2021. június 2.
Csípések a bőrön – Mi okozta?
Kapcsolódó tünetek:
Szúnyogcsípés
A leggyakoribb nyári rovarcsípésért a kis repülő vérszívók a felelősek. A szúnyogcsípés jellegzetessége, hogy nem pirosodik – csak ha viszketés miatt kaparjuk –, általában egy pici fehér pötty található a közepén, körülötte pedig kemény és tömör bőrduzzanat keletkezik. Kinézete hasonló a csaláncsípéshez, a vele járó a viszkető érzés pedig gyorsan elmúlik, ha nem kezdjük el vakarni. Egészségre nem jelent veszélyt, a kellemetlen érzést pedig helyi hatású kenőccsel vagy spray-vel kezelhetjük.
Pókcsípés
A pók csípése két, egymás melletti piros pöttyről ismerhető fel (ez a két centrumos csípés). Hosszan tartó, égető érzéssel jár, amit bőrpír, viszketés és esetenként enyhe nedvedzés is kísér. A hazánkban élő pókfajták csípése nem veszélyes, azonban ha allergiára utaló jeleket észlelünk, forduljunk orvoshoz. Általános enyhülést a helyi hatású viszketést és irritációt csökkentő krémek adhatnak.
Méhcsípés
A méhek általában a csípésben hagyják fullánkjukat. Ezt el kell távolítani, méghozzá gyorsan, mert a bennhagyott fullánk még akár egy percig is pumpálhatja bőrünkbe a mérget. A csípés helyén piros duzzanat alakul ki, melyet hideg vizes vagy jeges borogatással kezelhetünk. Sajnos minden igyekezet ellenére a duzzanat és a velejáró viszketés akár egy hétig is megmaradhat. A méhcsípésre különösen oda kell figyelnünk, mivel sok embernél allergiás reakciót vált ki. Ha ezeket tapasztaljuk (égető érzés, egész testet bejáró viszketés, nehézlégzés, szem vörösödése és dagadása), azonnal forduljunk orvoshoz.
Darázscsípés
A darázs nem hagyja bennünk fullánkját, és akár többször is képes csípni. Csípése erősen duzzadttá, vörössé teszi a bőrt akár 10 centiméteres körben is, és igen fájdalmas. Hűsítsük hideg vizes vagy jeges borogatással helyét óránként 15-20 percig, ha pedig végtagot ért a csípés, azt polcoljuk fel. A duzzanat akár több napig is megmaradhat, és a fájdalom is csak lassan múlik. Fájdalomcsillapítóként használjunk ibuprofent szájon át, a duzzanat csökkentésére enyhe szteroidos kenőcs alkalmazható. Akárcsak a méhcsípésre, a darázscsípésre is sokan allergiásak, ez esetben azonnal forduljunk orvoshoz.
Ágyi poloska csípés
Sok apró, egymás melletti vörös pöttyöt láthatunk, gyakran egy sorban, ha ágyi poloska csípésével van dolgunk. A poloskacsípés általánosságban is többféle formában jelenik meg, sokan észre sem veszik, míg másoknál akár allergiás reakciókat és fájdalmat is kiválthat. Az ágyi poloskák ellen a tisztasággal védekezhetünk a legjobban: mossuk ágyneműinket rendszeresen, és a nyári időszakban mi magunk is tisztálkodjunk többször. Ha erős viszketést tapasztalunk a csípések miatt, használjunk gyulladáscsökkentő helyi készítményt.
Kullancscsípés
A kullancsok által terjesztett Lyme-kór és vírusos agyvelőgyulladás miatt ez az egyik legveszélyesebb csípés, amellyel a nyári időszakban találkozhatunk. A kullancscsípés általában könnyen felismerhető arról, hogy az állat még a bőrben van. Míg a kullancs a bőrünkbe kapaszkodik, ne használjunk rá semmilyen szert vagy krémet. Előbb távolítsuk el a vérszívót egy csipesz segítségével, ezután mossuk le a csípést szappanos vízzel. Minél kevesebb ideig tartózkodik a vérszívó a bőrünkön, annál kevesebb az esélye a fertőzésnek. Így kullancscsípés esetében kulcsfontosságú, hogy minden szabadtéri program után alaposan átvizsgáljuk magunkat. A Lyme-kórral fertőzött kullancs csípése jellegzetes ovális alakú, halvány, egyre növekvő bőrpírt okozhat. Ha ilyet tapasztalunk, azonnal forduljunk orvoshoz.