Az övsömör tünetei
Az övsömörre jellemző látványos tünetek megjelenése előtt pár nappal már érezhető egy erősebb fájdalom az érintett bőrfelületen, ami minden esetben egy idegszál lefutását követi, csak egy oldalra terjed ki, nem lépi át a test középvonalát. A fájdalom akár olyan erős is lehet, hogy amennyiben a mellkast érinti, a szívinfarktushoz hasonlíthat, de utánozhat epegyulladáshoz, vakbélgyulladáshoz hasonló fájdalmat is. A fájdalom kezdete után jelennek meg a tipikus övsömör kiütések: apró hólyagok, vörös és duzzadt bőrfelületen. Sokszor tényleg az öv vonalánál tapasztalhatóak a hólyagok, de máshol is megjelenhetnek a testünkön, így a karon, mellkason, akár az arcon is. Utóbbi kifejezetten veszélyes, hiszen a szemkörnyéken a szaruhártya kilyukadását is okozhatja. Éppen ezért az itt megjelent övsömör különös figyelmet, szemészeti vizsgálatot igényel.Az övsömör kezelése
A kezelés alapja a vírusellenes gyógyszer adása, amit minél előbb el kell kezdeni. Emellett a tünetekre kapnak a betegek helyi fertőtlenítő és hámosító szereket. Rázókeveréket ne használjunk, mert a hólyagokban levő folyadékkal beszáradva, betonkemény, nehezen eltávolítható pörköt képez, ami remek táptalaj a baktériumoknak, melyek felülfertőzést okozhatnak! A fájdalomcsillapítókkal lehet enyhíteni az égő érzést, B-vitaminnal pedig az idegek regenerációja gyorsítható. A vírusellenes gyógyszer korai elkezdése és megfelelő adagban való szedése az, ami az úgynevezett postherpeszes fájdalmat megelőzheti.
A kezelés nem csak azért fontos, hogy rövidebb idő alatt elmúljon a betegség, hanem azért is, hogy megelőzzük a bakteriális felülfertőzéseket, melyek csúnya hegeket is eredményezhetnek. Az övsömörnél csak a hólyagokban levő folyadék tartalmaz vírusokat, tehát az ezzel való érintkezés fertőz csak. Viszont az nem övsömört, hanem bárányhimlőt okozhat annál, aki még nem esett át ezen a betegségen. Ennek ellenére azért jó, ha az övsömörben szenvedő kerüli kisgyermekek és terhes anyák társaságát.
2017. november 22.