Tudományos körökben az új kutatásokat például nem csupán kísérletekkel vizsgálják, hanem más kutatókkal is megvitatják. A Columbia Egyetem egyik professzora, Stuart Firestein szerint ezek a viták nagyon lényegesek, még akkor is, ha épp az ő kutatását cincálják szét. „A tudomány lehetővé teszi a nézeteltéréseket. Emlékszem olyan megbeszélésekre, ahol a résztvevők üvöltöztek egymással, aztán később a bárban megittak egy pohár italt. Mindenhol így kellene működnie. Annak ellenére, hogy nem értenek egyet, attól még tisztelik az illetőt.”
Claire Fox az Academy Of Ideas-tól nagyon jól tudja, sokan azt gondolják magukról, hogy nem eléggé kitartóak az állandó összetűzésekhez, ennek ellenére szeretné meggyőzni az embereket, hogy ezek a konfliktusok megérik a fáradtságot. „A viták hatására megtanulunk jobban érvelni, hiszen az a célunk, hogy legyőzzük a másikat. Még akár az is megtörténhet, hogy a mi véleményünk változik meg” – nyilatkozta. Ezen kívül, ami elsőre ostobaságnak tűnhet végül még jó ötlet is lehet.
„Amennyiben csak olyan emberekkel vesszük körbe magunkat, akik ugyanazon a véleményen vannak, egy idő után elbízzuk magunkat” – nyilatkozta a pszichológus, Hugo Mercier, aki egy másik professzorral közösen írta meg a The Enigma of Reason című önsegítő könyvet, melyben azt tárgyalják, hogy a gyenge érvelésünkön erősíthet, ha másokkal vitatkozunk. Csak úgy tudunk fejlődni, ha megpróbálunk másokat az igazunkról meggyőzni. Épp ezért olyan fontos, hogy ne kerüljük ki a konfliktusokat, hiszen minden egyes vitával tanulhatunk valami újat.
2018. november 18.