2019. április 22.
Éveken belül emelkedhet a nők tüdőrák miatti elhalálozása

Kapcsolódó tünetek:
A Cancer Research c. folyóiratban megjelent, a legnagyobb tüdőrák miatti halálozási arányt Európában, Ausztráliában és Új-Zélandon jósló kutatási eredmények elsőre megdöbbentőnek tűnhetnek, azonban Dr. Jose Martinez-Sanchez, a tanulmány vezető szerzője megmagyarázza a furcsa jelenséget: „ A tanulmányban szereplő európai és óceániai országokban jóval előbb vált társadalmilag elfogadottá a nők dohányzása, mint például Amerikában vagy Ázsiában. Ez magyarázza az ezen országokban észlelhető nagyobb, tüdőrákkal összefüggő halálozási rátát.”
A szakértők a tüdőrák visszaszorítására továbbra is a dohányzás megelőzését tartják a leghatásosabb módszernek. Viszont annak ellenére, hogy lehetséges, hogy az egyre inkább népszerű e-cigaretták megjelenésével és terjedésével is csökkenni fog a szám, nem ezt az eszközt gondolják a legmegfelelőbb megoldásnak. Ráadásul az egyes országokban bevezetett korlátozó intézkedések – bár az érintett területeken csökkenthetik a halálesetek számát – világszerte a tüdőrákkal összefüggő elhalálozások növekedését eredményezhetik, mivel az ilyen jellegű intézkedéseknek köszönhetően a dohánycégek a fejlődő országokra összpontosítják energiáikat.
A szóban forgó 2015 és 2030 közötti időszak alatt a tüdőrákos megbetegedésekkel szemben a mellrák miatti elhalálozások száma csökkenő tendenciát mutathat, amely az orvosi ellátás és a rendszeres szűrőprogramok fejlődésének köszönhető. A kontraszt különösen nagy, hiszen a tüdőrákot túlélők száma alig, egyes országokban pedig szinte nem is változott az utóbbi időben, főként mivel a betegséget legtöbb esetben már túl későn diagnosztizálják. A tüdőrákos megbetegedések halálozási aránya kiugróan magas. Az összes rákhoz köthető haláleset 21 százalékát okozza tüdőrák. Az uniós tagállamok között pedig hazánkban még magasabb, 27 százalékos ez az arány.