A D-vitamin hiányának a fogak és csontok látják kárát: D-vitamin-hiány esetében nő a csontritkulás és a csontok deformálódásának kockázata. Mennyi D-vitamin ajánlott és hogyan viheti be szervezetébe a szükséges D-vitamin-mennyiséget?
A D-vitamin elnevezés több olyan, zsírban oldódó anyagot jelöl, amelyek a szervezet kalciumháztartásának szabályozásában játszanak fontos szerepet. D-vitaminból kétféle típust különböztetnek meg: D2- és D3-vitamint. A D2-vitamin inkább növényekben lelhető fel, míg a sokkal aktívabb D3-vitamin elegendő mennyiségű napfény – egészen pontosan ultraibolya fény – hatására jön létre szervezetünkben.
Mi okozhat D-vitamin-hiányt?
D-vitamin-hiányos állapotot okozhat, ha túl kevés időt töltünk a napon, de kiválthatja a nem megfelelő táplálkozás is. Egyes esetekben a szervezet D-vitamin-igénye növekedhet; ide sorolható a terhesség, szoptatási időszak. D-vitamin-hiányt okozhat emellett a vese vagy a pajzsmirigy, mellékpajzsmirigy nem megfelelő működése is.
A D-vitamin-hiány tünetei és következményei
Amennyiben a szervezetben a szükségesnél kisebb mennyiségben van jelen a D-vitamin, csontritkulás, csontlágyulás alakulhat ki. Kisgyermekek esetében csökkenhet a csontok szilárdsága, csontdeformitások fordulhatnak elő, felnőttek esetében könnyebben törhetnek a csontok, a már előfordult csonttörések nehezebben gyógyulhatnak, és gyors tempóban romolhatnak a fogak is. A D-vitamin hiányára utalhatnak emellett az egyre gyakrabban jelentkező izomgörcsök is.