A diétának fontos szerepe van mind az 1-es, mind a 2-es típusú cukorbetegség esetén, akár gyógyszeres, akár inzulinkezelés mellett.
Az 1-es típusú cukorbetegeknél ma már a korszerűbb inzulinkészítmények adagolásával alkalmazkodni lehet a táplálkozáshoz és a fizikai megterheléshez. A 2-es típusú diabéteszben szenvedőknél a legfőbb szempont az optimális testtömeg megtartása.
Étkezés után vércukorszint emelkedése függ az elfogyasztott élelmiszer glikémiás indexétől, de a szénhidráttal együtt elfogyasztott zsírok és fehérjék elhúzódóbbá tehetik a felszívódást.
Az étrend összeállítása
A 2-es típusú cukorbetegség esetén inkább kalóriában, krisztalloid szénhidrátban és zsírban szegényebb étrend a javasolt, míg az 1-es típusnál a gyorsan felszívódó szénhidrátok kerülése szükséges. A korszerű cukorbeteg-étrendben a szénhidrátok 50, a fehérje 20, a zsír 30 százalékos arányban szerepel.
Energiabevitel
A 2-es típusú cukorbetegség esetén az energiabevitel megfelelő csökkentése meghatározó. Ezen betegek több, mint 80 százaléka elhízott. A testtömeg csökkentésének hatására növekszik az inzulin hatékonysága, tehát mérséklődnek a cukorbetegség kialakulásában szerepet játszó tényezők.
A táplálékkal felvett energia ajánlott százalékos elosztása a következő:
- 50 százaléka szénhidrát,
- 20 százaléka fehérje,
- 30 százaléka zsír.
Szénhidrátok
A naponta elfogyasztható szénhidrátmennyiséget több tényező közösen befolyásolja: a cukorbetegség típusa, az inzulinnal vagy gyógyszerrel történő kezelés, a beteg életkora, testtömege, fizikai aktivitása, egyéb társbetegségei.
A gyorsan felszívódó szénhidrátok:
- répacukor,
- malátacukor,
- méz,
- cukrozott üdítőitalok.
Zsírszegény tejtermékek:
- 1,5% zsírtartalmú tej
- kefir
- joghurt
- sovány sajtok
- sovány tehéntúró
- csökkentett zsírtartalmú tejföl
Csak mérve fogyasztható szénhidrátok:
- fehér liszt,
- fehér és barna kenyér,
- száraztészta,
- rizs,
- keksz,
- müzli,
- burgonya.
A feldolgozott élelmiszerek jobban emelik a vércukorszintet, mint a főtt burgonya vagy a főtt rizs.
Zsírszegény húsok:
- baromfi comb
- baromfi mell
- sertés comb, karaj
- marhalapocka
- tengeri halfilé
- csirke- vagy pulykamellsonka
Szabadon fogyaszthatók az összes zöldség és főzelékféle, kivétel:
- a sárgarépa,
- sütőtök,
- kukorica,
- zöldborsó,
- bab,
- szója.
Fehérjék
Ajánlottak a zsírszegény fehérjeforrások, a betegség 1-es típusa esetén azonban nem szükséges a túl szigorú zsírszegény diéta, bár a kalóriaszegény étrend pozitív hatásai nem elhanyagolhatóak. Állati és növényi eredetűek fehérjék egyforma arányban történő fogyasztása javasolt.
Zsírok
Törekedni kell a zsírszegény étrend összeállítására, az érelmeszesedés fokozott kockázata miatt. A zsírszegény tej és tejtermékek, húsok fogyasztása ajánlott. A telítetlen zsírsavak fogyasztása előnyös.
Kerülendő a tejszín, a zsíros sajtok, szalámifélék, szalonna, tepertő, zsíros húsrészek. Az ételkészítés során is csökkenthetjük a táplálék zsírtartalmát (pl.: a tej fölözése, a húsok zsírtalanítása, a bőr lehúzása, kevesebb zsiradék használata révén). A készételek zsírtartalma is csökkenthető (pl.: a húsos leveseket, pörköltfélék zsírját leválasztjuk).
Nem ajánlott a magas koleszterintartalmú belsőségek (pl.: sertésmáj) gyakori fogyasztása. Kiváló tápanyag-összetétele (vas, A-, B2-, B12-vitamin) miatt azonban ritkán fogyaszthatják cukorbetegek is (hetente max. 5-8 dkg mennyiségben). A tojás szintén magas koleszterintartalmú, ugyanakkor kitűnő a tápanyag-összetétele (A-, D-, B12-vitamin), ezért mértékletes fogyasztása megengedett (heti egy alkalommal önálló ételként szerepelhet a diétában).
Rostok
Napi többszöri zöldség- és gyümölcs fogyasztásával érhető el megfelelő élelmi rostbevitel. Fogyasztásuk lassítja a szénhidrátok felszívódását, csökkenti a zsírok felszívódásának mértékét. Gyümölcsöt naponta ajánlatos fogyasztania a cukorbetegnek 20-30 dkg mennyiségben, a szénhidráttartalom beszámításával. A szőlő, a banán és a szilva fogyasztása nem ajánlott, mivel ezeknek magas a szénhidráttartalma. Azonban alacsonyabb vércukorszint esetén, mozgás előtt vagy után, bármilyen gyümölcs fogyasztható, mértékkel.
Kávé, tea
A koffein gyakorlatilag nem emeli a vércukorszintet, cukor hozzáadása nélkül fogyasztható.
Alkohol
A nagy mennyiségben cukrot tartalmazó italok mindenképpen kerülendők. Naponta 2 dl vörösbor elfogyasztása cukorbetegek esetében is ajánlott, mivel hozzájárulhat az érrendszeri megbetegedések megelőzéséhet.