Sebkezelés és gyógynövények

Sebkezelés és gyógynövények

A test kültakaróján mechanikus okból keletkezett folytonossági hiány a seb. A sebeket tulajdonságaik alapján osztályozhatjuk: mélységük, elhelyezkedésük, keletkezésük oka, fertőzöttségük foka szerint. Természetesen a seb jellegétől függően kell felállítanunk a sebkezelés lépéseit, az alkalmazott módszereket és készítményeket. Másképp kell kezelni egy olyan sebet, ahol a bőr alsóbb rétegei sérülnek, tehát a fertőzésveszély jelentős, másképp kezelünk egy olyan sebet, amely nem járt a bőr nagymértékű sérülésével így a fertőzés veszélye elhanyagolható.

A sebet, mely behatolási kaput jelent a kórokozók számára, vérzéscsillapítás után fertőtleníteni kell. Fontos szem előtt tartani, hogy mély sebek, súlyos fagyási és égési sérülések, nagy területre kiterjedő vagy gyakran kiújuló bőrbetegségek esetén a szakorvos által ajánlott gyógyszeres terápiát kell alkalmazni.

Árnika, körömvirág, orvosi székfű

A sebek, sérülések kezelésének legjobb és leggyakrabban használt növényi eredetű gyógyítási módja az árnika, körömvirág és kamilla virágzatának különböző formákban való alkalmazása. Az árnika virágzata kenőcs és tinktúra formájában, külsőleg alkalmazva az alábbi panaszokat kezeli eredményesen: rovarcsípések okozta gyulladások, oltások utáni vérömleny, kisebb zúzódások, horzsolások, enyhébb ízületi bántalmak.

Az orvosi székfű virágzatának kivonata elsősorban gyulladt bőrfelület kezelésére, és már gyógyuló sebek esetén használható. A kamilla ismert immunerősítő tulajdonsága miatt a bakteriálisan felülfertőzött sebek kezelésében is fontos szerepet tölt be. Szeszkviterpén tartalma miatt nem ritka, hogy az árnika és kamilla használata közben allergiás reakció lép fel, ilyenkor javasolt a szerek alkalmazásának felfüggesztése.

A körömvirág is a fészkesvirágzatúak családjába tartozik, így alkalmazásakor szintén gondolnunk kell az allergiás reakció lehetőségére. A körömvirág virágzatának gyógyászati felhasználásai közül kiemelkedő a nehezen gyógyuló sebek, nyálkahártya és bőrgyulladások, fekélyek és enyhébb fokú égési sérülések külsőleges kezelése. Nem csupán sebgyógyító, hanem antiszeptikus hatása is van a körömvirág kenőcsnek. Alkalmazható műtéti hegeknél, gyógyulni nem akaró fekélyeknél, visszérgyulladásnál, aranyeres panaszokra, sipolyoknál.

Aloe és teafaolaj

Az aloe húsos levelében található kesernyés nedv tartalmazza a növény hatóanyagait. A levélnedv nagyon hatékony bőrregeneráló hatásáról is ismert. Remekül alkalmazható égési sérülések, fekélyek gyógyítására is. A teafaolaj kiváló antiszeptikus hatású, baktérium-, vírus- és gombaölő szer. Alkalmas horzsolások, vágott seb és égési sérülés külsődleges kezelésére is.

A cickafark

Vannak kenőcsök, melyek cickafarkfűből kivont illóolajat tartalmaznak, fő összetevőjük az azulén. A kenőcs a bőr gyulladásos folyamataiban segíti a hámosodást, a sarjadzást és ezzel hozzájárul a seb gyorsabb gyógyulásához. A cickafarkfű hatóanyagának enyhe gyulladáscsökkentő hatása is van. Az Azulenol kenőcs használható kipállások megakadályozására csecsemőknél, alkalmazható a lábszárfekély terápiájában, nehezen gyógyuló sebek, felületes égési és fagyási sérülések és aranyér okozta panaszok kezelésére.

2013. október 23.

Kiemelt ajánlatunk

Akciós ajánlataink