Zene és fájdalomcsillapítás?
A Utah Egyetem kutatói megállapították, hogy a zene enyhíti a fájdalmat és csökkenti a gyulladásokat, továbbá fokozza a fájdalomcsillapító készítmények hatását. A tanulmány eredményeit a Frontiers in Neurology című folyóiratban publikálták.
A kutatók többet szerettek volna megtudni az epilepszia és a krónikus fájdalmak kezeléséről, így egy kísérlet keretein belül Mozartot hallgattattak az egerekkel. Tény, hogy ez a két betegség más panaszokkal jár, azonban hasonló problémákat okoznak. Mindkettő esetében nagyon korlátozottak a kezelési lehetőségek, a gyógyszerek pedig gyakran nem elég hatásosak. A szakemberek az új készítmények kifejlesztése során megvizsgálták, hogy milyen hatása lehet a zene és a gyógyszerek együttes használatának.
Mozart enyhít az epilepszián
Több kutatás már korábban megállapította, hogy Mozart zenéje enyhít az epilepszia hatásain, jelen tanulmány azonban azt is vizsgálta, hogy milyen befolyással van a krónikus fájdalomra. A vizsgálatok során az egereknek ugyanazokat a Mozart darabokat játszották le, melyeket a korábbi kutatásokban.
Az egerek egyik csoportjával zenét hallgattattak, míg a kontrollcsoportnak környezeti zajokat játszottak le. Mindegyik egér kapott egyet a következő négy fájdalomcsillapító közül: ibuprofen, levetiracetám, kannabidiol, galanin. Ezek után az egereket megsebesítették, ezáltal szimulálva a műtét utáni fájdalmat, egyes esetekben továbbá olyan vírussal fertőzték meg őket, mely epilepsziaszerű rohamokhoz vezetett. Végül arra jutottak, hogy az ibuprofen és a zene együttes használata 90 százalékkal javított a fájdalomcsillapításon. A többi szer alkalmazása során 70 százalékkal enyhültek a gyulladások, míg a zene önmagában nem volt hatékony. A vizsgálatok alapján a zene egyedüli használatának nincs számottevő hatása, azonban a különféle készítmények együttes alkalmazásával rengeteget enyhíthet a fájdalmon és a gyulladáson.
Szükség van további vizsgálatokra
A fájdalomcsillapításon kívül a kutatások arra is rámutattak, hogy a kezelés hatására csökkent a halálozások száma. A jövőben ezt szeretnék továbbvizsgálni, hiszen akár jelentősen tudnák csökkenteni az epilepsziás roham során előforduló hirtelen halálok számát.