Miért fáj a hátunk?
Elképzelhető, hogy ízületek, szalagok vagy izmok okozzák a panaszt, de gerinccsigolyák vagy ideggyökök miatt is fájhat a hát. Előfordul, hogy egy rossz mozdulat, megerőltetés miatt jön létre a fájdalom, de gerincbetegséget is jelezhet. Legjellemzőbb, hogy izmok miatt alakul ki hátfájás, azaz megerőltetés, hirtelen mozdulat, hosszú ideig tartó ülés vagy állás áll a háttérben. Szintén hátfájáshoz vezethet, ha valakinek rossz a tartása, azaz felvesz egy olyan tartást, amelyben a legkevésbé fájdalmas ülnie vagy állnia, azonban a gerince számára nem kényelmes. Az ülőmunka is kifejezetten rosszat tesz a hát, nyak, derék izmainak, és rossz tartást alakít ki. Fontos megtanulni a helyes testtartást, és aktívan sportolni, azaz legalább heti három alkalommal tornázni az ülőmunkát végzőknek. A hanyag tartás és a sport kihagyása miatt a gerincoszlopban porckopás jöhet létre, illetve görbévé válhat a gerinc. Az ülőmunka mellett végzett sport és nyújtás mellett fontos jó széket is választani, hiszen nem mindegy, min ül valaki napi 8-12 órán át: olyat kell keresni, amely csak a gerincoszlop alsó részét támasztja alá, és kihúzott hát pozícióval javasolt ülni. Ülés közben a talpak legyenek letámasztva.Mit tehetünk mi ellene?
Ha gyakran fájnak a hát izmai, fontos azokat pihentetni, és kímélni. Ha nagy súlyfelesleggel küzd valaki, fokozottan igénybe van véve a gerince, főleg hajoláskor vagy álláskor. A gyakori hátfájást torna és rendszeres nyújtás mellett gyógymasszőr is kezelheti. Szigorúan szakképzett mozgásterapeuta, masszőr segítségét javasolt igénybe venni. A legjobb sport azonban a hát erősítésére az úszás. Gyakori probléma, hogy a hátfájással küzdők nehezen tudnak előre hajolni, és nyomásra érzékeny lehet a gerinc melletti terület. Ha ezek jellemzőek, konzervatív kezelés javasolt, azaz gyógytorna, nyújtás, izomlazítók használata. Ha hirtelen mozdulat vagy megerőltetés miatt fájnak a hát izmai, javallott egy-két nap pihenés, fájdalomcsillapító szedése és nyújtás. Mindegy, hogy a fájdalmat csigolya, izom, ízület vagy szalag okozza, a sport és a helyes tartás bevezetése gyorsan és hatásosan segít enyhíteni a panaszokat.Ha nem segít a torna
Vannak olyan esetek, mikor sem a sport, sem az ideiglenesen szedett fájdalomcsillapítók sem segítenek, és nem enyhül a fájdalom. Ha fekvés közben is erősen fáj a hát, porckorong sérv lehet az oka, vagy hajnalban erősödnek fel a fájdalmak a hátban, gyulladásos, fertőzéses betegség gyanújával muszáj orvoshoz fordulni. Ilyen esetekben CT, MR segítségével vizsgálják a betegeket, illetve labor vizsgálatokra is szükség lehet. Amennyiben a fájdalom akut, azaz sérülés okozza a panaszt, érdemes orvoshoz fordulni, és gyógyszeres illetve konzervatív terápiás segítséget kérni, hiszen egyes fájdalomcsillapítók sokat segítenek az akut panaszokon. Krónikus, azaz hosszan fennálló vagy visszatérő hátfájással mozgásterapeutához javallott fordulni, illetve gerinc specialistát felkeresni. Arról se feledkezzünk meg, hogy hátfájdalmat kardiológiai és gastroenterológiai betegségek is okozhatnak, tehát ha a hátfájás makacs, mindenképpen forduljunk orvoshoz, és vizsgáltassuk ki a hátfájás okát! Létezik pszichés hátfájás is, azaz mikor semmilyen betegséget nem lehet kimutatni, de a hát fájdalma fennáll. Ekkor pszichés okai lehetnek a panasznak. Ilyen esetben gyenge fájdalomcsillapítókat lehet használni, és fontos pszichológus segítségét igénybe venni.
2017. szeptember 4.