A B-vitaminok különböző fajtái más-más folyamatért felelősek a szervezetben, de vannak a csoportnak általános hatásai is. A B-vitaminok kifejezetten támogatják a szervezet energiafolyamatait, támogatják az idegrendszert, az emésztőrendszert és szerepet játszanak emellett a szív egészségének, valamint a haj és a bőr szépségének fenntartásában is. Idegrendszerre gyakorolt hatásuk miatt enyhíthetik a stresszt, biztosíthatják a nyugalmas alvásciklust, gátolhatják a pszichés problémák kialakulását. A B-vitaminok tehát számos anyagcsere-folyamathoz nélkülözhetetlenek, többségüket azonban a szervezet nem tudja hosszú távon tárolni, mivel vízben oldódó vitaminokról beszélünk, így a felesleges mennyiség a vizelettel kiürül a szervezetből. Fontos tehát, hogy tudatosan törekedjünk a rendszeres pótlásukra, így táplálékkal vagy vitaminkészítmény formájában, külső forrásból kell fedezni a szükségleteket, illetve fontos, hogy felismerjük az esetleges hiányállapotok jeleit is.
Mit okozhat a B-vitamin hiány?
A B-vitaminok kiegyensúlyozott, változatos táplálkozással könnyen bevihetők, így súlyos hiányállapot ritkán alakul ki. Ugyanakkor, mivel fontos szerepet töltenek be a szervezet működésében, ezért az enyhébb hiány is kellemetlen tüneteket okozhat. A hiánybetegségek tünetei az adott B-vitamin fajtára jellemzőek, de elsősorban fáradtság, kimerültség, ingerültség, bőr- és szájszárazság, emésztési zavarok lépnek fel. Ha ezen tünetek bármelyikét tapasztaljuk, és nem tudjuk biztosan, hogy miért történnek, akkor feltétlenül beszéljünk kezelőorvosunkkal, mert ezek a tünetek sok más alapbetegséggel is átfedésben lehetnek.
B-vitamin hiány egészséges szervezetben ritkán jelentkezik, de a helytelen táplálkozás, a túlzott testi és szellemi igénybevétel, gyomor-bélrendszeri betegség miatt kialakuló felszívódási zavar, a túl sok alkohol fogyasztása, és a szervezet idősödése, amikor a felszívódás hatékonysága csökken, bizony előidézheti a hiányukat. Előfordulhat hiány akkor, ha egy ideje bizonyos gyógyszereket, például protonpumpa-gátlókat vagy bizonyos vércukorszint csökkentő gyógyszert szedünk, vagy ha nagyon szigorú vegán vagy vegetáriánus étrendet követünk. Általában nem egy adott B-vitamin hiányzik, hanem egyszerre több. Ez azzal magyarázható, hogy a B-vitaminok a természetben is egymással szinergiában fordulnak elő, kapcsolódnak egymáshoz, és elősegítik egymás hatását. Éppen ezért manapság már azt mondhatjuk, hogy a legjobb komplexen bejuttatni a B-vitaminokat semmint egyesével pótolni azokat.
Az alábbi vitaminok tartoznak a B-vitamin csoportba:
- B1-vitamin – tiamin
- B2-vitamin – riboflavin
- B3 vitamin – niacin
- B5-vitamin – pantoténsav
- B6-vitamin – piridoxin
- B7-vitamin – biotin
- B9-vitamin – folsav/folát
- B12-vitamin – kobalamin
Mennyi a B-vitaminokat komplexként tartalmazó készítmények napi adagja?
A legtöbb készítmény esetében naponta 1 kapszula vagy tabletta szedése ajánlott megelőzés gyanánt, de fokozott igény esetén ez lehet kettő vagy több is. Forgalomban vannak emelt hatóanyagtartalmú komplex B-vitamin készítmények, amelyekből naponta csak egyet kell bevenni.
Bioextra B-komplex plusz étrend-kiegészítő kapszula (100db): jó minőségű, a B-vitamin csoportba tartozó nyolc féle vitamint tartalmazó, vitaminpótlásra szolgáló készítmény. Tekintettel arra, hogy a B-vitaminokat emelt dózisban tartalmazza, így 1 kapszula fedezi a teljes napi B-vitamin szükségletet.
AZ ÉTREND-KIEGÉSZÍTŐ NEM HELYETTESÍTI A VEGYES ÉTRENDET ÉS AZ EGÉSZSÉGES ÉLETMÓDOT!
Bioextra Zrt.
1134 Budapest Váci út 33.
Támogatott tartalom