A glaubersót tartalmazó (gyógy)vizeket hashajtó és az enyhe bélhurutokat gyógyító tulajdonság jellemzi. Hatásmechanizmusa egyszerű: a víz átöblíti a bélfalat, leoldva a baktériumokat, gyulladásos váladékot, továbbviszi és a széklettel eltávolítja. A béltisztítás eredményeként megszűnnek a hurutos tünetek, a haspuffadás és a fájdalmak.
Kitűnően alkalmazható könnyed székletürítés eléréséhez, ez fontos lehet agyvérzés utáni állapotok, aranyérbetegség esetén.
A keserűvizek többsége magnéziumot, nátriumot, kalciumot, hidrogénkarbonátot, szulfátot és kloridot tartalmaz
Epehólyag-problémákra
A gyógyvíz hatékony kiegészítője bizonyos epehólyag-problémák kezelésének, használata csökkenti az epekőképződés rizikóját is. A glaubersós és a keserűsós víz alkalmazása során az epehólyag összehúzódik, fokozódik az epefolyadék áramlása a bélbe. A gyógyvizek elfogyasztása után az epehólyagban pangó epe kiürül, rendszeres fogyasztásuk esetén csökken az epekőképződés és a gyulladás kialakulásának lehetősége.
Érdemes megjegyezni, hogy a keserűvizek étkezések után fogyasztva akadályozzák a zsírok és fehérjék felszívódását, ennek köszönhetően diéták kiegészítőjeként, illetve elhízás ellen is alkalmazható.
Adagolás, fogyasztás
Egyszeri hashajtáshoz 2 dl gyógyvíz elfogyasztása javasolt. Töményen fogyasztva a hatás 12–24 óra múlva jelentkezik, ha éhgyomorra fele-fele arányban vízzel hígítva, gyógyvíz langyosan fogyasztjuk, a hatás már 1-2 órán belül tapasztalható.
A gyógyvizet éhgyomorra, étkezés előtt érdemes fogyasztani, bélhurutok kezelésére naponta 1–2 dl mennyiségben, kúraszerűen. Epehólyag-működési zavarok, máj- és cukorbetegség esetén naponta több részletben elosztva 2-3 dl elfogyasztása ajánlott.
Elhízás ellen napi 3x1 dl gyógyvíz elfogyasztása javasolt lehetőleg a főétkezések után.
Keserűvizek nem használhatók heveny gyomor- és bélhurut, savhiány, gyomor- és bélfekély, szívgyengeség, valamint hasmenés, hányás és erős folyadékvesztés esetén.