A férfiak egészen addig szinte tudomást sem vesznek a prosztatájukról, amíg az nem okoz problémát a vizeletürítésben. A jóindulatú prosztata megnagyobbodás (BPH) egy gyakori kórkép, amely a 60 év feletti férfiak több mint felénél kimutatható; és Magyarországon közel 1 millió férfit érinthet. Annak ellenére, hogy hatásos terápiák állnak rendelkezésre a prosztata-problémák kezelésére, sok férfi tabuként kezeli a panaszait. Érdemes lenne azonban mielőbb szakemberhez fordulni, hiszen a kezeletlen BPH súlyos szövődményekkel járhat, és jelentősen rontja az életminőséget.
A prosztata egy nemi mirigy, amely az ondó váladékának egy részét termeli. A prosztata a húgyhólyag alatt helyezkedik el, olyan pozícióban, hogy a húgycsövet egy pár centiméteres szakaszon körülöleli. Pontosan nem ismert ok miatt a prosztata sejtjei burjánzásnak indulhatnak, felszaporodhatnak: a kórkép neve jóindulatú prosztata megnagyobbodás (benignus prostata hyperplasia; BPH).
A sejtszaporulat a prosztata jelentős mértékű megnagyobbodásához vezethet, amely a húgyhólyagot irritálhatja, a prosztata által körülölelt húgycsövet pedig nyomás alá helyezi. A következmény nem más, mint a BPH tipikus tünetei:
- a húgyhólyag irritációja miatt gyakorivá válik a vizelési inger, illetve
- a körülbelül fél centiméter átmérőjű rugalmas csőként elképzelhető húgycső összepréselése miatt a vizelet nehezen tud távozni.
A BPH-páciensek arra panaszkodnak, hogy gyakran kell vizeletet üríteniük, és néha sürgető a kényszer, hogy vizelhessenek. Vizeletürítés közben gyenge, el-elakadó vizeletsugarat tapasztalhatnak, és vizeletürítés után érezhetik úgy, hogy nem ürült ki tökéletesen a hólyagjuk, noha alkalmanként még erőlködnek is, csakhogy távozzon a vizelet. Sokuknál már az éjszaka nyugalma is odaveszett, annyiszor kell a mellékhelyiségbe járkálniuk.
Évről évre nagyobb prosztata
A prosztata térfogata fiatal felnőtt férfiaknál körülbelül 15 milliliter (ml), amely egy szelídgesztenye méretének felel meg. A prosztata azonban évről évre nő, és évente körülbelül 2,0-2,5 %-kal lesz nagyobb a térfogata. A 40-79 éveseknél a prosztata térfogata átlagosan 28 ml-re tehető. A növekedés egyes esetekben azonban kóros méreteket ölthet: a 60-as éveikben járók 50-60 %-ánál, míg a 70 évnél idősebbek 80-90%-ánál kimutatható a BPH, és az orvosok 80 ml feletti prosztatamérettel is találkoznak. A társadalom elöregedése miatt a BPH egyre gyakoribbá válik.
Azonban nem csak a méret a lényeg! Tény, hogy minél nagyobb a prosztata, annál nagyobb eséllyel lépnek fel a következményes vizelési panaszok, de például a húgycső rugalmassága is fontos tényező.
Ki vagy mi felelős a prosztata jelentős megnagyobbodásáért?
Befolyásolható és nem befolyásolható rizikófaktorok egyaránt hozzájárulhatnak a prosztataszövet kóros mértékű burjánzásához.
Tudta, hogy ha valakinek elsőfokú rokona BPH-s, akkor nála 4-szer nagyobb eséllyel alakul ki BPH, mint az átlagpopulációban?
Az öröklött tényezők mellett bizonyos gyulladásos folyamatok, illetve a cukorbetegség, az elhízás és a metabolikus szindróma is növelik a BPH kialakulásának rizikóját.
Jelenleg a BPH hatásos megelőzésére szolgáló módszer nem ismert, azonban az egészséges életmód hozzájárulhat az állapotromlás lassításához.
Ha nem kezelik, súlyos következményei lehetnek
A kezeletlen BPH-nak szövődményei lehetnek, nő a húgyúti fertőzések, illetve a kőképződés esélye, illetve a ki nem ürített vizelet tartósan nyomás alá helyezheti és deformálhatja a húgyúti szerveket, életveszélyes állapotot idézve elő. Máig sem bizonyított azonban egyértelműen az, hogy a BPH növelné a hólyagrák vagy a prosztatarák kialakulásának kockázatát.
Igazoltan hatásos gyógyszerek állnak rendelkezésre
Felejtsük el a tévhiteket! A BPH önmagától nem gyógyul meg.
Mindenkinek tudnia kellene, hogy ma már hatásos gyógyszeres terápiák kínálnak megoldást a BPH okozta panaszokra. Vannak olyan hatóanyagok, amelyek a húgycső ellazulását idézik elő, ilyen módon könnyítve a vizelet ürülését, más hatóanyagok pedig tartós szedést követően a prosztata méretében is jelentős csökkenést idézhetnek elő. Amennyiben a gyógyszeres kezelés nem vezet megfelelő eredményre, sebészi beavatkozással, a prosztata bizonyos részeinek kimetszésével is kezelhető a BPH.
Lehetséges, hogy Ön, esetleg rokona vagy ismerőse is prosztata-problémákkal küzd?
Ha az előbb felsorolt tünetek némelyikét tapasztalja magán, a pontos diagnózis és a minél korábban elkezdett szakszerű kezelés érdekében forduljon háziorvosához vagy urológushoz!
Amennyiben a vizelés fájdalmas, esetleg lázzal társul, véres vagy zavaros vizeletet ürít, netán vizeletinkontinenciát tapasztal, azonnal forduljon orvoshoz!
A BPH tünetei sok esetben már a közvetlen környezet számára is felismerhetők, ha ilyet tapasztal, akkor a férfi családtagját, ismerősét biztassa arra, hogy minél hamarabb forduljon szakemberhez!
A cikket támogatta a Berlin-Chemie / A.Menarini Kft.
A cikk tartalma a szerző saját szakmai álláspontját tükrözi, amely nem tekinthető a Berlin-Chemie / A.Menarini Kft. részéről közzétett szakmai vagy egyéb tájékoztatásnak, állásfoglalásnak.
Berlin-Chemie / A.Menarini Kft. 1087 Budapest, Hungária krt. 30/A. Tel.: 06-1-799-7320
HU-BCM-18-2024-V01-pr cikk-#41203
Lezárás dátuma: 2024.03.21.