- Rendszeresen mossunk kezet szappannal! Ez a legalapvetőbb és legfontosabb higiéniás szabály, amelynek betartásával jelentősen csökkenthető a kórokozó terjedése. A leggyakrabban ugyanis nem úgy szerezzük be a vírust, hogy valaki a nyakunkba tüsszent, hanem úgy, hogy megérintünk olyan tárgyakat (közlekedési eszközök kapaszkodóit, lépcsők korlátait, kilincseket), amiket előttünk egy fertőzött ember már megfogott, majd a kezünkkel az arcunkra és a szánkhoz visszük a kórokozót.
- Ne érjünk az arcunkhoz és a szemünkhöz! Influenzás időszakban ne érintsük meg kézzel az arcunkat addig, amíg meg nem mostuk alaposan. Kevesen tudják, de öntudatlanul szinte percenként érintjük meg az arcunkat, és ha piszkos a kezünk, akkor ezzel nagyon könnyen átvihetjük a fertőző betegségeket olyan helyre – például a szánk közelébe, vagy a szembe –, ahonnan hamar a szervezetünkbe jutnak.
- Szellőztessünk naponta többször! A szobák és más helyiségek – például irodai munkahelyek – levegőjében hamar felszaporodnak a kórokozók egy járványos időszakban, és ezzel hatványozottan megnő az esélye annak, hogy az ott tartózkodók elkapják a betegséget. Éppen ezért akár óránként is érdemes kiszellőztetni a szobánkat, lakásunkat és munkahelyeinket.
- Kerüljük a nagy tömeget! Minél kevesebbet érintkezünk emberekkel járvány idején és minél ritkábban fordulunk meg olyan helyen, ahol tömeg van, annál nagyobb az esélye annak, hogy elkerüljük az influenzát.
- Ne dohányozzunk! Egy szál cigaretta elszívása 20 mg C-vitamint von el a szervezetből, ezért a dohányzás növeli a megfázás és az influenza fertőzés esélyét, valamint lassítja a gyógyulást is.
- Tartsuk karban immunrendszerünket! Ha elég erős a szervezetünk természetes védelmi rendszere, akkor könnyebben legyűri a betegségeket okozó vírusokat és baktériumokat is. Ennek érdekében mozogjunk sokat, együnk vitaminokban gazdag ételeket, legyünk minél többet friss levegőn.
- Használjunk papír zsebkendőt! Ezzel elsősorban az embertársainkat védjük, hiszen a papír zsebkendő egyszer használatos, és eldobható. A tüsszentést, orrfújást és köhögést csakis zsebkendőbe szabad intézni, amikor beteg az ember, még akkor is, ha nincs körülöttünk senki.
- Betegen maradjunk ágyban! Ezzel kollégáinkat, barátainkat, és más, ismeretlen járókelőket védjük. Ezen kívül jót tesz, ha ágyban gyógyulunk, és a városban sétálva vagy a munkahelyen nem fertőzzük felül naponta az influenzánkat.
- Öltözzünk fel rendesen! A ruházat nem csak a hidegtől, de a vírusoktól is véd. Ha kesztyűt viselünk és jól záródó ruhát, akkor sokkal nehezebben találják meg a szervezetbe az utat a kórokozók. Ilyen célból nem csak sapkát, kesztyűt és sálat érdemes felvenni, hanem szájmaszkot is.
- Tartsuk tisztán a környezetünket, és fertőtlenítsünk gyakran! A számítógép billentyűit, a telefont, a kilincseket, és mindent, amit gyakran megfogunk, érdemes akár naponta egy fertőtlenítő kendővel végigtörölni. Ezzel jelentősen csökkenthetjük az influenza kockázatát.
2018. február 26.