Az emberi szervezet sejtjei normál esetben 46 kromoszómát tartalmaznak: 22 pár autoszómát és 2 gonoszómát. Utóbbiak a nemi kromoszómák: nők esetében XX, míg férfiak esetében XY. Fogantatáskor az ivarsejtek kettéosztódnak, így a magzat a szülők kromoszómapárjainak a felét kapja meg. Ha ez az osztódás nem következik be, akkor a magzat kétszer kap meg egy kromoszómát az egyik szülőtől. Amennyiben ez a 21-es, akkor beszélünk Down-kórról.
Down-szindróma – A leggyakoribb ismertető jelek
A Down-szindrómás személyeket a legtöbb esetben már a külső jelekről fel lehet ismerni, melyek közül az alábbiak a leggyakoribbak:
- az átlagosnál kisebb fej
- lapos tarkó
- az átlagosnál rövidebb nyak
- laposkás arc
- enyhén ferde szemek
- nagyobb távolság a szemek közt
- lapos, széles orrgyök
- gyakran nyitott száj
- megnövekedett nyáltermelés
- keskeny, magas szájpadlás
- fejletlen állkapocs és fogak
- pici, kerek fülek
- pici, széles kezek rövid ujjakkal
- alacsony testmagasság
- alacsony izomtónus
- mély harántbarázda a tenyéren
A Down-szindróma fajtái
Ennek a speciális genetikai rendellenességnek három formáját különböztetünk meg: a 21-es triszómiát, a mozaicizmust és a transzlokációt.
-
21-es triszómia
A Down-szindrómát a legtöbb esetben az okozza, hogy a kromoszóma nem akar szétválni, melynek következtében a magzatnak a megszokott két 21-es kromoszómája helyett három van. Ennek a szétválásnak a fogantatáskor vagy az előtt kellene bekövetkeznie a spermában vagy a petesejtben. A magzat növekedésével ez a plusz kromoszóma tovább sokszorozódik a születendő gyermek szervezetében. A betegek 95 százalékánál a Down-kór ezen típusa figyelhető meg. Ennek a kialakulásának rizikója a
kismama életkorával együtt nő.
-
Transzlokáció
A Down-kór ezen típusa az érintettek 4 százalékánál figyelhető meg, amelyről fontos megjegyezni, hogy örökletes. Transzlokáció esetén a 21-es kormoszóma egy darabja a sejtosztódás során letörik, majd egy másik kormoszómához tapad. Annak ellenére, hogy így továbbra is 46 kromoszóma marad a sejtekben, ennek a plusz darabkának a jelenléte mégis a Down-kórra jellemző ismertetőjeleket eredményezi.
-
Normális sejtosztódás
A Down-szindróma ezen típusánál a normális és a triszómiás kromoszómák keveréke figyelhető meg. A sejtosztódás egy későbbi stádiumában – azután, hogy megtermékenyült a petesejt – nem következik be, így egyes sejteknek több kromoszómájuk lesz. Ez azt jelenti, hogy néhány sejtnek 46, míg a többinek 47 kromoszómája van. Ezt nevezzük mozaicizmusnak. Az összes Down-szindrómás betegek mindössze 1 százalékánál figyelhető meg a mozaicizmus.