A májgyulladást legtöbbször vírusfertőzések okozzák, amelyek közül a legfontosabbakat részletezzük az alábbiakban:
- Hepatitisz A: Ezt a típusú májgyulladást emberi érintkezéssel, illetve széklettel szennyezett ivóvízzel, élelmiszerrel, nyers ételekkel lehet elkapni. Legtöbbször szövődménymentesen gyógyul, de idősekben vagy krónikus betegekben szövődményeket okozhat.
- Hepatitisz B: Ez az egyik leggyakoribb fertőző betegség. A Hepatitisz B vírus vérrel vagy szexuális úton terjed, ritkábban a nyál is okozhat fertőzést. Sokszor alig okoz tüneteket, de krónikus hepatitiszt okozhat. Ezért nem lehet eléggé hangsúlyozni a kezelés fontosságát.
- Hepatitisz C: Ez a vírus leginkább vérrel vagy szövetnedvekkel szennyezett eszközökkel fertőz. Amennyiben későn diagnosztizálják, akkor krónikussá is válhat, aminek májrák vagy májzsugor lehet a következménye. Szerencsére azonban napjainkban már ez a kórkép megfelelő gyógyszeres kombinációval gyógyítható.
- Hepatitisz E: Ezt a típusú májgyulladást szennyezett vízzel vagy élelmiszerekkel lehet elkapni, de a legtöbb esetben magától elmúlik. Várandósok esetében azonban a lefolyás súlyosabb. Minden esetben szükséges orvosi vizsgálat a pontos diagnózis megállapításához.
Kezdetben a folyamat még megállítható vagy lassítható, de amikor már bekövetkezett a kötőszövetes elfajulás, akkor már nincs lehetőség a májelégtelenség kialakulásának megakadályozására.
A májzsugor következtében hasvízkor, hepatikus agyi károsodás, nyelőcsővisszerek következtében súlyos vérzés, továbbá a máj daganatos elfajulása is kialakulhat. Ezekben az esetekben már csak a májtranszplantáció jelenthet végleges megoldást.
Májrák A májrákot, azaz a hepatocelluláris karcinómát a legtöbb esetben túl későn diagnosztizálják, ami arra vezethető vissza, hogy nagyon sokáig nem okoz tüneteket. Az első kellemetlen panaszok közé sorolják az émelygést és a súlyvesztést, de a felsőhasi fájdalom és a sárgaság is gyakori szimptóma. Sok más májbetegséghez hasonlóan sokkal jobbak a gyógyulási esélyek, ha minél előbb diagnosztizálják a problémát és annak súlyosságát, ez pedig a májrák esetén is igaz. A májrák kialakulásához a leggyakrabban a hepatitisz B-vel vagy C-vel történő fertőzés vezet. Számokban ez azt jelenti, hogy a hepatocelluláris karcinómák feléért ezek a betegségek felelősek. További 40 százalékban az alkoholfogyasztásnak és a túlsúlynak van komoly szerepe. További májbetegségek A fent említett gyakran előforduló májbetegségek mellett számos további létezik, melyek azonban kevésbé ismertek. Ide sorolhatók például: Autoimmun májbetegségek Az immunrendszer hibás működése következtében a testünk megtámadja a májsejteket. Szerencsére ezek a fajta májbetegségek, melyek közé az autoimmun hepatitiszt, az elsődleges biliáris cirrhosist és az elsődleges szklerózisos cholangitist soroljuk, viszonylag ritkábban fordulnak elő. Vastárolási betegség Ennél az örökletes betegségnél a szervezet óriási mennyiségű vasat raktároz el a hasnyálmirigyben, a szívben és a májban. Ennek következtében elszaporodik a májban a kötőszövet, majd a későbbiekben megfelelő kezelés nélkül májzsugor vagy májrák alakulhat ki.