2021. június 3.
Milyen csípés melyik rovarra utal?
Kapcsolódó tünetek:
Míg a pillangó és a katicabogár rendkívül közkedvelt bogár, addig a szúnyog és a bögöly megítélése már kevésbé pozitív, ami valószínűleg azzal van összefüggésben, hogy utóbbiak csípnek, azaz viszkető és fájdalmas sebeket ejtenek a bőrünkön. Tény, hogy számos eltérő okból csípnek a rovarok, viszont az eredmény majdnem mindig ugyanaz: bőrünk viszketni vagy égni kezd és kivörösödik. A megfelelő kezeléshez azonban érdemes tudni, melyik csípés milyen rovarra utal.
Szúnyogcsípés
Mint tudjuk, csak a nőstény egyedek csípnek A szúnyogcsípés először szinte láthatatlan, csak a szúrás nyoma látszik. Ha azonban megvakarjuk, 0,5-1 cm átmérőjű, csalánkiütésre hasonlító elváltozás alakul ki melyet gyakran több centiméteres bőrpír vesz körül. A szúnyogcsípés bonyolult immunológiai reakciókat indít be, mely előfordul, hogy egyre súlyosbodik az elszenvedett csípések során, bár ekkor már szúnyogcsípés allergiáról beszélünk.
Darázscsípés
A darazsaktól rengetegen félnek, pedig ritkán támadnak emberre. Ez leginkább akkor következik be, ha veszélyben érzik magukat vagy az utódokat. A darazsakat az étel illata is odavonzza, ha pedig megpróbáljuk őket elzavarni, agresszívvá válnak és megcsíphetnek minket.
A darázscsípés helyén a bőr erősen fájdalmassá, vörössé és duzzadttá válik néhány pillanat alatt és az érintett testrésztől függően különböző mértékben fájdalmas is. A méhekkel ellentétben a darázs nem hagyja a bőrünkben a fullánkját, így többször is tud csípni. Ránézésre alig megkülönböztethető a méhek csípésétől.
Méhcsípés
A méhek szintén nem agresszívak, akkor csípnek, ha veszélyben érzik magukat. A méhek a csípés következtében elpusztulnak, hiszen a fullánkjuk letörik, és benne marad a bőrünkben. Az érintettek rögtön észreveszik a csípést, ezt követően pedig ajánlott azonnal eltávolítani a fullánkot. Ezt óvatosan tegyük meg, a legideálisabb eszköz ehhez egy csipesz. A méh csípése nagyon hasonlít a darázscsípésre, mindössze a fullánk jelenlétében különböznek. A szúrás helye kivörösödik és megduzzad, továbbá fájdalommal és erős viszketéssel jár.
Bolhacsípés
Az emberek a leggyakrabban az állatokban megtelepedő bolhákkal találkoznak, melyek jelenléte az állatok állandó vakarózásával válik valószínűvé. Ezek a bolhák az emberre is átkerülhetnek, ugyanis a bolhák akár fél méter messzire is képesek ugrani. A bolhacsípést a csípés pillanatában gyakran nem vesszük észre, ugyanis érzéstelenítik a csípés helyét, illetve nagy duzzanat sem keletkezik. A bolhák egymás után többször is megcsíphetnek, aminek követeztében több, néhány mm átmérőjű, csoportban elhelyezkedő, kissé keményebb tapintatú, vörös, viszkető elváltozás jön létre. A bolhák szeretik a testhez szorosan illeszkedő részeit a ruháknak, így gyakran látjuk a csípéseket a nadrág derekánál vagy a zokni gumijának megfelelően.
Bögölycsípés
A bögöly kinézetben sokban hasonlít a légyre, mindössze méretileg különböznek, hiszen a bögöly jóval nagyobb, továbbá a csípése is igencsak fájdalmas. Ez a rovar zömében az állatok vérét szereti szívni, de a forró, nedves nyári napokon számunkra is megnő a bögölycsípés veszélye. A bögöly rendkívül kellemetlenné tud válni, és akár többször is csíphet. A szúrás helyén több apró piros folt jelenik meg, melyek idővel egy nagy folttá alakulnak át, ami fájdalmas és erősen viszket.
Kullancscsípés
A kullancsok sok esetben nem tűnnek el a csípés után, hiszen addig ottmaradnak, amíg meg nem szívják magukat elegendő vérrel. Ez akár azt is jelentheti, hogy két hétig aktívak maradhatnak. A csípést legtöbbször akkor vesszük észre, amikor még bennünk van a kullancs, így könnyen beazonosítható az állat. Nehezebben tetten érhető a kullancs fiatal fejlődési alakja, mely apró és azonnal kipottyan, ha megszívta magát vérrel. Amennyiben a kullancs eltávolítását vagy kihullását követően a szúrcsatorna pici piros pöttye körül kialakul egy egyre növekvő, rendszerint csak a széleken halványrózsaszínű folt, akkor Lyme-kór kialakulásával is kalkulálnunk kell. A kullancsok ezen kívül agyhártyagyulladást és számos más súlyos betegséget is okozhatnak. Épp ezért olyan fontos egy orvos felkeresése, amennyiben szokatlan változásokat fedezünk fel a csípés körül.
Pókcsípés
Nem is gondolnánk, de igen gyakori a pókcsípés is, csak sokszor nem tudjuk beazonosítani az elkövetőt, mert általában éjjel szenvedjük el a csípést. A különböző pókok csípése nagyban eltér egymástól, mert nem egyforma erősségű a pókméreg, amit a bőrbe juttatnak. Így az apró, rózsaszínű, kissé égő elváltozástól a több centiméteres, duzzadt, lilás vörös, esetleg hólyagos csípésig mindennel találkozhatunk itthon is. Ami viszont mindegyikben közös – és ez lehet egy jó azonosító jel –, hogy mindegyik pókcsípésben felfedezhetjük a három kis pöttyöt, ahol a pók a szájszervével a bőrünkbe hatolt.