2020. szeptember 30.
Szűrés? Tünetmentesen is fontos!
Dr. Nádasdi Zsófia, a budapesti BENU Mester Gyógyszertár vezetője a lehetőségekre hívta fel a figyelmet.
Október: a mellrák elleni küzdelem hónapja
– Nagyon fontos ezzel a témával foglalkozni, hiszen a nők tizedét érinti élete során ez a betegség, ami azonban időben felfedezve nagy eséllyel gyógyítható. Szűrésről akkor beszélhetünk, ha tünetmentes, magukat egészségesnek valló emberek önként jelentkeznek vizsgálatra, vagy szervezett lakosság szűrésen vesznek részt (meghívásos alapon).
A mellrák elleni küzdelemben kiemelkedő szerepe van az önvizsgálatnak és a rendszeres nőgyógyászati kontrollnak, ami tapintásos vizsgálatból áll; 35 év alatti nőknél kizárólag ultrahangos szűrést, 45 év felett rutinszerűen mammográfiás vizsgálatot végeznek. Sajnos amikor a csomó már kitapintható, az előrehaladott állapotot jelezhet. Önvizsgálat során nem csak a göbökre kell felfigyelni, hanem minden egyéb változásra is; például a bőr narancsbőrszerű behúzódására, az emlő váladékozására, aszimmetriájára. Ritkán ugyan, de férfiaknál is előfordulhat emlődaganat, nekik gyanú esetén mielőbb háziorvosukhoz kell fordulniuk - hangsúlyozza dr. Nádasdi Zsófia.
Nemhez kötött szűrések
- A nőgyógyászati szűrések során az orvos átvizsgálja a melleket, majd hüvelyi vizsgálatot végez: hüvelyi ultrahangot, illetve egy speciális eszközzel mintát vesz a hüvely hámjából, amit később laboratóriumban mikroszkóposan vizsgálnak. Kiemelt szerepe van a méhnyakrák elleni küzdelemben a HPV védőoltásnak, ami serdülő lányok számára hazánkban is ingyenesen elérhető. A férfiaknál ugyanilyen fontos terület a prosztataszűrés. Ha a családban előfordult rosszindulatú prosztata-elváltozás, akkor 45 éves kor felett érdemes évente megjelenni, 55 év felett pedig minden férfinak ajánlott a vizsgálat 1-2 évente. Sokan tartanak a kellemetlenségtől, de ha felelősen gondolkodunk, a tapintásos vizsgálat és a végbélen keresztüli ultrahang vállalható. Természetesen tünetek jelentkezése esetén (például nehéz vizelés, véres vizelet), minél előbb fel kell keresni egy szakorvost.
Magunkat is tesztelhetjük
– Ma már számos ön ellenőrzésre alkalmas teszt elérhető a patikákban, amelyekről fontos tudni, hogy minden esetben tájékoztató jellegűek. Ha az otthon elvégezhető teszt betegség re utal, mindenképpen orvoshoz kell fordulni. Ha a teszt negatív, de vannak tünetek, akkor is csak az orvos mondhatja ki a diagnózist – mondja a gyógyszertárvezető.
Dr. Nádasdi Zsófia úgy látja, idén megnőtt a kereslet a Lyme tesztek iránt, illetve egyre többen keresnek prosztata betegségekre utaló PSA tesztet, és
székletvér kimutatására szolgáló gyorstesztet is a patikában. Fontos, hogy nem kizárólag egyetlen betegségre utalhatnak az eredmények – a prosztata -specifikus antigén szintje nem csak prosztatadaganat, de gyulladás esetén is megemelkedhet a vérben, a székletvér pedig daganaton kívül származhat gyomorfekélyből vagy aranyérből is. Anyagcsere betegségek ellenőrzésére is számos teszt elérhető (pl. lisztérzékenység), de ezek eredményei alapján
sem szabad öndiagnózist felállítani, és különösen nem ajánlott speciális diétákba fogni.
– Az önellenőrzés fontos eszközei a gyógyászati segédeszközök is, melyeknél lényeges a megfelelő használat. Vérnyomásmérőből mindenképpen felkarosat szoktam ajánlani és azt is megmutatom, hogyan kell helyesen felhelyezni a mandzsettát. Lehetőleg megbízható, gyógyszertárban beszerezhető terméket érdemes választani. Sokszor halljuk betegeinktől, hogy az áruházláncban vásárolt vércukorszintmérőhöz a későbbiekben nem találnak tesztcsíkot vagy a termék szervizelése nehézkes. Külön fel szoktam hívni a figyelmet a tesztcsíkok lejárati idejére is, hiszen ha lejárt tesztcsíkra cseppentünk vért, a mérési eredmény pontatlan lehet.
Életmód és ellenőrzés
Ma alig van olyan ember, akinek egészségét ne veszélyeztetnék különböző rizikófaktorok, úgymint mozgáshiány, túlsúly, kezeletlen stressz, alkoholfogyasztás. A dohányzás gyakorlatilag a teljes szervezetre negatívan hat, és bizonyítottan a tüdődaganatok ~ 90%-ért felelős. Ezért is kellene (nem csak) a dohányosoknak 1-2 évente tüdőszűrésen részt venniük, mely gyulladás kiszűrésére is alkalmas. Vastagbéldaganat esetén egyértelműen egyenes ági halmozódás figyelhető meg, ezért ha a családban előfordult korábban ilyen megbetegedés, ötévente panaszmentesen is fontos megjelenni kolonoszkópiás vizsgálaton, emellett évente székletvér ellenőrzése is javasolt, sőt már elérhető a patikákban a daganat által termelt speciális enzimet kimutató gyors teszt is (M2-PK teszt).
– Fontos tudni, hogy számos állapot (pl. inzulinrezisztencia, endokrinológiai eltérések, szív-érrendszeri tünetek) kezdeti stádiumban életmódváltással
még visszafordíthatóak – hangsúlyozza dr. Nádasdi Zsófia. Ugyanígy érdemes megemlíteni a rendszeres anyajegy szűrést, a fogászati és szemészeti szűréseket, vagy az ingyenes HIV szűrést is, melyet anonim módon végeznek a bőr- és nemibeteg gondozókban és az ÁNTSZ regionális intézeteiben. Büszkék vagyunk rá, hogy a BENU szűrőkamionja is járja az országot – ezzel nagyon hasznos és ingyenes szűrési lehetőséget biztosítva az előre regisztráló pácienseknek.