Méregtelenítés okosan - A méregtelenítő kúrák szabályai

Méregtelenítés okosan – A méregtelenítő kúrák szabályai

Manapság bárhol járunk, különféle toxinokkal és szennyeződésekkel találjuk szembe magunkat, legyen szó a levegőben lévő káros anyagokról vagy az elfogyasztott ételekben található adalékokról. Szervezetünk igyekszik megbirkózni ezekkel a nem kívánt mérgekkel, ezt a folyamatot azonban mi is felgyorsíthatjuk. Az alábbiakban egészségünk megőrzése érdekében a méregtelenítés fogalmával, valamint legjobb módszereivel ismerkedünk meg.

Mi is az a méregtelenítés?

Orvosi értelemben méregtelenítés alatt a szervezetbe került toxikus, veszélyes anyagok – kábítószerek, gyógyszerek, alkohol és különböző vegyszerek – kiürülését értjük,  hétköznapi jelentése természetesen egészen más.

Méreganyagok, toxinok különböző módokon juthatnak be szervezetünkbe. Nagy részüket étkezés során vesszük magunkhoz, hiszen számos feldolgozott élelmiszer tartalmaz mesterséges színezékeket, tartósítószereket és egyéb adalékanyagokat. A növénytermesztés során mesterséges védőszereket, műtrágyákat használnak; a húsiparban az állatokat gyógyszerekkel, antibiotikumokkal és tömegnövelőkkel kezelhetik. A PET-palackok hő, de akár víz hatására is kibocsáthatnak méreganyagokat, a mikroműanyagok pedig nemcsak az állatvilágban, de az emberi szervezetben is károkat okozhatnak.

Toxinokat találhatunk a háztartási és ipari tisztítószerekben, fertőtlenítőkben, de egyes kozmetikumokban is előfordulhatnak kis mértékben olyan vegyszerek, melyek a bőrön és nyálkahártyán keresztül szervezetünkbe jutnak, és ott felhalmozódnak. Ha ez még nem lenne elég, számolnunk kell a vezetékes ivóvízben található mérgekkel, a gyógyszerek, antibiotikumok káros mellékhatásaival, valamint a dohányzás, alkoholfogyasztás veszélyeivel is.

A méreganyagok felhalmozódásának következményei

A bélrendszerben történik a tápanyagok és a vitaminok felszívódása, és itt élnek olyan, szervezetünk számára jótékony baktériumok, amelyek fontos szerepet töltenek be a kórokozók elleni védelemben. A nem kívánatos anyagok a belekben felhalmozódva gátolhatják a tápanyagok és a vitaminok felszívódását, illetve kedvezőtlenül hatnak a jelen lévő normál bélflórára.

A szervezetünkben felgyűlő salakanyagok – azok mennyiségétől és az expozíció időtartamától függően – számos különböző problémához vezethetnek.

Gyakori tünet az állandósult fáradtság, nehéz ébredés, ennek következtében memóriaproblémák, koncentrációs zavarok és fejfájás. Előfordulhatnak légzőszervi megbetegedések, például asztma; az anyagcsere lelassulhat, aminek következtében megjelenhetnek a nem várt plusz kilók is, de haspuffadást, székrekedést is tapasztalhatunk. Intő jel lehet a szem alatti sötét karikák felfedezése, valamint a színtelen, fakó arcbőr, a hajhullás, töredező körmök, a narancsbőr és a különböző bőrbetegségek, allergiák megjelenése.

Hogyan szabadul meg szervezetünk a méreganyagoktól?

Kiegyensúlyozott étrend és életmód esetén az egészséges szervezet a méreganyagok kiürítését természetes módon, magától elvégzi a máj és a vesék működésén keresztül.

Miután az étkezéssel felvett tápanyagok felszívódtak, májunk segíti a szénhidrátok, aminosavak, zsírok és vitaminok feldolgozását. A máj termeli az epét is, mely elősegíti a zsírok emésztését és felszívódását: az epével választódnak ki az anyagcsere során képződött káros anyagok, toxinok is. Májunk méregtelenítő funkciójának segítségével hatástalanítja mind a káros anyagcseretermékeket, mind a kívülről bejuttatott toxinokat, például az alkoholt.

A vesék feladata a vér szűrése és tisztítása: ez a felesleges anyagok, mérgek vérkeringésből való eltávolítását jelenti.

A máj és veseműködés következtében a nem hasznosítható salakanyagok az anyagcsere-folyamatok révén átalakulnak és kiválasztódnak, majd a széklet és vizelet révén kiürülnek szervezetünkből.

Mit tehetünk mi a méregtelenítés elősegítése érdekében?

Alapvetően a legfontosabb feladatunk az, hogy egy általános egészséges életmódot alakítsunk ki, figyeljünk oda az étkezésekre, tartsuk magunkat távol a káros szenvedélyektől, de a rendszeres testmozgással is sokat tehetünk szervezetünk megfelelő működéséért. Az alábbiakban azt vizsgáljuk, hogy milyen extra lépések, méregtelenítő kúrák segíthetnek még a toxinoktól történő megszabadulás során.

A legjobb méregtelenítő módszerek

Számos méregtelenítési módszer létezik: böjtök, különböző étel- és italkúrák, szauna és masszázs, de kipróbálhatunk kifejezetten méregtelenítési célból kifejlesztett étrendkiegészítő termékeket is.

Szauna

A szaunák átlagos páratartalma 10-30% között alakul, és általában 5-20 percet érdemes egyszerre bent tölteni, ezt 3-4 alkalommal megismételve. A szaunában a hő hatására bőrünk érhálózata kitágul, a pulzusszám, keringés felgyorsul, a bőrön átáramló vér mennyisége pedig drasztikusan megemelkedik. 15 perc alatt nagyjából fél liter vizet izzadunk ki, ezáltal pedig beindulnak a méregtelenítő folyamatok.

A hagyományos finn szauna egyik, egyre jobban elterjedő alternatívája az infraszauna, ahol vörösen izzó infrasugarak segítik az izzadást. Ennek jótékony hatása megkérdőjelezhetetlen, hiszen régóta használják gyógyászati segédeszközökben, lámpákban is. A hőre érzékenyebbek kipróbálhatják a hűvösebb bioszaunát, vagy a szintén alacsonyabb hőmérsékletű, azonban magasabb páratartalommal bíró gőzkabinokat is, ezek ugyanis kevésbé terhelik meg a szervezetet.

Méregtelenítő lábfürdő

A sós lábfürdő az egyik legősibb módja a méregtelenítésnek: nem csak a betegségek megelőzéséhez járul hozzá, de alkalmas stresszoldásra és fájdalomcsillapításra is. A sónak gyulladáscsökkentő és antibakteriális hatása is van: egy része a bőrön keresztül felszívódik, így tágítja az ereket, emeli a testhőmérsékletet és serkenti a nyirok- és vérkeringést is.

Masszázs

A különböző masszázstechnikák előnye, hogy nemcsak helyi, de az egész testre kiterjedő hatással bírnak. Ennek oka elsősorban az, hogy a masszírozott területen vérbőség jön létre, melynek köszönhetően a bőr több tápanyaghoz jut, a káros anyagok pedig gyorsabban kiürülnek. A masszázs során izmaink fellazulnak, a görcsök pedig feloldódnak.

A masszázs hatását serkenthetjük illóolajok használatával, megelőző bőrradírozással, vagy azzal, ha az élményt egy szauna meglátogatásával kötjük össze.

Böjtök

A tisztítókúra alapvetően az evéstől és ivástól való tartózkodást jelenti. Alapjai az ősi vallásokban keresendők: a böjtölő önmegtartóztatás által kíván megtisztulni, közelebb kerülni Istenhez.

Eredetileg tehát nem testi, inkább lelki megtisztulást jelentett a böjtölés, melyet ma mégis a méregtelenítés fontos eszközeként tartanak számon. A méregtelenítő kúra hívei szerint a szilárd táplálék teljes vagy részbeni megvonásával tehermentesítjük szervezetünket, mely így a toxinok semlegesítésére koncentrálhat.

Léböjt

A kúra lényege az, hogy meghatározott ideig (egy vagy több napig) nem veszünk magunkhoz semmilyen szilárd táplálékot. Ennek természetesen veszélyei is lehetnek, így mielőtt ilyen méregtelenítő kúrába kezdünk, érdemes kikérni egy egészségügyi szakember véleményét is.

Időszakos böjt

Az utóbbi évek egyik legnépszerűbb böjtölési módszere, melyet sokan elsősorban a fogyókúra eszközének tekintenek. Azonban nem csak súlycsökkenést okoz, az anyagcserét is élénkíti, ráadásul a léböjthöz képest tulajdonképpen veszélytelen módszer.

Az időszakos böjt lényege, hogy meghatározott időn (általában 16 órán) keresztül nem veszünk magunkhoz ételt, majd a következő nyolc órába sűrítjük bele a napi étkezéseket. A 16 órába természetesen az éjszaka is beleszámít, így általában csupán egy étkezés kihagyása szükséges, a 8 órás “ablakban” pedig egyáltalán nem mindegy, hogy mit eszünk: ekkor is törekedni kell az egészséges táplálkozásra.

Étel- és italkúrák

A legjobb méregtelenítő ételek között tartják számon a nyers gyümölcsöket, hagymaféléket, gumós zöldségeket (zeller, cékla), káposztaféléket, a párolt zöldségeket, valamint a kefírt és a joghurtot. Ezek ugyanis tele vannak vitaminokkal és ásványi anyagokkal, segítik az emésztést.

Szintén jótékony hatása lehet méregtelenítő italok, turmixok fogyasztásának. Ennek előnye, hogy ízlésünk szerint alakíthatjuk, és tehetünk bele zöldségeket (zellert, céklát, kelkáposztát, répát, fokhagymát), és gyümölcsöket (almát, vörösáfonyát, citromot, narancsot, banánt). Az elkészült ital ízesíthető gyömbérrel, mézzel, korianderrel, a lehetőségek száma tehát végtelen.

Ezen italok fogyasztása segíti az emésztést, és hozzájárul a testünk méregtelenítő funkciójának működéséhez.

Étrendkiegészítők

Ma már számos olyan, természetes anyagokból készült táplálékkiegészítő létezik, mely elősegíti szervezetünk egészséges működését. Ezekben olyan növényi rostok találhatóak, melyek nemcsak a bél tartalmát takarítják ki, hanem a bélfalról is eltávolítják a lerakódott anyagokat. A legtöbb ilyen terméknek prebiotikus hatása is van. A prebiotikumok hatására a szervezet számára hasznos baktériumok elszaporodnak a vastagbélben, kiszorítva onnan a károsakat, növelve ezzel szervezetünk védekezőképességét. Az étrendkiegészítők kiválasztásánál legyünk óvatosak! Az OÉTI (Országos Élelmezés- és Táplálkozástudományi Intézet) ugyanis bevizsgálta a forgalomban lévő étrendkiegészítőket és többről kiderült, hogy nem alkalmazható biztonsággal. Ezek az OÉTI által csillaggal megjelölt termékek, míg a biztonságosnak ítélt termékek a zöld pipa jelzést kapták.

Mit tehetünk a megelőzés érdekében

Ahogy minden egészségügyi probléma esetén, úgy természetesen a méregtelenítés során is érdemes inkább a megelőzésre fókuszálni, ehhez ugyanis csak egy kis odafigyelés szükséges.

- Fogyasszunk megfelelő mennyiségű és minőségű folyadékot.

- Kerüljük a szénsavas, színezékkel telített üdítőket, helyettük inkább víz, illetve teák fogyasztása javasolt.

- Táplálkozzunk kiegyensúlyozottan.

- Figyeljünk a megfelelő rostbevitelre, együnk minél több, lehetőleg nyers zöldséget és gyümölcsöt.

- Fordítsunk figyelmet a helyes mértékű vitamin és ásványianyag bevitelére.

- Kerüljük a mesterséges színezékeket és adalékanyagokat tartalmazó élelmiszereket.

- Kiemelten fontos a megfelelő mennyiségű és minőségű alvás.

- Ne feledkezzünk meg a  rendszeres testmozgásról.

- Kerüljük a mesterséges anyagokat tartalmazó kozmetikumokat és tisztálkodószereket.

Első az egészség!

Egy stresszesebb időszak, rohanós hónap után jó érzéssel tölthet el minket az, ha sikeresen végigcsinálunk egy méregtelenítő kúrát: több energiánk lesz, a sikerélményt pedig a mindennapi életbe is átültethetjük. Ne felejtsük el azonban, hogy egy szélsőségesen szigorú böjtöléssel többet árthatunk, mint használunk, így ha nem vagyunk biztosak abban, hogy melyik módszer a nekünk való, esetleg van valamilyen alapbetegségünk, mindenképp kérjük ki orvosunk tanácsát annak érdekében, hogy biztonságosan vághassunk bele a méregtelenítésbe.

2014. április 30.

Kiemelt ajánlatunk

Akciós ajánlataink