A sokak által legalább egyszer – de az is lehet, hogy rendszeresen – megtapasztalt lábgörcs nem más, mint egy igen kellemetlen, fájdalmas, intenzív, önkéntelen izomgörcs, ami rövid ideig tart ugyan, de több napba is telhet a regeneráció utána. Többnyire a talp boltíves részét, a nagylábujjat vagy a vádlit érinti.
Kiváltó oka lehet a túlterhelés, bizonyos vegyületek és ásványi anyagok alacsony szintje a szervezetben, hormonális tényező; vagy akár egészségügyi problémákra is utalhat. Jelentkezhet nappal vagy akár éjszaka, alvás közben, ugyanakkor testmozgással is összefügghet. Cikkünkben bemutatjuk a lábgörcs leggyakoribb okait, a jelenség fiziológiai hátterét, valamint a lábgörcs megelőzésének és kezelésének lehetőségeit.
Mi okozza a lábgörcsöt?
Vegyük sorra, milyen egészségügyi okai lehetnek a lábgörcs kialakulásának, milyen körülmények között jelentkezhet a probléma.
Dehidratáltság
Verejtékezés útján kalcium, kálium és magnézium távozik a szervezetből. Bármilyen fokozott izzadással járó tevékenység – sport vagy fizikai munka – éppen ezért ásványi anyag pótlást igényel. Azoknál, akiknél a lábgörcs testmozgással összefüggésben fordul elő, például aközben vagy utána, ez lehet a probléma oka.
Vitamin- vagy ásványianyag-hiány
A fájdalmas éjszakai vagy nappali lábgörcsök gyakran valamilyen vitamin vagy ásványi anyag hiánynak tudhatóak be. A B1- és B6-vitaminok például nélkülözhetetlenek az idegek és az izmok megfelelő működéséhez. A D-vitamin elősegíti a kalcium és a magnézium felszívódását, és már akkor elegendő mennyiség termelődik belőle a szervezetünkben, ha napi 15 percig napfény éri a testünket. Az E-vitamin hozzájárul a vérkeringéshez és a vörösvértestek képződéséhez.
A kalcium feladata, hogy segítse az idegi impulzusok eljutását az izomsejtekhez a normális összehúzódáshoz és elernyedéshez. A túl sok koffein, a D-vitamin hiánya és a sóban gazdag táplálkozás csökkentheti a kalciumszintet. Magnéziumhiány esetén a kalcium- és a nátriumionok „bent rekednek” az izmokban, így azok nem tudnak megfelelően elernyedni. Az alacsony káliumszint is összefügghet a lábgörcsök jelentkezésével.
Idegkárosodás
Az idegek továbbítják a jelzést az agytól az izmok felé, hogy mikor húzódjanak össze és ernyedjenek el. Ha egy ideg károsodik – akár csak becsípődik –, akkor az ingerületátvivő anyagok nem jutnak át rajta megfelelően, aminek izomgörcs lehet a vége.
Túlterheltség
Ha túl sok edzéssel vagy fizikai munkával túlzottan igénybe vesszük az izmainkat – akár úgy, hogy a kelleténél nagyobb intenzitással terheljük őket, akár úgy, hogy hosszabb ideig –, sajnos nagyobb eséllyel alakulnak ki izomgörcsök.
Mozgáshiány
Nemcsak a túlterheltség okozhat izomgörcsöket, hanem az ellenkezője, a mozgáshiány is. Ez ugyanis izomgyengeséggel és túlsúllyal járhat együtt, márpedig mindkettő kockázati tényezőnek számít a lábgörcsnél. Szerencsére ez életmódbeli változtatásokkal orvosolható.
Terhesség
A lábgörcsök – gyakran éjszaka – igencsak jellemzőek a terhesség alatt, főleg a harmadik trimeszterben, mert a méh nyomást gyakorolhat a vénákra, amik a lábak felől szállítják a vért. Emiatt lanyhulhat a vérkeringés, így folyadékgyülem keletkezhet a boka és a lábfej környékén, ami éjszakai lábgörcsök kialakulásához vezethet. A lefekvés előtti nyújtások és az oldalfekvésben térd közé helyezett párna segíthet megelőzni a bajt.
Gyógyszermellékhatás
Bizonyos gyógyszerek mellékhatásai is lehetnek a nappali vagy éjszakai görcsök. Leggyakrabban vízhajtó készítmények okozzák, fokozva a vesék kálium ürítését, a káliumhiány pedig izomgörcsöket okozhat.
Szoros, szűk cipők
A magassarkú, vagy éppen keskeny, hegyes orrú lábbelik növelhetik a lábgörcs kialakulásának kockázatát, hiszen szó szerint összenyomják a lábfejet, akadályozva annak vérkeringését. Megfelelő méretű és fazonú cipő választásával ez könnyen kiküszöbölhető.
Éjszakai lábgörcs: mitől alakulhat ki?
A kifejezetten éjszakai lábgörcs okai között szerepel az, ha túl sokáig változatlan testhelyzetben alszunk, így akadályozzuk bizonyos részek megfelelő vérkeringését, vagy pedig nem viszünk be elég folyadékot a nap során és este, így kiszáradunk. A behajlított térddel és lefelé mutató lábfejjel történő alvás növeli a lábgörcs kialakulásának kockázatát, hiszen ilyenkor a vádliizom rövidült helyzetben van.
Milyen érzés a lábgörcs? Mi zajlik ilyenkor az izmainkban?
A lábgörcs igen jellegzetes érzés, így aki már átélte, annak aligha szükséges megmagyarázni. Általában éles és erőteljes fájdalom kíséri, és olyan, mintha az izomra „csomót kötöttek volna”. Az érintett lábat görcs esetén – annak súlyosságától függően – kevésbé vagy egyáltalán nem lehet terhelni, s amíg a fájdalom tart, addig jóformán használhatatlanná válik. A jelenség általában néhány másodpercig tart csupán, ám előfordulhat, hogy napokon keresztül újra és újra előjön. Jelentkezhet a talp belső ívénél, a talpi bőnye mentén, a lábujjakban vagy a vádli izmaiban is.
Ahhoz, hogy megértsük az izomgörcsök fiziológiáját, először is ismernünk kell az izmok működésének alapjait. A mozgásunkhoz elengedhetetlen, hogy míg az egyik izmunk összehúzódik, a másik – annak az úgynevezett antagonistája – elernyed. Futás közben például a négyfejű combizom húzódik össze, miközben a hátulsó combizom elernyed, hogy ki tudjuk nyújtani a térdünket, és a csípő ízületünkkel előre lendíthessük a lábunkat. Ha az antagonista izom nem működik megfelelően, akkor izomgörcs alakul ki, de abban az esetben is, ha egy izom hirtelen és nagy erővel húzódik össze, aztán nem tud elernyedni.
Hogy kezeljük és előzzük meg a lábgörcsöt?
A sokakat érintő lábszárgörcsök megelőzése és kezelése szerencsére többféle módszerrel is lehetséges.
Vádlinyújtás és borogatás
A görcsbe rándult vádli tudatos és óvatos kinyújtása a legegyszerűbb megoldás a probléma megszüntetésére. Előrehajolva, a lábujjakat megfogva, azokat felfelé húzva, a lábfejet visszafeszítve lehet ezt a legkönnyebben megtenni. A masszírozás és a melegvizes borogatás vagy fürdő is sokat segít.
Nyújtás és bemelegítés
A vádli rendszeres nyújtásával sokat tehetünk az izomgörcs megelőzéséért. Sport vagy fizikai munka előtt mindenképpen ajánlott bemelegíteni, utána pedig nyújtani. Ezzel a néhány perces időbefektetéssel sokkal terhelhetőbbé tehetjük a vádli izmait.
Elegendő folyadék, kevesebb koffein
Mivel a már említett kiszáradás a lábgörcs egyik leggyakoribb oka, logikus, hogy a bőséges folyadékfogyasztás segít a megelőzésében és a kezelésében. A legjobb, ha ezt tiszta víz vagy szénsavmentes ásványvíz formájában visszük be a szervezetünkbe. A koffein – vízhajtó hatása révén – viszont ronthat a helyzeten.
Izotóniás italok fogyasztása, magnéziumpótlás
Az izotóniás italok segítenek intenzív testmozgás közben és után is megőrizni a folyadék- és ásványianyag-szintet. A változatos és kiegyensúlyozott táplálkozás mellett is hasznos lehet magnéziumtartalmú étrendkiegészítőket szedni, az adagolási útmutatónak megfelelő rendszerességgel. A magnézium természetes forrásból történő pótlása többek között teljes kiőrlésű gabonafélékből, zabpehelyből, leveles zöldségekből, dióból, burgonyából és tökmagból lehetséges.
B-vitaminok pótlása
A már említett B1- és B6-vitamin alacsony szintje akár a lábgörcs közvetlen kiváltó oka is lehet. A B-vitamin komplex készítmények több összetevője is hozzájárul az izmok és idegek védelméhez, ami segít elejét venni a kellemetlen lábgörcsöknek.
Összegzés
A lábgörcs gyakori panasz. Igen jellegzetes érzés, éles és erőteljes fájdalom kíséri. Jelentkezhet a talp belső ívénél, a talpi bőnye mentén, a lábujjakban vagy a vádli izmaiban is. A probléma kiváltó oka lehet dehidratáltság, vitamin- vagy ásványianyag-hiány, idegkárosodás, túlterhelés, mozgáshiány, terhesség, gyógyszermellékhatás vagy túl szoros, szűk lábbeli viselése.
A kifejezetten éjszakai lábgörcs okai között szerepel az, ha túl sokáig változatlan testhelyzetben alszunk, vagy nem viszünk be elég folyadékot a nap során és este, így kiszáradunk. A vádlinyújtás és borogatás, a mozgás előtti nyújtás és bemelegítés, a megfelelő folyadékbevitel, az izotóniás italok fogyasztása, valamint a magnézium és a B-vitaminok pótlása sokat segíthet az izomgörcsök megelőzésében és kezelésében.