Elaludta a nyakát? Ezt érdemes tennie!

elaludta a nyakat

Kapcsolódó tünetek:

Több ok is állhat a nyak fájdalmának hátterében. Fiatal korban az izmok vagy az ínszalag problémája okozza az elaludt nyakat, idősebb korban pedig ízületi gondok. A nyakban lévő izmok nagy terhelésnek vannak kitéve a fej forgatásakor, ahogy az ízületek és szalagok is. A forgatás mellett az előredöntés is megterheli a nyakat, pláne, ha valaki olyan munkát végez, ami egész napos számítógép használatot igényel. Az asztalnál ülés közben a fej előre van döntve, ilyenkor a nyak hátsó részén erősen húzódnak az izmok. A fej, ha nem normális pozícióban van tartva, nagy nyomás nehezedik a gerincre, és a nyomás miatt kialakul a fájdalom.

Miért és hogyan tudjuk elaludni a nyakunkat?

Mivel alvás közben is sokat forgolódunk, a nyak természetellenes állásba kerül, ez pedig az ízületeket, izmokat, szalagokat nem kíméli, és hosszan feszülésnek vannak kitéve. Ha az éjszaka nagy részében a helyezkedés miatt nem természetes, kényelmetlen helyzetbe kerül a fej, úgy ébredhet, hogy elaludta a nyakát. A nyak elalvása esetében másnapra fájdalom jelentkezik, de 2-3 nap alatt magától is elmúlik, persze ez az időszak nem a legkellemesebb. A nyakban keletkezett feszültséget nyújtással lehet enyhíteni, illetve a masszázs is csökkenti a fájdalmat. Ha a munkában vagy a napi rutinban korlátozza Önt a nyakfájdalom, alkalmazzon ibuprofen-tartalmú fájdalomcsillapítót, amíg enyhül a fájdalom. Ha a nyaki fájás egy hétnél tovább tart, érdemes szakorvoshoz fordulni, hiszen lehet, hogy idegbecsípődés áll fenn. Amennyiben havonta többször, vagy akár hetente is előfordul, hogy elaludja a nyakát, ideje bevezetni néhány változtatást: munka közben pihentesse a nyak izmait, óránként tartson 5-6 perc szünetet, és alaposan mozgassa át a nyakát. Alváshoz szerezzen be kényelmes párnát, és helyezkedjen úgy, hogy elalváskor természetes helyzetben legyen a feje.

Ha túl sok párna támasztja alá a fejet, akkor az túlzottan előre dőlhet, a túl kevés párna miatt pedig túl hátra dőlhet, így a kettő közti egyensúlyt érdemes megtalálni.

Mit tehet ellene?

A pihentetés, átmozgatás és a jó párnák mellett fontos a rendszeres mozgás is: igyekezzen olyan erősítő gyakorlatokat végezni, amelyek a hátat és a nyakat is támogatják, és lazítson is. A váll, a törzs és a hát izomzata is szerepet játszik abban, hogy a nyakat megtámassza, így ezekre is kellő figyelmet kell fordítani edzéskor. Igyekezzen legalább heti kétszer alaposan átnyújtani a nyakát és hátát. Bár a fájdalmas nyak esetében úgy tűnhet, hogy sokkal jobb feküdni, és semmilyen mozgást nem végezni, épp ellenkezőleg igaz: minél többször jár mozogni, minél aktívabb, annál rugalmasabb lesz az izomzat a területen, és annál kevésbé lesz hajlamos a nyak elalvására. Emellett fontos kerülni a stresszt is, és rendszeresen lazítani, ugyanis a nyak könnyebben megfájdul a stresszes időszakokban.
2017. szeptember 4.

Kiemelt ajánlatunk

Kapcsolódó cikkek