Fertőtlenítő és gumikesztyű
A nyílt sérüléseket, a vérzést, égési sérülést, marást fertőtleníteni kell. A bőr sérülése utat nyithat a kórokozóknak, ezek elleni védekezni kell. A fertőtlenítőszer kiválasztásakor törekedni kell arra, hogy az ne váltson ki allergiás reakciót, közvetlenül a sebbe is kerülhessen, ne csak annak környékére.
A gumikesztyű elengedhetetlen, a vér útján terjedő fertőzések közt sok gyógyíthatatlan van. Sokféle méretű, színű gumikesztyű van forgalomban, sajnos ezek gyakran csak 100 db-os kiszerelésben.
Kötszerek, ragtapaszok
A leggyakrabban előforduló balesetek közé a kisebb vágások és égési sárülések tartoznak. Előbbiek ellátásához jó minőségű ragtapasz, míg utóbbiakhoz égési kötszer javasolt, ugyanakkor jobb felkészülni egy esetleges nagyobb sérülésre is.
A bővebb vérzések ellátásához mull-lap és mullpólya kell, ezek közül a legpraktikusabb a 10x10 cm-es mull-lap, illetve a 10 cm széles mullpólya, de az ennél kisebb (5 cm), illetve nagyobb (15 cm) sem árthat.
Az elterjedt, hagyományos kötszereken kívül ma már vannak sokkal jobb minőségűek, ezeknek a szavatossága 20 év is lehet és a hagyományos mull kötszerrel ellentétben nem ragadnak a sebbe. Javasolt az hálós kötözők vásárlása, ezek többféle méretben kaphatók, egyszerűen használhatók és praktikusak.
A végtagsérülések, főként a karsérülések ellátására hagyományosan a háromszögletű kendő terjedt el, a modernebb eszközök közül a flexibilis végtagrögzítő említése fontos.
További javasolt eszközök:
- fertőtlenítő;
- gumikesztyű;
- mull-lap és mullpólya vagy egyéb kötszer;
- hálós kötöző;
- sebtapasz;
- égési kötszer vagy égési zselé;
- háromszögletű kendő vagy flexibilis végtagrögzítő;
- olló;
- kullancs- vagy szemöldökcsipesz
- izolációs fólia.