Hirtelen elönt minket a meleg, rosszul alszunk, és már benne vagyunk a korban? Akkor nagy eséllyel elért minket a változókor, aminek tünetei közé tartozik többek közt az ingerültség és a levertség is. Természetesen minden nő esetében változhatnak a panaszok, így mindenki másképp éli meg ezt az időszakot. Ha felmerül bennünk a menopauza gyanúja, akkor mindenféleképp keressünk fel egy orvost. A leggyakoribb tünetekről az alábbiakban olvashatunk részletesebben.
Leggyakoribb panaszok
Hőhullám
Hirtelen elönt minket a forróság és elkezdünk erősen verejtékezni? Akkor valószínűleg beléptünk a menopauzába, ugyanis ezek tartoznak a leggyakoribb tünetek közé. Utóbbiakat a szervezetünk hőszabályzó rendszerének zavara okozza, amit pedig a hormonszint lassú csökkenése eredményez.
Alvászavar
A hormonháztartásunk megváltozása gyakran megnehezíti az elalvást, továbbá ronthat az alvás minőségén is. Ha ez mind nem lenne elég, akkor az izzadás is tovább ronthat a nyugodt pihenésen. Az alváshiány pedig hosszútávon csökkenti a teljesítőképességünket, továbbá növeli a pszichikai megterhelést.
Hangulatingadozások
Sok nő a menstruáció előtti napokban is észreveszi magán, hogy épp egy érzelmi hullámvasúton van, és ez a változókor során is egy nagyon gyakran felmerülő panasz. Ebben az időszakban a nyugtalanságtól az ingerültségen át a depresszióig terjedhetnek a hangulatingadozások.
Hüvelyszárazság
Az ösztrogéntermelés csökkenésével romlik a hüvely nyálkahártyájának a vérellátása, és kevesebb lesz a hüvelyváladék is. Mindkettő okozhat viszketést, égő érzést és hüvelyszárazságot.
Bőr
A kevesebb ösztrogén hatására a bőrünk állapota is megváltozik, így annak ápolására is fokozottan ajánlott figyelni.
További tünetek lehetnek:
- Súlygyarapodás
- Hajhullás
- Erős menstruációs görcsök
- Erős vérzés
- Szédülés
- Intenzív verejtékezés
- Feszülő mellek
- Húgyúti fertőzések
- Erős szívdobogás
- Csökkent libidó
A menopauza szakaszai
- fázis: A premenopauza
Ez a szakasz a harmincas éveink közepén, illetve a negyvenes éveink elején kezdődik, és körülbelül hét évig tart. Ebben a fázisban kezd el csökkenni a progeszteron szintje. A leggyakoribb tünetek közé tartozik a menstruációs ciklus rendszertelensége, az alvászavar és a mellfájdalom.
- fázis: A perimenopauza
Ez a fázis az utolsó menstruáció előtti két évet és az az utáni egy évet jelenti. Az utolsó vérzésünk a legtöbb esetben az ötvenes éveinkben van. Ekkor már nem csupán a progeszteron szintje csökken, hanem az ösztrogéné is, aminek következtében olyan panaszok jelennek meg, mint a hőhullámok, az éjszakai izzadás, az állandó fáradtság és a bőrszárazság. Ekkor a hormonszintünk folyamatosan hullámzik, majd megszűnik a peteérés, és elmarad a menstruáció. Amennyiben legalább egy évig nem jön meg a havi vérzés, akkor lépünk át a következő szakaszba.
- fázis: A posztmenopauza
Ekkor már minimálisra csökken az ösztrogéntermelés, így néha csak ilyenkor tapasztaljuk először a legtipikusabb tüneteket. Ezeken kívül a további panaszok jelenhetnek meg: húgyúti fertőzések, hüvelyszárazság és szex közben fellépő fájdalom, továbbá megnőhet a csontritkulás veszélye.
Tanácsok a tünetek enyhítésére:
A nők életében ez egy nagy mérföldkő, melyet lelkileg és testileg egyaránt fel kell dolgoznia. Ebben segíthetnek az alábbi tanácsok, melyekkel enyhíteni tudunk a felmerülő panaszokon:
- Igyunk kevesebb kávét, járjunk szaunázni és később feküdjünk le – ezek mind pozitív hatással lehetnek a változókorral járó panaszokra.
- A rendszeres sportolással nem csak a közérzetünkön és a hangulatunkon tudunk javítani, hanem megelőzhetjük a csontritkulás kialakulását, stabilizálni tudjuk a vérkeringésünket, mindemellett pedig alakformáló hatása is van.
- A jóga, a meditáció és a különböző légzésgyakorlatok jótékony hatással vannak a szervezetünkre, hiszen csökkentik a feszültséget, ezáltal pedig javítják a közérzetünket.
- A zsálya csökkentheti az izzadás és a hőhullámok intenzitását, így ajánlott a zsályatea gyakori fogyasztása.