A hasmenés súlyosságának jellegére a mosdólátogatások gyakorisága, az intenzitása és a távozó széklet mennyisége utal. Hasmenésről akkor áll fenn, ha naponta két-háromszor vagy többször laza, vizes széklet tapasztalható.
Vannak egyéb tünetek is, melyek a hasmenéshez társulhatnak:
- görcsölés,
- hasfájás,
- puffadás,
- hányinger,
- láz,
- hányás.
A hasmenés az esetek többségében magától elmúlik két napon belül, gyógyszerszedés nélkül. Talán a legfontosabb, amit tehetünk, hogy kerüljük el a szervezet dehidratáltságát, fogyasszunk bő folyadékot, és kerüljük azokat az ételeket, melyek kiválthatnak hasmenést.
A hasmenés könnyen vezethet kiszáradáshoz, leginkább akkor, ha hányással párosul. Már a hasmenés kezdetekor fogyasszon bő folyadékot, erre a legalkalmasabb az ásványvíz, illetve az elektrolitpótló élelmiszerek, ételek fogyasztása (húsleves, gyümölcslé, gyümölcsök, stb).
Amikor súlyos a helyzet
Sok esetben a hasmenés csak rövid ideig fennálló, kellemetlen panasz, azonban van, mikor súlyos állapotra hívja fel a figyelmet. Keresse fel orvosát, amennyiben a hasmenés három napnál tovább áll fenn (Figyelem! Kisgyermeknél ez az időtartam 24 óra!).
Kérjen segítséget, ha ezen tünetek bármelyikét tapasztalja:
- erős hasi- vagy végbélfájdalom,
- véres széklet,
- fekete, szurkos széklet,
- láz,
- kiszáradás jelei.
A hasmenéshez társuló ezen tünetek valamilyen fertőzésre, irritábilis bél szindrómára, hasnyálmirigy-gyulladásra sőt, akár vastagbéldaganatra is utalhatnak.
Elhúzódó hasmenés
Ha még két hét múlva is menetrendszerűek a toalettlátogatások, krónikus hasmenésről van szó. Ennek kiderítésére, az orvosnak pontos tünetleírás kell:
- Milyen régóta áll fenn a hasmenés?
- Folyamatos, vagy időszakosan jelentkezik?
- Vannak-e bizonyos ételek vagy helyzetek, melyek után rosszabb az állapot?
- A széklet véres, olajos, zsíros vagy nedves?
- Vannak-e egyéb tünetei?
- Előfordult-e már-e a családban krónikus hasmenés?
- Volt-e mostanában külföldön, ott mit evett?
- Szed jelenleg valamilyen gyógyszert?