Egy uborka elfogyasztásával rengeteg hasznos tápanyagot vihetünk a szervezetünkbe. Egy átlagos termés, melynek súlya körülbelül 300 gramm, hámozatlan, nyers formában a következőket tartalmazza:
- Energia: 45 kalória
- Összes zsír: 0 gramm
- Szénhidrát: 11 gramm
- Fehérje: 2 gramm
- Rost: 2 gramm
- C-vitamin: INBÉ* 14% -a
- K-vitamin: INBÉ 62% -a
- Magnézium: INBÉ 10% -a
- Kálium: INBÉ 13% -a
- Mangán: INBÉ 12% -a
(*INBÉ=Irányadó Napi Beviteli Érték)
Ezen kívül 96%-a víz. Az uborka tehát szuper élelmiszernek nevezhető. Nem csupán egészséges, de a diétázók is bátran, szinte mennyiségi korlátozás nélkül fogyaszthatják. Emellett fitonutrienseket tartalmaz, melyek jót tesznek szervezetünknek külső és belső alkalmazása során egyaránt. Az uborka ezen felül elősegíti az emésztést, frissen préselve gátolja a székrekedést és a gyomorfekély tünetei ellen is hatékony.
Uborkával a tumor ellen
Magas antioxidáns és flavonoid tartalma és a benne található vegyületek miatt az uborka az előzetes kísérletek alapján hatékonynak bizonyul az emlő-, a petefészek-, valamint a tüdőrák és a prosztatadaganat ellen is.
Uborka a cukorszint és a vérnyomás helyreállításáért
Az uborka köztudottan fokozza a hasnyálmirigy működést, ezzel segíti az inzulinszint beállítását. Alacsony glikémiás indexe pedig lehetővé teszi, hogy cukorbetegek is fogyaszthassák, mivel a vércukor szintet lassan emeli meg. Magas kálium-, magnézium- és rosttartalma miatt pedig ismert vérnyomáscsökkentő hatása is.