Más személyeket is megfertőzhetünk
Gondoljunk csak bele, hogy a nap folyamán mi mindent fogdosunk össze. Megtöröljük az orrunkat, hozzáérünk a szánkhoz, az arcunkhoz, majd megfogunk például egy kilincset. Ezzel a mozdulattal rengeteg baktériumot juttatunk annak a felületére. Ezzel akár megfertőzhetünk más személyeket is.
Veszélybe sodorhatunk gyenge immunrendszerrel rendelkező embereket
Számos baktériumot hordozunk magunkkal, ha nem mosunk rendszeresen és alaposan kezet, így könnyedén megbetegíthetjük és akár veszélybe is sodorhatjuk a gyenge immunrendszerrel rendelkező személyeket, csecsemőket és idős embereket.
Hozzájárulhatunk az antibiotikum rezisztenciához
A kézmosás elsősorban azért fontos, hogy ne fertőződjünk meg különböző betegségekkel, illetve másokat se betegítsünk meg. Utóbbi esetben olyan fertőzésektől kímélhetjük meg az embereket, melyek gyógyításához antibiotikumok szedése lenne szükséges. Alapos kézmosással azonban harmadával csökkenthetjük a hasmenéssel járó megbetegedéseket, ötödévél a légúti betegségeket, sőt mi több, 60 százalékkal redukálhatjuk a gyenge immunrendszerrel rendelkező személyek hasmenéses megbetegedéseit. Ennek következtében kevesebb lesz a beteg, kevesebb antibiotikum fogy, ami által hozzájárulhatunk az antibiotikum rezisztencia terjedésének a megállításához.
Túlzottan bízunk a kézfertőtlenítőkben
A kézfertőtlenítők használata természetesen sok esetben rendkívül praktikus és hasznos, ennek ellenére ne váltsuk ki vele az alapos kézmosást. Utóbbi esetében ugyanis nem csupán a szappan öli meg a baktériumokat, hanem kezeink egymáshoz dörzsölése is sokat segít ebben. A helyes kézmosás kb. 20 másodpercig tart. A kézfertőtlenítők továbbá nem hatásosak minden baktérium ellen. Ilyen például a Clostridium difficile, ami az antibiotikum-használattal összefüggő hasmenések leggyakoribb kórokozója.
2018. október 16.