Milyen betegségekre utalhat az éjszakai vizelés?

Milyen betegségekre utalhat az éjszakai vizelés?

Kapcsolódó tünetek:

Miért kellemetlen, ha éjszaka többször fel kell kelnünk vizelni? Milyen hatással van az alvás minőségére és ezáltal az életünkre? Milyen gyakorisággal és milyen körülmények között lehet ez valamilyen betegség tünete?

 

A következőkben sorra vesszük a vizelettel és a vizeléssel kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat, a leggyakoribb vizeletürítési problémákat, illetve a gyakori éjszakai vizelés okait és lehetséges megoldásait, ami egyaránt segíthet a pihentető alvásban és a húgyutak egészségének megőrzésében.

 

A vizelés és egyes vizeletürítési problémák

 

Az éjjeli vizelési inger megértéséhez először is érdemes tisztában lenni azzal, hogy mi a vizelet, mi jelent belőle normális mennyiséget, mi az egészséges ürítési gyakoriság, és mindezzel kapcsolatban milyen gondok merülhetnek fel.

 

A vizelet

 

A vizelet – ahogy a neve is sugallja – 95%-a víz. Tulajdonképpen a vesék által kiválasztott felesleges anyagcseretermékek és elektrolitok folyékony keveréke. Érdekesség, hogy az emlősökön kívül a madaraknak, a hüllőknek, a halaknak és a kétéltűeknek is van vizelete. A vizelet szerves és szervetlen anyagokat is tartalmaz, jellegzetes szagát pedig az ammónia adja.

 

Normális vizeletmennyiség

 

Többek között folyadékbeviteltől és a fizikai aktivitástól is függ, hogy mennyi vizelet számít normálisnak. A legtöbbeknél ez naponta 1-1,5 liter, de ha valaki több folyadékot fogyaszt, nyilván a kiválasztott mennyiség is több. Általában 400 ml alatt vagy 4 liter fölött tekinthető mindenképpen kórosnak a mennyiség.

 

A vizelés gyakorisága

 

A vizeletürítés normál körülmények között főként nap közben történik, átlagosan napi 4-8 alkalommal. Éjszaka kevesebb vizeletet termel a szervezet, de 1-2 alkalom még normális lehet – főleg akkor, ha folyadékfogyasztás történt közvetlenül a lefekvés előtti időszakban.

 

A leggyakoribb vizeletürítési problémák

 

Gyakori vizelésről akkor beszélünk, ha normál folyadékbevitel mellett napi 8-nál többször kerül rá sor. Főleg idősebbeknél jellemző, és akár elváltozásra is utalhat (húgyúti fertőzés, vesekő, prosztata-megnagyobbodás, daganat vagy idegentest). Magas vérnyomás jele is lehet a gyakori vizelési inger.

 

Az ágybavizelés általában 2-3 éves korig megszűnik, de előfordul, hogy a teljes szobatisztaság csak később alakul ki. Elhúzódó esetben fertőzés, húgyúti szűkület vagy pszichés ok is állhat mögötte.

 

A hirtelen vizelési inger vesebetegség tünete is lehet éppúgy, mint húgyúti fertőzésé vagy a prosztata megnagyobbodásáé.

 

Nagyobb mennyiségű, fokozott ürítésről akkor beszélünk, ha 3-4 liternél több ürül naponta anékül, hogy a folyadékbevitel ezt indokolná. Oka lehet például vesebetegség, cukorbetegség, terhesség, szorongás.

 

A csökkent mennyiség napi 400 ml-nél kevesebb vizeletre vonatkozik. Ez főleg akkor fordulhat elő, ha valaki hányás és/vagy hasmenés okozta kiszáradással küzd, de akár sokkos állapot vagy altatás velejárója is lehet.

 

A vizeletelakadás prosztataproblémát jelezhet, aminek másik jellegzetes tünete a sűrű éjszakai vizelés férfiaknál. A nehezen induló, gyenge sugárban vagy szakaszosan folyó vizelet pontosan erre utalhat.

 

Vizelettartási problémák (inkontinencia) esetén az érintettek elveszítik az uralmat a húgyhólyagjuk fölött, és kisebb-nagyobb mennyiségű akaratlan vizeletürítés történik például nevetésnél vagy köhögéskor.

 

A fájdalmas vizelés – ami gyakran égő érzéssel társul – húgyúti fertőzést, elsősorban húlyaghurutot, illetve vesekövet vagy hólyagkövet.

 

Ha éjszakánként kettőnél többször ébredünk fel arra, hogy ki kell mennünk a mosdóba, akkor gyakori éjszakai vizeletürítésről (noktúriáról) beszélünk. Elsősorban 60 éves kor felett jellemző, de bármilyen életkorban jelentkezhet.

 

Az éjszakai vizelés okai

Az éjszakai vizelés okai

 

Lássuk az éjszakai vizelés lehetséges okait!

 

A normális éjszakai vizelés esetei

 

Nem feltétlenül jelez egészségügyi problémát az, ha éjjel fel kell kelnünk, hogy könnyítsünk magunkon. A sok folyadék fogyasztása lefekvés előtt például éppen elegendő ok arra, hogy a vesénk ilyenkor is aktív legyen. Elalvás előtt másfél-két órával már nem javasolt inni, ha szeretnénk elkerülni ezt a kellemetlenséget. Este ugyanígy nem javasolt vízhajtó hatású ételek, alkohol vagy koffein fogyasztása sem. Ha ezek egyike sem áll fenn, mégis két alkalomnál többször kell kimenni a mosdóba, érdemes orvoshoz fordulni.

 

Az éjszakai vizelés egyéb okai

 

  • Vizelethajtó hatású gyógyszerek szedése.
  • Húgyúti fertőzés, felfázás. Ez párosulhat égő, csípő érzéssel. Kockázatát növeli az elégtelen folyadékbevitel, a rossz higiénia, a szexuális partnerek gyakori váltogatása. Kezelés hiányában súlyos szövődményekhez vezethet
  • Hormonhiány. Az idő múlásával szervezetünk kevesebb antidiuretikus hormont termel, ami kulcsszerepet játszik a folyadékmegtartásban. Ez a folyamat általában 40 éves kor felett kezdődik, komolyabb hatása 60-70 éves korban jelentkezik. Nőknél menopauza után is lehet.
  • Veseproblémák. Súlyosabb tünetek, ha magas vérnyomással párosul. Az éjszakai vizelés 2 óránként is jelentkezhet.
  • Duzzadt, ödémás végtagok. Folyadékvisszatartást jelentenek, ami vizelési ingerhez vezethet. Ha lábakat lefekvés előtt 1-2 órával felpolcoljuk, csökkenthetjük az éjszakai vizelés gyakoriságát.
  • Anyagcsere-problémák. A magas cukorszint vagy cukorbetegség (diabétesz) megnövekedett folyadékigénnyel és gyakoribb vizeletürítéssel járhat.
  • Megnagyobbodott méh, petefészek vagy prosztata estén nagyobb a nyomás a húgyhólyagon, ami akadályozhatja a teljes kiürülést.
  • Keringési problémák. Szív-és érrendszeri betegségek tünete lehet a vesekárosodás, a végtagok ödémája. Az ezekre szedett gyógyszerek, vízhajtók is okozhatnak gyakori éjszakai vizelést.
  • Conn-szindróma. Ez a mellékvesekéreg betegsége, melynek során nő a szervezet nátrium- és víztartalma, így gyengül a szív pumpafunkciója. Egyik tünete a gyakori vizelés
  • Alvászavar, alvási apnoé. Alvás során olyan hormon termelődik, mely csökkenti a kiválasztódó folyadék mennyiségét. Apnoé esetén ennek a szintje sajnos alacsonyabb.
  • Szorongás. Napszaktól függetlenül, így akár éjszakai is gyakoribb vizelési ingert okozhat.
  • Terhesség, szülés. A várandósság és a szülés jelentette igénybevétel gyengítheti a hólyagot és a medence izmait.

 

Lehetséges megoldások az éjszakai vizelésre

 

A gyakori éjszakai vizelés olyan probléma, amitől mindenki szeretne megszabadulni. A következő tippek segíthetnek a pihentető, megszakítások nélküli alvásban.

 

Fogyasszunk kevesebb folyadékot lefekvés előtt!

 

Ha az elalvás tervezett időpontja előtt másfél-két órával már lényegesen kevesebb folyadékot viszünk be a szervezetünkbe, csökken az éjszaka képződő vizelet mennyisége.

 

Minél kevesebb alkohol és koffein!

 

Az alkohol és a koffein is vízhajtó hatású, így ajánlott elkerülni őket, ha a vizeletürítés ritkítása a célunk.

 

Mozogjunk rendszeresen!

 

A rendszeres testmozgás javíthatja és optimalizálhatja a veseműködést, ráadásul a pihentető alváshoz is hozzásegít.

 

Lehetséges megoldások az éjszakai vizelésre

 

Táplálkozzunk egészségesen!

 

A kiegyensúlyozott táplálkozás hozzájárul a megfelelő emésztéshez és kiválasztáshoz, míg az este bevitt nagyobb mennyiségű, nehezebb ételek serkenthetik az éjszakai veseműködést és megnehezítik a nyugodt pihenést.

 

Figyeljünk oda az intim higiéniára!

 

A húgyúti fertőzés az átmeneti gyakori éjszakai vizeletürítés egyik leggyakoribb oka. Az ilyen fertőzések jelentős része elkerülhető némi odafigyeléssel és megfelelő intim higiéniával.

 

Tegyünk a lábdagadás ellen!

 

Ha lefekvés előtt 1-2 órával felpolcoljuk a lábunkat, nap közben pedig kompressziós harisnyát hordunk, csekélyebb lesz az éjszakai folyadékgyülem az ödémára hajlamos lábban.

 

Oldjuk a stresszt!

 

A stressz és a szorongás két szempontból is súlyosbíthatja a gyakori éjszakai vizelést: egyfelől eleve gátolja a nyugodt pihenést, és ha ébren vagyunk, eleve nagyobb eséllyel járkálunk ki a mosdóba. Másfelől pedig napszaktól függetlenül növelheti a vizeletürítési gyakoriságot. A különböző stresszoldó technikák – például relaxáció, meditáció – lefekvés előtti alkalmazása sokat segíthet.

 

Forduljunk orvoshoz!

 

Ha a gyakori éjszakai vizelés hosszabb ideje fennáll, esetleg fájdalmas, jelentősen megváltozik a vizelet mennyisége, hirtelen fellépő inger formájában vagy vizeletvisszatartási problémákkal együtt jelentkezik, mindenképpen javasolt felkeresni az orvost.

 

Előzzük meg a hólyagproblémákat!

 

Ha nem tartogatjuk a vizeletünket, de nem is kényszerítjük (tehát megvárjuk az ingert), elegendő folyadékot és rostot fogyasztunk, illetve karbantartjuk a medence izmait, minden esélyünk megvan a hólyagproblémák megelőzésére.

 

Összegzés

 

A gyakori éjszakai vizelés kellemetlen, mégis sokakat érintő probléma. Hátrányosan hat az alvás minőségére, és ezáltal az egész életminőségünkre. Ha éjszakánként kettőnél többször ébredünk fel arra, hogy ki kell mennünk a mosdóba, akkor gyakori éjszakai vizeletürítésről (noktúriáról) beszélünk.

 

Az idő múlásával szervezetünk kevesebb antidiuretikus hormont termel, ami kulcsszerepet játszik a folyadékmegtartásban. Ez a folyamat általában 40 éves kor felett kezdődik, komolyabb hatása 60-70 éves korban jelentkezik, így a gyakori éjszakai vizeletürítés ekkor a legjellemzőbb, de bármikor előfordulhat.

 

Leggyakoribb okai közé tartozik a vizelethajtó hatású gyógyszerek szedése, a vese-, anyagcsere- vagy keringési probléma, a megnagyobbodott méh, petefészek vagy prosztata, a mellékvesét érintő Conn-szindróma, az alvási apnoé, a szorongás és a terhesség.

 

A lefekvés előtti folyadékbevitel csökkentésével, az alkohol és a koffein elkerülésével, egészséges táplálkozással, rendszeres testmozgással és stresszoldással sokat lehet ellene tenni.

 

 

 

 

 

2024. február 22.

Kiemelt ajánlatunk

Akciós ajánlataink