Mi Szabóné dr. Fűz Magdolna gyógyszerésztől kértünk tanácsokat.
– Az emberi szervezet rendkívül bonyolult, működése részben tőlünk független, de mi magunk is sokat tehetünk egészségünk megóvásáért, különösen járványos időszakokban, azzal, ha a védekező rendszerünket megerősítjük. Ezt három ponton tehetjük meg. A kórokozók gyakran a szájon, orron át kerülnek a szervezetbe, ezért fontos az ép nyálkahártya. Védelme és regenerálódása érdekében tanácsos sok folyadékot, langyos teát inni télvíz idején. Az emelt mennyiségű folyadék beviteléhez készítsenek gyógyteákat – kamillát, hársvirágot, bodzát. Bizonyos gyógynövények, mint például a kasvirág, a megfázás, influenza megelőzésére is használható.
A langyos teába tehető méz, ami baktériumölő és gyulladáscsökkentő hatású, de a már kaphatóak védelmet adó szopogató pasztillák is, melyek bevonják a nyálkahártyát és védőréteget képeznek – kezdi a gyógyszerésznő. – A másik dolog, amiről nem szabad megfeledkezni, a bélrendszer jótékony baktériumainak védelme. Ezek a bél belső falán egyfajta burkot képeznek, és ha ez a burok sérül, könnyebben előfordulhatnak megbetegedések. A sok finomított élelmiszer, a sok hús fogyasztása, a kevés rostbevitel is okozhat megborulást, ezért javaslom a probiotikumok fogyasztását, az egyensúly fenntartására – mondja dr. Fűz Magdolna. A gyógyszerésznő szerint nélkülözhetetlen a szervezet vitaminraktárainak feltöltése, a C- és D-vitaminok bevitele. A téli hónapokban sokkal kevesebb a napsütés, és kevesebb zöldséget, gyümölcsöt fogyasztunk, így hiány léphet föl ezekből a vitaminokból influenzajárványok idején. Javasolja a szakember, hogy egyen mindenki naponta almát, narancsot, citromot vagy grapefruitot. –
Kevesen gondolnak arra, hogy a bőrünknek is óriási szerepe van a védekezésben. A hidegtől kiszáradt repedezett bőrön könnyebben megtelepszenek a kórokozók. Érdemes zsíros egyben hidratáló kézkrémeket és kesztyűt használni a bőr védelmében. Ilyenkor a réteges öltözködésnek is nagy a szerepe, javasolt a pamut alsónemű és zokni viselése, így elkerülhető a gombák megtelepedése – véli Fűz doktornő. Azt, hogy az immunrendszer ellensége a stressz, a tudósok már régen bebizonyították. A szakemberek szerint ezért van nagy szerepe a szervezet védekező mechanizmusának tökéletes működésében a mentális egészségnek, a belső békének. Ezt adja a rendszeres, örömteli mozgás, séta, a jó levegő, a pozitív gondolkodás, no és a játék, a társaságban töltött órák, a tánc, ami napjainkban lassan kiszorul az emberek életéből.
– Fölhívnám még a figyelmet a járványos időszakban történő párásításra, párologtatásra. Ehhez javaslom a száz százalékos tisztaságú citrom, eukaliptusz, fahéj, kakukkfű, vagy teafa illóolajokat, melyekből akár illóolaj keverék is készíthető. Ezek nemcsak a levegőt fertőtlenítik, de a légutak tisztítására , hurutoldásra is kiválóak – mondja Szabóné dr. Fűz Magdolna az Üllői úti BENU gyógyszertár vezetője.