Különös szilveszter – Óvévbúcsúztató és újévköszöntő szokások a világ minden tájáról

Különös szilveszter – Óvévbúcsúztató és újévköszöntő szokások a világ minden tájáról

Míg számunkra természetes, hogy az esztendő utolsó napját hangosan mulatozva, lencsét és sertéshúst fogyasztva, de a szárnyasokat messziről kerülve töltjük, más országokban és kultúrákban egészen színes és érdekes alternatívákat találunk erre. Ebből adunk most egy kis ízelítőt.

Ahogy nálunk, úgy sok más országban is nagy jelentőséget tulajdonítanak annak, mit eszik az ember az óév utolsó vagy újév első napján. Az olaszok például csak makarónit, spagettit vagy más hosszú tésztából készült ételt falatoznak, mely a hosszú és egészséges életet szimbolizálja számukra. Az angolok borral, teával és saját készítésű finomságokkal lepik meg szeretteiket, míg a skótok birkagyomrot és fűszeres darált hússal töltött süteményt sütnek, és pezsgő helyett whiskey-vel vagy hot pinttel koccintanak. A görögök Vazul-kenyeret, a svájciak pedig tejszínhabot vesznek maguk elé, utóbbiból egy kevés mindig jut a padlóra is. Az Egyesült Államokban általában babból készült fogásokkal köszöntik az új esztendőt, bízva abban, hogy a "kerek" ételek gazdaggá és boldoggá teszik őket, míg az izraeliek mézbe mártott édes almát és mézeskalácsot tesznek a tányérokra, hogy az esztendő is mézédes legyen.

De nem csak az számít, mit fogyasztasz, az is, mit viselsz vagy mit csinálsz épp, amikor rád köszönt az új esztendő. Olaszországban a hajadon lányok és fiúk piros fehérneműt húznak, hogy az újévben mielőbb rájuk találjon a szerelem, míg Brazíliában szilveszterkor fehér ruhába öltöznek az emberek, hogy békére találjanak az előttük álló 12 hónapban. India bizonyos részein pedig a tavaszi színű virágok jelentik a kötelező viseletet az év ezen napján.

És mi hozhat még szerencsét az új esztendőben? Japánban például egy gereblyével húzzák be a jó sorsot a házba, majd lufikat engednek szélnek. A szlovákok az asztalterítő alá rejtenek pénzérméket, hogy meggazdagodjanak, míg a bolgárok az újévi tortába sütik bele azokat, hogy bőséget hozzanak annak, aki megtalálja őket. A dánok régi cserépedényeket törnek szét szeretteik bejárata előtt – lehetőleg minél nagyobb zajjal, remélve, hogy ettől lesz boldogabb az új esztendő. Puerto Ricóban pedig egy-egy vödör vízzel öntik le az ablakokat, hogy így kergessék el a rossz szellemeket. Érdekesség pedig, hogy míg az indiai hagyományok szerint semmit nem szabad kidobni az év első napjaiban, Olaszországban, Argentínában és Dél-Afrikában kimondottan fontos az ünnepi lomtalanítás, hiszen a hagyományok szerint így teremtenek helyet az újnak és a jónak.

Sikerekben és egészségben gazdag új esztendőt kívánunk a BENU-család minden tagjának!

 

2021. november 21.