A cukorbetegség – más nevén diabétesz – a leggyakoribb anyagcsere-betegség, amelynek lényege, hogy a cukor megfelelő mennyiségű inzulin hiányában vagy inzulin rezisztencia esetén nem tud bejutni a sejtekbe, hogy ott tápanyagként hasznosuljon, ennek következtében a vérben halmozódik fel.
A probléma azért nem hanyagolható el, mert a túl magas vércukorszintnek rövid és hosszú távon is káros következményei vannak a szervezet egészére nézve, melyek kezelés hiányában idővel akár végzetesek is lehetnek. A cukorbetegség szerencsére megfelelő táplálkozással, rendszeres fizikai aktivitással, illetve ma már gyógyszeres kezeléssel többnyire szinten tartható annyira, hogy ne járjon számottevő életminőség-romlással.
Cikkünkben bemutatjuk a cukorbetegség típusait – hiszen megkülönböztethetjük egymástól az eltérő eredetű, emiatt másfajta megközelítésmódot igénylő 1-es és 2-es típusú diabéteszt, illetve a terhességi cukorbetegséget –, a legjellegzetesebb tüneteket, valamint a megelőzési és kezelési lehetőségeket.
Mi a cukorbetegség?
A diabétesz egy krónikus anyagcsere-rendellenesség. Lényege, hogy a cukor nem tud megfelelően hasznosulni a szervezetünkben.
Ez azért jelent gondot, mert a szőlőcukor, vagyis a glükóz a sejtjeink legfőbb energiaforrása, ami javarészt a bevitt táplálékból szívódik fel a belekben, de emellett a máj is előállítja például más cukorfajtákból vagy aminosavakból. A felszívódott glükóz a véráramba kerülve jut el a sejtjeinkhez, ám ehhez az agysejtek kivételével inzulinra van szükség.
Az inzulin a gyomor mögött elhelyezkedő hasnyálmirigy béta-sejtjeiben termelődik, és ha túl kevés van belőle – vagy más hiba csúszik a folyamatba, például a szervezetünk nem megfelelően reagál az inzulinra –, akkor a cukor a véráramban marad, a sejtek pedig nem jutnak hozzá a működésükhöz szükséges energiaforráshoz. Az inzulin tehát csökkenti a glükózszintet, aminek a csökkenésével az inzulintermelés is csökken.
A máj eközben nemcsak előállítja, hanem tárolja is a cukrot. Ha túl alacsony a vércukorszint, és nem érkezik utánpótlás táplálkozás útján, akkor a máj mozgósítja a raktárait, hogy segítsen fenntartani a normális (3,9 és 6,1 mmol/l közötti) vércukorszintet.
Jelentős különbség, hogy míg 1-es típusú cukorbetegeknél a hasnyálmirigy nem termel elegendő inzulint, addig a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának az az oka, hogy a sejtek rezisztenssé válnak az inzulinra, így nem tudják hasznosítani a cukrot a vérből. A terhességi cukorbetegség pontos oka nem ismert, ám a várandós kismamák 7-8%-ának megnő a vércukorszintje a magzat kihordása alatt, ami speciális diétát és kezelést igénylő állapot – már csak azért is, mert növeli a 2-es típusú cukorbetegség későbbi kialakulásának veszélyét.
A diagnózis felállítása orvosi vizsgálat és vérvétel útján történik. A kezeletlen cukorbetegség szövődményei közé tartozik a szívbetegség, a vesekárosodás, az idegkárosodás, valamint az erek kóros elváltozása, ami látásvesztést és súlyos végtagkárosodást is okozhat.
Az 1-es típusú cukorbetegség kezelése általában inzulinpótlással történik, míg a 2-es típusú cukorbetegség kezelésének kulcsa a megfelelő életmód, ám ha az életmódbeli változtatások nem vezetnek eredményre, az orvos gyógyszert írhat fel a vércukorszint helyreállításának érdekében.
A cukorbetegség tünetei
A súlyos szövődmények lehetőségének ismeretében fontos, hogy minél előbb felismerjük a bajt, és a panaszok észlelésekor orvoshoz forduljunk.
Gyakori tünetek
A cukorbetegség egyik jellegzetes tünete a fokozott vizeletürítés okozta szomjúság. Ez semmiképpen nem keverendő össze a fokozott fizikai igénybevétel vagy a kánikula miatti megnövekedett folyadékigénnyel.
Tehát a gyakori vizelési inger is intő jel lehet, különösen az éjszaka jelentkező vizelési inger. A túlzott vizeletürítés miatt a bőrünk is veszíthet a víztartalmából, így szárazabbá válhat. Az indokolatlan vagy állandó fáradtság, kimerültség is árulkodhat cukorbetegségről, csakúgy, mint a fokozott ingerlékenység.
Specifikus tünetek
A látás hirtelen romlása vagy homályossá válása már az úgynevezett diabéteszes neuropátia következménye – ez azt jelenti, hogy a tartósan fennálló magas vércukorszint kárt tett a látóidegekben, valamint a szemlencse alakját is megváltoztatta.
A gyakrabban elkapott fertőzések vagy a lassan, vagyis a szokottnál lassabban gyógyuló sebek szintén cukorbetegség tünetei lehetnek, mivel a magas vércukorszint akadályozza az immunrendszer megfelelő működését, gátolva a sebgyógyulás folyamatát. A látszólag indokolatlan testsúlyváltozás hátterében is állhat cukorbetegség, legyen szó fogyásról vagy hízásról. A falásrohamok például a 2-es típusú cukorbetegség tünetei közé tartoznak.
A cukorbetegség különböző típusai
Noha futólag már megneveztük a diabétesz különböző fajtáit, most vizsgáljuk meg egy kicsit részletesebben, hogy mi közöttünk a különbség.
1-es típusú cukorbetegség
Az autoimmun betegségként jellemezhető 1-es típusú cukorbetegség lényege, hogy a szervezet nem termel inzulint, mert az immunrendszer elpusztítja az inzulint termelő béta-sejteket a hasnyálmirigyben. Ritkább, mint a 2-es típusú, és általában gyerekkorban vagy fiatal felnőttkorban lép fel. Ebben az esetben mindenképpen folyamatos inzulinpótlásra van szükség a megfelelő vércukorszint fenntartásához.
2-es típusú cukorbetegség
Az ilyen típusú cukorbetegség esetén a hasnyálmirigy megtermeli a vércukor hasznosulásához szükséges inzulint, ám a szervezetben valamilyen oknál fogva inzulinrezisztencia alakul ki, ami a cukoranyagcsere zavarához vezethet, mert az inzulin hatása nem elégséges.
A 2-es típusú diabétesz kiegyensúlyozatlan táplálkozás, mozgáshiány, túlsúly vagy korábbi terhességi cukorbetegség nyomán alakul ki. Gyakran metabolikus szindróma részeként jelentkezik olyan egyéb krónikus betegségekkel, mint például a magas vérnyomás. Kezelése életmódbeli változtatásokkal, majd szükség esetén cukorbetegség elleni gyógyszerekkel történik.
Terhességi cukorbetegség
A terhesség alatt kialakuló cukorbetegség egy külön típus, amely a szülés után általában elmúlik, de érdemes rá fokozott figyelmet fordítani, hiszen a várandósság alatt veszélyezteti a kismama és a magzat egészségét is, később pedig növeli a 2-es típusú cukorbetegség kockázatát az anyánál, így ebben az esetben is ajánlott nyomon követni a vércukorszintet.
Módszerek a cukorbetegség kezelésére
Lássuk, hogy a különböző típusú cukorbetegségek sajátosságainak megfelelően milyen terápiás lehetőségek léteznek!
Az 1-es típusú cukorbetegség kezelése a már említett inzulinterápiával történik a vércukorszint folyamatos, szigorú ellenőrzése és diéta mellett. Az inzulint injekciók formájában vagy inzulinpumpa használatával is lehet pótolni. Ahhoz, hogy a vércukorszintet megfelelően lehessen szabályozni, különböző típusú – gyors hatású, közepes hatású és hosszú hatású – inzulinok gondosan összeállított kombinációjára van szükség.
A 2-es típusú cukorbetegség kezelésének kulcseleme a diéta és a testmozgás. Ezeknek a betartása gyakran feltétele is annak, hogy ha mégis gyógyszerre lenne szükség, azt támogatott áron kaphassa meg a beteg. Előrehaladott esetekben az 1-es típusú cukorbetegségnél említett inzulinterápiára is szükség lehet, míg az idejében felismert 2-es típusú cukorbetegség – vagy azt megelőző inzulinrezisztens állapot – esetén, életmódváltás segítségével akár teljes mértékben elkerülhetjük a gyógyszerek alkalmazásának szükségességét.
A terhességi cukorbetegség kezelése diétával és rendszeres vércukorszint-ellenőrzéssel történik, de súlyos esetben inzulinpótlásra is szükség lehet. Különösen fontos a már említett szülés utáni ellenőrzés, nehogy a kismamánál később 2-es típusú cukorbetegség alakuljon ki.
Megelőzhető a cukorbetegség kialakulása?
Egészséges életmóddal – vagyis megfelelő táplálkozással és testmozgással –, testsúlykontrollal és stresszkezeléssel jelentősen csökkenthető a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának veszélye. Túlsúllyal küszködőknek ajánlott a biztonságos ütemű fogyás a megfelelő életmódbeli változtatások segítségével, akár orvos vagy dietetikus szakember bevonásával.
A minőségi – rostdús, fehérjében gazdag, feldolgozott szénhidrátokban szegény – étrend az egyik legelső lépés a cukorbetegség megelőzése felé, mint ahogyan a pihenés és a relaxációs gyakorlatok is sokat számítanak, mert a stresszhormonok befolyásolhatják a szervezetünk érzékenységét az inzulinra. Becslések szerint 2-es típusú cukorbetegségnél 10 esetből 9 megelőzhető lenne.
A rendszeres orvosi ellenőrzés sokat segíthet a probléma mielőbbi felismerésében, tehát akkor is érdemes időnként megmérnünk a vércukorszintünket – vagy elmenni egy laborvizsgálatra, ahol vércukorszintet is ellenőriznek –, ha egyébként semmilyen cukorbetegségre utaló panaszunk nincs.
Összegzés
A „cukorbetegség” kifejezés valójában egy gyűjtőnév, amely többféle diagnózist foglal magában. A cukorbetegség (diabétesz) minden esetben a cukoranyagcsere zavarát jelenti, melynek nyomán a glükóz nem tud hasznosulni a sejtekben, így a vérben halmozódik fel, ami rövid és hosszú távon is káros folyamatokat indít el.
A cukorbetegség leggyakoribb tünetei a fokozott szomjúság, a gyakori vizelési inger, a látszólag indokolatlan fáradtság, a fokozott ingerlékenység, a látásromlás, a lassabban gyógyuló sebek vagy gyakrabban elkapott fertőzések, illetve a látszólag ugyancsak indokolatlan hízás vagy fogyás.
Az 1-es típusú cukorbetegség általában gyerek- vagy fiatal felnőttkorban jelentkező autoimmun betegség, amelynél a szervezet nem termel inzulint, mert az immunrendszer elpusztítja az inzulint termelő béta-sejteket a hasnyálmirigyben. A 2-es típusú cukorbetegség ezzel szemben szerzett, tehát különböző tényezők (például nem megfelelő életmód) hatására alakul ki; ilyenkor van inzulin a szervezetben, csak éppen a sejtek nem reagálnak rá megfelelően, így nem tudja kifejteni a hatását. A terhességi cukorbetegség pedig kifejezetten a várandósság alatt alakul ki, és nemcsak a kismama és a baba egészségének érdekében kell rá fokozottan figyelni, hanem azért is, mert előfordulása növeli a 2-es típusú cukorbetegség későbbi kialakulásának kockázatát az anyánál.