A kiváltó ok lehet fertőző, (baktérium, vírus, gomba), de nem fertőző is, (napszúrás, az idegrendszer rossz működése, rosszindulatú vagy autoimmun megbetegedés).
Mennyi a normális testhő?
A normál testhőmérséklet 36,6 °C, napi ingadozást mutat, azaz reggel alacsonyabb, és folyamatosan emelkedik. Délután 4 és 6 óra között a legmagasabb, tehát a 36 °C és 36,9 °C fok közötti testhő normálisnak tekinthető. Maghőmérséklet a végbélben és a fülben mérhető, ez 1°C fokkal magasabb a hónaljban mért hőmérsékletnél. Lázmérésnél figyelembe kell venni a mérés helyét, idejét is, betegség esetén is számolni kell a testhő-ingadozással, ugyanúgy, mint egészséges állapotban.
Lázcsillapítás - Gyógyszerek és mechanikai módszerek
Láz esetében a csillapítás a cél, nem pedig a teljes láz megszüntetése. Ha már 1 °C fokkal sikerül csökkenteni a testhőt, sikernek számít. A nagyon magas lázat kezelni kell, akár párhuzamosan alkalmazott lázcsillapító gyógyszerekkel és fizikális módszerrel is, így nem kell tartani lázgörcs kialakulásától és a keringés megterhelésével, esetleges összeomlásával sem.
Ha nem a lázcsillapító gyógyszeres kezelés mellett döntünk, ismernünk kell a használt mechanikus kezelés metódusát. A hűtőfürdő sok esetben hatástalan marad, mert nem megfelelően alkalmazzuk: a beteget a testhőmérsékletének megfelelő vízbe kell ültetni, azaz 38 °C fok körül, és ezt kell folyamatosan kézmelegre, hűteni. A víz soha ne legyen hideg és az egész ne tartson tovább 15 percnél!
Az egész testre adott vizes borogatás, azaz a priznic alkalmazásakor a fürdőlepedő egy részét nedvesítjük csak be, majd ezt hűtjük le a levegőben lobogtatva. Ezzel fedjük be az egész testet, majd 5 perc múlva újra lehűtjük a levegőben, és ismét betakarjuk vele a beteget. A legjobb hatékonyságért érdemes 3-5 alkalommal megismételni.
Lázcsillapító gyógyszerek
Léteznek szájon át adható és kúp formájú lázcsillapítók. A vénás lázcsillapítás ritkább, ezt kizárólag egészségügyi személyzet végezheti. A lázcsillapító szerekben fellelhetőek a szalicilsav származékai, a paracetamol és az ibuprofen; leggyakrabban nem szteroid gyulladáscsökkentőket alkalmazunk. Súlyos esetben kifejezetten magas, 40°C foknál magasabb láz esetén, ezeket akár 4 óránként is be lehet venni, de mindig tartsuk be a tájékoztatón leírt mennyiségi előírásokat.
Lázcsillapító kúp
Lázcsillapító kúpot akkor alkalmazunk, ha gyógyszert más úton nem lehet a szervezetbe juttatni. Ez főként csecsemőkre jellemző, de speciális betegségek és körülmények esetén is használják. A lázcsillapító kúpok speciális lázcsillapítók, melyekhez elsősorban kisgyermekek esetében nyúlunk, de vannak olyan speciális kórképek, melyeknél szintén a kúpok alkalmazása válik szükségessé, ilyen lehet a mentális elmaradás, a gyógyszer bevételének képtelensége, a hányás, vagy fertőzéses bélrendszeri megbetegedés.
A kúpok hasonló hatóanyagokat tartalmaznak, mint a szájon át szedhető tabletták, a hatóanyag mennyiségét és adagolásának módszerét a csomagoláson mindig feltüntetik. A kevesebb hatóanyagot tartalmazókat csecsemő-, kisded- és iskolás korban is használhatjuk, a nagyobb hatóanyagtartamúakat felnőttkorra javasolják. Ha nem áll rendelkezésre olyan kúp, amely a beteg igényeit kielégítené, a gyógyszerészek orvosi rendelvényre másfajta kúp alakú gyógyszert is készítenek.