Mi a magas vérnyomás és mik a tünetei?
A vérnyomásunk mért értéke az a Hgmm érték, amellyel az erekben keringő vérünk nyomást gyakorol az érfalakra. A felső (szisztolés) szám a szív összehúzódásakor, tehát pumpáláskor létrejövő nyomás, a második (diasztolés), a szívizom elernyedésekor mért nyomás, tehát a szívverésünk szünete. A normális vérnyomás átlag értéke 120/80 Hgmm,. Magas vérnyomásról 140/90 Hgmm feletti értékek esetén beszélünk. Sokan tévesen azt hiszik, hogy idősebb korban a magasabb értékek is megengedettek, de tudományos kutatások bizonyítják, hogy ebben az életkorban is az alacsonyabb értékekre kell törekedni. Időseknél gyakori, hogy a felső, úgynevezett szisztolés érték emelkedik, míg az alsó, diasztolés érték alacsony marad (izolált hipertónia). Megkülönböztetünk ún.elsődleges hipertóniát, amelynek a konkrét kiváltó oka nem megállapítható, leggyakrabban genetikai öröklés hátterű, vagy a helytelen életmódnak tudható be. Másodlagos hipertónia esetén a magas vérnyomás valamilyen egyéb betegség kísérője, vagy gyógyszerek mellékhatása.Mi okozza?
Ahogy fentebb is írtuk, okozói lehetnek genetikusak, ezért, ha a családban többen érintettek, érdemes a fiatalokat is idejében rendszeresen mérni. Az életmód, kiváltképp a mozgásszegény, elhízott embereké kiemelten kockázatos. Az elhízás egyébként is számos egyéb betegség kiváltója, és hazánkban sok embert érint. De ide sorolhatjuk a dohányzást és a túlzott alkoholfogyasztást is. Szervi esetekben a vese és mellékvese nem megfelelő működése, alvási apnoé, aorta rendellenesség, érelmeszesedés vagy pajzsmirigy problémák is kiválthatják.A magas vérnyomás tünetei
A magas vérnyomásnak nem mindig vannak egyértelmű tünetei, illetve gyakran olyan tüneteket produkál, mint az alacsony, így csak méréssel deríthető ki, hogy a rossz közérzet valóban ennek az oka-e. Tünete lehet a tarkótáji fájdalom, nyomás, szédülés, orrvérzés, gyengeség, fáradékonyság. A hosszan tartó, kezeletlen magas vérnyomás a koponya ereiben akár a szemet is károsíthatja, és látásromlás is felléphet. Ha másodlagos hipertóniánk van, akkor egyéb szervek is érintettek, nem csak a keringés. Ilyenkor sajnos akár a vesénk is károsodhat, a szívben felléphet infarktus, de akár agyi történés, stroke is kialakulhat. A kezeletlen magas vérnyomás hozzájárul a szervezet ereinek károsodásához: szív koszorúsereinek szűkülete infarktushoz, a veseerek károsodása veseelégtelenséghez vezethet. Az agyi erek elzáródása vagy megrepedése agyvérzést okoz, mely maradandó bénulással, ágyhoz kötöttséggel járhat. Az erek szűkületén túl a tartósan magas vérnyomás a szív izomzatának megvastagodását okozza, ami hosszú távon a szív pumpafunkcióját rontja, azaz szívelégtelenséghez vezet. Ezeket az életet veszélyeztető szövődményeket meg lehet előzni rendszeres vérnyomásméréssel. A patikákban is beszerezhető digitális vérnyomásmérőkkel otthon is ellenőrizhetővé válik a vérnyomás, és a mért értékek alapján a háziorvos be tudja állítani, vagy módosítani tudja a gyógyszeres terápiát.Hogyan diagnosztizálható a magas vérnyomás?
A legalapvetőbb dolog a vérnyomás mérés, amit már otthon is elvégezhetünk, de kérhetjük a háziorvos segítségét is. Lényeges, hogy egyetlen magas érték mérése még nem egyenlő a betegséggel, tehát napi többszöri mérés szükséges, és több napon át. Ha a betegség gyanúja fennáll, a háziorvos elrendelheti 24 órás vérnyomásmérő viselését is, ami ugyan nem kellemes, de meg lehet szokni. Ilyenkor a mérő a karunkra van rögzítve (éjjel is), és időközönként pumpál, majd leenged, az adatokat pedig rögzíti. Az orvos feladata kideríteni hogy elsődleges vagy másodlagos a betegség, mert ha utóbbi, akkor a háttér betegséget is sürgősen kezelni kell. A szakember a méréseken túl kikérdezi a pácienst az életmódjával és a felmenőivel kapcsolatban - fontos, hogy őszinték legyünk. A másodlagos hipertónia kiderítésére lehetnek kísérő vizsgálatok is: vérvétel, szemfenék-vizsgálat, EKG, vizelet vizsgálat, mellkas RTG, hormon tesztek.Hogyan kezelhető?
Ha a vérnyomás csak kis fokban emelkedett, akkor elegendő az életmódon változtatni. Ajánlott minél több friss zöldséget, gyümölcsöt, teljes kiőrlésű gabonafélét fogyasztani, mivel ezek kalciumban, magnéziumban, káliumban igen gazdagok. Amennyiben ez nem megoldható, akkor a hiányzó nyomelemeket táplálékkiegészítők formájában is be lehet juttatni a szervezetbe. Idősebb korban a szervezet fokozottan érzékeny a só fogyasztásra, ezért meg kell próbálni csökkenteni a sóbevitelt. Nem szabad után sózni az ennivalót, és kerülni kell a magas sótartalmú gyári szószok és készételek fogyasztását. Az egészséges vérnyomás és a testsúly megőrzéséhez elengedhetetlenül fontos a rendszeres mozgás. Napi fél óra séta, kerékpározás vagy úszás nagyon sokat javíthat a fizikai állóképességen. Nagyon jó vérnyomáscsökkentő hatása van egyes gyógynövényeknek. A feketeribizli, a csalán, a galagonya, a citromfű és a fagyöngy kifejezetten ajánlott a magas vérnyomástól szenvedőknek. A Q10 koenzimet tartalmazó táplálékkiegészítőkről szintén közismert, hogy hatékonyak a hipertónia kezelésében és megelőzésében. 160/100 Hgmm feletti vérnyomásértékek esetén mindenképp javasolt a gyógyszeres kezelés megkezdése. Idős korban figyelembe kell venni, hogy a máj és a vese működése már nem tökéletes, így a gyógyszerek lassabban bomlanak le és választódnak ki. A kellemetlen mellékhatások elkerülése miatt fontos a gyógyszerek körültekintő megválasztása.Megelőzhető a magas vérnyomás?
Nem jelenthetjük ki, hogy megelőzhető minden esetben, de az ember sokat tehet a kialakulásának elkerülésében, főleg, ha azt érzi, érintett lehet, például a családja miatt. A magas vérnyomás-betegség a férfiaknál fiatalabb korban jelentkezik, a nőknél általában később. Ha van a családban vérnyomásbeteg, akkor a következő szempontokat kell betartanunk megelőzésképpen.- Mérjük rendszeresen a vérnyomást, jó, ha van egy családi mérő otthon.
- Figyeljünk az elhízásra, építsük be a heti rendszeres mozgást az életünkbe, kerüljük a túl sok cukor és szénhidrát fogyasztását.
- Ne dohányozzunk, alkoholból pedig maximum napi 1-2 dl bor mondható “egészségesnek”. De inkább ne igyunk napi rendszerességgel alkoholt!
- Járjunk szűrővizsgálatokra évente, ahol az esetleges kísérőbetegségek is felderíthetők.
- A stressz, idegesség, pánik egyértelműen hozzájárulnak a magas vérnyomáshoz, egy életünk van, néha fontos döntéseket kell hozni az egészségünk érdekében, és akár merni kell váltani.
2016. november 4.