a duzzanat mellett a szokottnál melegebbek, finom érintésre is érzékenyek. Az első köszvényes roham legtöbbször éjszaka jelentkezik, ami kezelés nélkül több napig, vagy akár 2 hétig is eltarthat. Amennyiben időben elkezdik a kezelést, jelentősen lerövidül ez az időtartam. Többszöri rohamok következtében romlik az érintett ízületek mozgékonyága, így a betegeknek egyre nehezebb megy a járás vagy a fogás. A rohamok között panaszmentesek a betegek, bár továbbra is magas a vér húgysavtartalma. Azonban az újabb kutatások kimutatták, hogy tünetmentes állapotban is megmarad a gyulladás, csak kisebb mértékű.
  1. stádium
Ha kezeletlenül hagyjuk ezt a betegséget, hosszú évek alatt az összes izület megbetegedhet. Ilyenkor már a rohamok között is nehezebben mozognak az érintettek, továbbá állandósulnak a fájdalmak. Ebben a stádiumban az alábbiakat figyelhetjük meg:
  1. Egyre több kristály rakódik le az ízületekben és az izületek környékén (tophus). Az izületek folyamatosan vörösek és duzzadtak is lehetnek, de az biztos, hogy állandóan fájnak. Végül teljesen eldeformálódnak, amitől még jobban csökken a mozgékonyságuk. Ezeket a folyamatokat már gyógyszerekkel sem lehet visszafordítani.
  2. Ekkor már más szövetekben is nagyobb mennyiségben elraktározódnak a húgysavas sók, például a fülporcban vagy a szívbillentyűk felszínén. Érintett lehet a vese is, ilyenkor korlátozott a vesék működése, ami a legrosszabb esetben akár veseelégtelenséget is jelenthet.

Köszvény – Kezelési módok

A köszvény kezelése során az a cél, hogy normális szintre csökkenjen a vér húgysavtartalma, ami – mint fentebb említettük – a nőknél kicsit alacsonyabb, mint a férfiaknál. Más gyógyszereket alkalmazunk a húgysavszint folyamatos csökkentésére, mint az akut köszvényes rohamban. Az orvos által felírt gyógyszerek mellett alkalmazhatók fájdalomcsillapítók, gyulladáscsökkentők is, valamint a súlyosan deformált izületek esetén különböző sebészi beavatkozások is szóba jöhetnek (tophusok eltávolítása, térd vagy csípőizületi protézis). Ezeken a kezeléseken kívül, illetve azok kiegészítéseként a betegek is sokat tehetnek a javulás érdekében. Étkezés A húgysavtartalom csökkentése érdekében ajánlott életmódot váltani. A betegeknek fokozottan kell figyelniük az étkezésükre. Ez azt jelenti, hogy csak minimális adagokat fogyaszthatnak magas purintartalmú élelmiszerekből. Ezek közé tartoznak a húsok, leginkább a belsőség, a tenger gyümölcsei, és bizonyos halak. Az alkoholról is ajánlott lemondani, mivel az alkohol bomlástermékeit a vesék szűrik ki, így azok kevesebb húgysavtól szabadítják meg a szervezetet, aminek következtében megnő a vér húgysavtartalma. A legveszélyesebb a sör és néhány vörösbor  fajta, ugyanis ezeknél az alkohol mellett még a purintartalom is magas. A gyümölcscukorral szintén vigyázni kell, ugyanis annak lebontása serkenti a szervezet purintermelését, továbbá lassítja a húgysav kiválasztását. A zsír sem tartozik a bátran fogyasztható élelmiszerek közé, ugyanis az is csökkenti a húgysav kiválasztását, ezért olyan fontos a zsírszegény étkezés. Folyadékbevitel Köszvény esetén ajánlott naponta legalább 2 liter folyadékot elfogyasztani. A legideálisabb választás a víz vagy a cukrozatlan tea. Ezáltal a betegek alacsonyan tudják tartani a húgysav szintjét, továbbá segítik a vesék munkáját. Mozgás A rendszeres sportolás rendkívül jótékonyan hat az egészségünkre, így köszvény esetén is ajánlott. Ennek ellenére ne essünk túlzásokba, ugyanis a túlzott megerőltetés következtében tejsav keletkezik, ami lelassítja a húgysav kiválasztását. Műtét köszvény esetén Ha egyes ízületek súlyosan károsodtak a köszvény következtében, lehetőség van azokat mesterséges ízületekre cserélni. Az ilyen típusú beavatkozások után szükség van speciális mozgásterápiákra, hiszen a betegeknek meg kell tanulniuk használni a protézist. Fizikoterápiás kezelés Ezekkel a kezelésekkel enyhíteni lehet a fellépő panaszokon és fájdalmakon, illetve az ízületek deformálását is meg lehet előzni. Az alábbi kezelési formák tartoznak ide:
  • Hideg-, illetve melegterápia
  • Különféle eljárások az izmok ellazítására, melyek csökkentik a fájdalmat.
  • Gyógytorna, mely erősíti az izmokat, aminek következtében tehermentesítve lesznek az ízületek.
  • Mozgásterápiák, melyek javítanak az érintettek mozgékonyságán, illetve megelőzik vagy javítanak az ízületek deformitásán.
Kezelés tünetmentesség esetén A köszvényt abban az esetben is ajánlott kezelni, ha nem okoz panaszokat, ugyanis csak így előzhetjük meg a szövődmények kialakulását.
2020. november 4.

Kiemelt ajánlatunk

Akciós ajánlataink

Kapcsolódó cikkek