2020. június 10.
Tudatos babavárás
Dr. Kiniczki Piroska, a sárvári BENU Szent Antal Gyógyszertár vezetője arról beszélt, hogy segíthetnek a gyógyszerészek a babavárás időszakában.
Már fogantatás előtt fontos a tudatosság
- A szülészorvosok azt javasolják és én is úgy látom jónak, ha a tervezett fogantatás előtt legalább három hónappal életmódot vált az, aki esetleg dohányzik, alkoholt fogyaszt, vagy komolyabb túlsúlya van. Ezen kívül a legfontosabb teendő ebben az időszakban a vitaminraktárak feltöltése, az egyik legszükségesebb anyag ilyenkor a vas. A keringő vér mennyiségének növekedése miatt ugyanis a vasigény is megnő – hangsúlyozza dr. Kiniczki Piroska. - Táplálkozással ez sajnos sokszor nem megoldható. E tekintetben is gyakran hivatkozom Dr. Czeizel Endrére, akinek különösen sokat forgatjuk Várandósgondozás a gyógyszertárban című könyvét.
Ő írta, hogy 15 tányér spenótot kellene megennünk ahhoz egy-egy alkalommal, hogy elég vasat és folsavat tudjunk bevinni. Ezért tehát fontos a külső pótlás. A másik érdekes szempont, hogy egyre többen vegetáriánusok. Ha szívemből szólok, azt mondanám, hogy a várandósság idejére ezt érdemes lenne felfüggeszteni, ugyanis a megfelelő fehérjebevitel ilyenkor elengedhetetlen. A húsok vastartalma is jobban hasznosul, mint a növényi. A másik fontos vitamin várandósságban a folsav, ami főként a zöld leveles növényekben található. A vizsgálatok szerint a folsavhiány az oka a magzatok gerincvelőcső záródási problémáinak, amit a köznyelvben nyitott gerincként ismerhetünk. Ma már szerencsére tudatosan pótoljuk a folsavat vény nélkül kapható készítményekkel.
Mire valók a babaváró vitaminok?
A babaváró vitaminok minden fontos vitamint, ásványi anyagot tartalmaznak, ami szükséges a várandósság adott szakaszában. Ezeket a készítményeket aszerint is osztályozzák – számokkal jelölve -, hogy a terhesség mely szakaszában ajánlottak. A nullás például kifejezetten a fogantatás tervezésekor ajánlott, többek közt azért, mert összetétele miatt a teherbeesés esélyét is növelheti. Ennek különösen nagy szerepe lehet a harminc-negyven körüli, gyermeket tervező nőknél, ugyanis ilyenkor a termékenység már némileg lecsökkent, a vitaminok azonban hozzájárulhatnak a sikerhez.
- Ma már majdnem mindenki tudatosan dönt a gyermekvállalás időpontja felől, a kérdés csupán az, kit keres fel először. Ha tőlünk kér tanácsot valaki, javasolni szoktam először egy laborvizsgálatot, amiből rögtön kiderül, mit kell pótolni. Ha egy hölgy babaváró vitamint kér, akkor közösen próbáljuk kiválasztani azt, ami neki árban, összetételben leginkább megfelel – mondja a gyógyszerész. - Én örülök annak, ha hozzánk fordulnak a nők, hiszen velünk őszintén és pontosan lehet beszélni az igényekről, lehetőségekről.
Van megoldás a kellemetlenségekre
A kismamák sokszor keresik fel a gyógyszertárat azért, mert segítséget keresnek a reggeli rosszullétekre vagy éppen a striákra.
- Rosszullétek ellen első sorban természetes módszereket javaslunk. A mentatea, a gyömbér, a hideg citromos tea mind nyugtatják a nyálkahártyát, enyhítik a hányingert, és persze a szabad levegő is sokat segít. Ha ezek nem használnak, akkor a B6-vitamin, a magnéziumkészítmények is beválhatnak. Azt sem kell szégyellni egy kismamának, ha a bőre miatt aggódik, hiszen a hormonváltozások miatt a bőr valóban szárazabb lesz.
Ilyenkor tehát ajánlott testápolót használni, ami sokat lendít a komfortérzeten is. A striák megjelenése is természetesnek tekinthető, hiszen ezek azért keletkeznek, mert a bőrben a sejtosztódás nem tud olyan gyors lenni, ahogyan a has körfogata növekszik. Ezért érdemes olyan természetes, illóolajos készítményeket alkalmazni, amelyek hűsítenek, fokozzák a rugalmasságot, és bár olajos alapúak, de segédanyagokkal könnyítettek a jobb felszívódás érdekében – javasolja a gyógyszerész.
A kockázatokat csökkenteni lehet
Dr. Kiniczki Piroska szerint adott esetben érdemes felhívni a gyermekre vágyó, túlsúllyal küzdő nők figyelmét a terhességi diabétesz kockázatára is. Már csak azért is, mert nem csak az idősebb életkor, de a túlsúly is akadálya lehet a teherbe esésnek.
- Tudjuk, hogy nehéz a súlyproblémával megküzdeni, de szükséges. Ebben is tudunk segítséget ajánlani, hiszen bár elsődlegesen a mozgás, életmódváltás ajánlott, vannak olyan készítmények, teák, étrend-kiegészítők, amelyek a táplálék áthaladási útját gyorsítják vagy éppen a zsírok, cukrok felszívódását gátolják.
Természetesen más módszereket kell ajánlani egy kismamának és egy olyan nőnek, aki még fogamzás előtt áll, de mindkét esetben fontos a súly beállítása, a nyomon követés. A szakember szerint arra is figyelni kell, hogy a kismamák beszéljenek a nőgyógyászukkal és a szakorvosukkal a gyógyszerszedési szokásaikról. Például az epilepsziára, depresszióra, asztmára, allergiára rendelt gyógyszerezésről feltétlenül egyeztetni kell a kezelőorvossal, nem lehet csak úgy elhagyni egy adott gyógyszert. Hiszen a várandósságra nézve az is problémát jelenthet, ha az anyuka betegsége kezeletlen marad. Tisztában kell lenni azzal, hogy léteznek olyan alacsonyabb kockázatú gyógyszerek, amelyek biztonságosak az anyára és a babára nézve is.