A Journal of Sleep szaklapban megjelent kutatás szerint az éjszakai légzésprobléma súlyosan érinti egészségünket, és felgyorsítja az öregedést. A rendkívül hangos horkolás potenciálisan életet fenyegető rendellenességet, alvási apnoe jelezhet.
A horkolás a garatban jön létre. Egy egészséges szervezetben alvás közben a garatizmok a központi idegrendszer irányítása mellett folyamatosan nyitva tartják a légutakat. Számos tényező hajlamosíthat azonban horkolásra – ilyen például a túlsúly, a vastag, rövid nyak, a rendszeres dohányzás és/vagy alkoholfogyasztás, a kimerültség vagy a rossz testhelyzet alvás közben. De ide sorolhatók továbbá a nagyobb méretű nyelv, a lelógó lágyszájpad és a megnagyobbodott mandulák. A kutatás szerint a probléma globális, a friss felmérés szerint az alvás közben felmerülő légzésprobléma 215 nappal, a szakadozott alvás pedig 321 nappal járul hozzá a felgyorsult öregedéshez. A kutatásban dolgozó szakemberek szerint ezért is fordulhat elő, hogy sokaknak nem egyezik a biológiai és kronológiai életkora.
Nemek között is jelentős eltérést fedezett fel a kísérlet. 622 közreműködő személy alvásciklusát és légzését vizsgálták. Az első eredmények szerint a nőket sokkal rosszabban érinti az éjszakai légzésnehézség, mint a férfiakat. Miközben arányaiban kevesebb nő szenved ettől éjszakánként, addig szervezetük öregedését jobban befolyásolja, mint a férfiakét.
Noha az alvás közben jelentkező légzésnehézség és horkolás élettatni hatása jelentős, jellemzően félvállról veszik a jeleket az átlagemberek, illetve a diagnózis felállítása is nehézségekbe tud ütközni.
Egészségünk megőrzése érdekében a horkolás kezelésének első lépcsője az életmódváltás. A dohányzás elhagyása, a testsúly csökkentése, esteleges nyugtatók szedésének abbahagyása, az alkoholfogyasztás mérséklése, az alvás pozíciójának változtatása mind-mind hozzájárulhat az egészségesebb alváshoz. De szükség lehet bizonyos eszközök alkalmazására is. Egy speciális párna, horkolásgátló spray vagy orrszárny tágító bizonyos esetekben már önmagában is javuláshoz vezethet. Máskor műtéti beavatkozásra is szükség lehet a horkolást okozó eltérések kezelése érdekében. Ilyen lehet az orrpolip, az orrsövény ferdülés, a krónikus orrnyálkahártya gyulladás, a megnagyobbodott orrmandula és a lágyszájpad renyhesége is.