A köhögés egy gyakori tünet, ami számos egészségügyi állapot jele lehet. Ez a reflexes légzőrendszeri mozgás szervezetünk módja arra, hogy megtisztítsa a légutakat az irritáló, idegen anyagoktól. A köhögés azonban hosszú távon már kényelmetlenséget okozhat, és bizonyos esetekben súlyosabb egészségügyi problémákra utalhat. Emiatt fontos, hogy megértsük a köhögés lehetséges okait és kezelési lehetőségeit.
A köhögés leggyakoribb okai és típusai
A köhögés lehet fertőzéses vagy nem fertőzéses eredetű. A két fő típuson belül pedig több különböző kiváltó okot is fellelhetünk. A következőkben ezeket tekintjük át.
Fertőzéses eredetű köhögés
Ha fertőzéses típussal van dolgunk, akkor akár vírusos, akár bakteriális a megbetegedés, gyulladtak a nyálkahártyák. A gyulladás helye lehet a torok, a garat, a gége, a légcső, a hörgők, valamint az orr-melléküregek.
A betegség elején a váladék még szorosan tapad a nyálkahártyához, illetve nincs jelen nagy mennyiségben, ez az ugatós, száraz köhögés oka. Kivételt ez alól az orr-melléküreg-gyulladás képez, amely során a garaton lefolyó váladék váltja ki a köhögési ingert. A betegség előrehaladtával, ahogy megnő a váladék mennyisége és lazább lesz a szerkezete, továbbá a sok folyadék, illetve a nyákoldók hatására a köhögés hurutossá válik.
A köhögés jelzi, hogy a felső légutak nyálkahártyája gyulladt, emiatt kezd el váladékot termelni. A köhögés általában nem jár egyedül, az esetek többségében nátha, orrdugulás vagy orrfolyás kíséri. A köhögéssel elkezdenek tisztulni a hörgők, a légcső és a nyelőcső, a szervezet a letapadt, sűrű nyáktól, amelybe a kórokozók beleragadtak, ily módon próbál megszabadulni.
A légutakat borító nyáknak az elsődleges funkciója, hogy megakadályozza a kórokozók tüdőbe jutását. Ilyenkor van szükség köptetőre, mellyel a szervezet öngyógyító mechanizmusát segíthetjük. Kisgyerekeknél fontos teendő a nyák eltávolítása az üregekből, hogy a váladék ne pangjon és ne okozzon felülfertőződést.
A száraz, ugatásszerű köhögésnél a fő feladat annak csillapítása, az irritált nyálkahártya nyugtatása, hurutos köhögésnél pedig köptetésre van szükség. A kínzó, száraz köhögést enyhítik a speciális köhögéscsillapító szerek, a párologtatás, illetve a párásítás. Továbbá mindkét típus esetén segít a bőséges folyadékfogyasztás: a fokozott folyadékbevitel – elsősorban a langyos, mézes tea és a víz – hígítja a vért és ezáltal a légutakban lerakódott váladékot is.
Nem fertőzéses eredetű köhögés
Ha a száraz köhögés már huzamosabb ideje fennáll, akkor felmerülhet valamilyen krónikus betegség gyanúja is. Ilyen esetben nem elsősorban a köhögés kezelendő, hanem a kiváltó okot kell feltárni, majd aszerint elkezdeni a kezelést.
A nem fertőzéses eredetű köhögés megjelenhet például egyes gyógyszerek mellékhatásaként, ilyenek például a vérnyomáscsökkentők.
A hasonlóan kellemetlen torokkaparás, ami köhögést indukál, utalhat olyan megbetegedésekre is, mint a reflux. Ennek során a gyomorból visszaáramló gyomorsav felmarja a garatot, és ez által köhögési ingert okoz. Ez általában könnyebben megtörténik fekvő helyzetben, így a fekve köhögés okai között találhatjuk a gyomorsav-túltengést.
Amennyiben a torkunkban nem kaparó érzést, hanem inkább gombócot érzünk, az pajzsmirigy-megnagyobbodásra, vagy akár a légutakat érintő daganatra is utalhat.
Egyes időszakokban allergia is okozhatja a tünetet, ami nem meglepő: ilyenkor egyes anyagok irritálják a légutakat, amelyek idővel begyulladnak. Ez tehát egyfajta immunválasz a szervezet részéről.
Amennyiben a köhögést akkor tapasztaljuk, amikor valamilyen fizikai erőkifejtést végzünk – és ezzel együtt zihálás is jelentkezik –, eljött az ideje egy komolyabb kivizsgálásnak. Ez ugyanis krónikus szívelégtelenségre utalhat.
Végül, de nem utolsósorban a tüdőrákot is meg kell említenünk. Ha a köhögés hosszan tartó, szűnni nem akaró, krónikus, mellette pedig légzési nehézségeket, mellkasi fájdalmakat és hirtelen fogyást tapasztalunk, akkor mindenképpen végeztessünk el pár vizsgálatot!
A köhögés lelki okai
Arról kevesebben tudnak, hogy a fizikai tényezők mellett a köhögésnek lelki okai is lehetnek. Az egyértelmű, hogy a fent felsorolt köhögéstípusokat mind azért indukálja a szervezetünk, hogy megkönnyebbüljön, hogy megszabaduljon valamitől – nos, ez a cél a lelki okoknál is hasonló.
Aki köhög – és emögött nem áll semmilyen fizikai probléma –, azt üzeni a világnak, hogy maradjanak távol tőle, hiszen a beteg, köhögő emberhez nem szívesen közelítünk. Azaz: kvázi ezzel védekezünk mások ellen. Ez akkor fordulhat elő nagyobb eséllyel, amikor túlságosan stresszesek, túlhajszoltak vagyunk, és szeretnénk egy kicsit nyugalomban, egyedül lenni. Emellett ezzel a gyakorlattal úgy érezhetjük, hogy megszabadulunk a felgyülemlett feszültségtől.
Vizsgáltassuk ki!
Amennyiben nem áll semmilyen vírusos vagy bakteriális fertőzés a szűnni nem akaró köhögés mögött, mindenképpen orvoshoz kell mennünk. Végeztessünk alapos kivizsgálást: egy laborvizsgálat mellett ajánlott a mellkasi röntgen, a szerológiai, a fül-orr-gégészeti, valamint CT-vizsgálatok is. Ha ezek nem állapítanak meg szervi eltérést, a köhögés hátterében pszichés okok is állhatnak.
Ha pedig otthon igyekszünk úrrá lenni a betegségből fakadó köhögésen, tartsuk szem előtt: a tünetet elnyomni nem, legfeljebb csillapítani szabad köhögéscsillapító segítségével. Emellett segíthetnek a gyógynövénytartalmú szopogatótabletták, teák is, valamint a fent már említett tippek.
A BENU kínálatában többféle köhögéscsillapító készítmény is található, találja meg a céljainak leginkább megfelelő típust!