- Gyűjtsünk a kertben vagy a közeli erdőben 20–30 tobozt, vagy ha nincs erre módunk, rendeljünk webáruházból – darabonként hozzávetőleg 200–400 Ft. Szintén internetes kreatív boltokban szerezhetünk be élénk színű permetfestékeket vagy dekor spray-ket – például aranyat, ezüstöt, türkizt, pinket. Előbbiből 50 ml 700–800 Ft-ba kerül, utóbbiból 150 ml körülbelül 1.200–1.500 Ft-ba.
- Terítsünk az asztalra vagy a földre újságpapírokat, és győződjünk meg róla, hogy nincs a közelben olyan tárgy, amit nem szeretnénk véletlenül lefújni. A használati utasítást betartva, ízlés szerinti színekkel permetezzük le a tobozokat. Fújkálás után alaposan szellőztessünk ki!
- A száradást követően tegyük a tobozokat a lakás különböző pontjaira, átlátszó tálkákba, tartókba. Akkor mutat igazán jól a karácsonyi dísz, ha egy, lehetőleg gömb alakú tárolóba 10-12 különböző méretű tobozt helyezünk el. De egy koszorúalapra rögzítve is mutatós asztaldísz lesz belőle.
- A megmaradt festett tobozokat felhasználva gyors asztali díszt is készíthetünk: egy-két régebbi, kevésbé féltett pezsgőspoharat fordítsunk fejjel lefelé, bújtassunk alájuk egy-egy csillámló tobozt, a tetejükre – azaz a poharak talpára – pedig helyezzünk pici, színben a tobozhoz passzoló, illatos mécseseket.
- 40-45 kisebb méretű díszhez egy pohár háztartási szódabikarbónát és fél pohár búzakeményítőt öntsünk egy lábosba. Adjunk hozzá háromnegyed pohár vizet, 2-3 csepp mandarin, narancs, szegfűszeg vagy egyéb, az ünnepek hangulatát idéző, 100%-os tisztaságú illóolajat. A tejszín sűrűségű folyadékot folyamatos keverés mellett közepes lángon addig melegítsük, ameddig gyurma keménységű anyagot nem kapunk. Vigyázzunk, hogy ne égjen le!
- A masszát borítsuk ki, hagyjuk hűlni, majd nyújtófával lapítsuk 3-4 milliméteres, sima lappá. Ha sötétben világító díszekkel szeretnénk elkápráztatni a szeretteinket, még a nyújtás előtt gyúrjunk a masszához 1-2 mokkáskanálnyi, dekorboltokban beszerezhető foszforeszkáló homokot vagy pigmentet.
- Karácsonyi süteménykiszúrók segítségével szaggassuk ki a kívánt formákat, hurkapálcával vagy szívószállal lyukasszuk ki őket. Ha mintát szeretnénk a díszekbe nyomni, akkor ezt még a lyukasztás előtt tegyük meg. Száradás előtt csillámporral is megszórhatjuk a felületüket.
- A kiszúrt formákat sütőlapon vagy tepsiben 2-3 napig szárítsuk. A száradást követően a széleket csiszoljuk le finom csiszolópapírral, majd színezzük őket temperával, esetleg akrilfestékkel. Végül fűzzünk át vékony arany vagy ezüst zsinegeket a lyukakon, és kész is a saját készítésű karácsonyi díszünk.
2020. december 16.