Ha epilepsziás rohamot lát, a következőket tegye:
- Amennyire képes rá, maradjon nyugodt és engedje, hogy a görcs természetesen folyjon le!
- Előzze meg a sérüléseket! Ha szükséges, akkor fektesse le a beteget a földre, és távolítson el a közeléből minden szilárd és éles tárgyat, amivel megsérthetné magát.
- Lazítson fel minden ruhadarabot a nyaka körül!
- Bármennyire is rángatózik, nem szabad lekötözni! A rángásokban, görcsökben ugyanis iszonyatos erő van, ami könnyen izomszakadáshoz, csonttöréshez vezethet, ha lefogja.Ne tegyen semmit a szájába, mert az fulladást okozhat!
- Óvatosan fordítsa a beteget stabil oldalfekvésbe azért, hogy a nyála és más folyadékok kifolyhassanak, és így a légutak nyitva maradjanak!
- Amikor a görcsök elmúltak, beszéljen a beteghez, magyarázza el, hol van, mi történt vele! Maradjon a beteggel addig, amíg ismét visszanyeri teljes eszméletét.
Mikor hívjon mentőt?
- Ha a görcsös roham tovább tart 5 percnél - Ha a rendszeres légzés és/vagy az eszmélet nem tér vissza a roham befejezése után - Ha a roham megismétlődik azelőt, mielőtt a beteg teljesen felépült volna az előző rohamból - Ha a roham utáni zavarodottság tovább tart mint 1 óra - Ha a roham a vízben történt - Ha a betegnek ez az első rohama az életében, vagy a beteg megsérült, vagy terhes, vagy cukorbetegségben szenved.
2017. március 31.